Název
REBUTIA EINSTEINII Frič var. KARRERI (Frič ex Backeb.) Šída
 

Taxon
Rebutia einsteinii Frič var. karreri (Frič ex Backeberg) Šída, Kaktusy, 26 : 19, 1990
Mediolobivia schmiedcheniana (U.Köhler) Krainz var. karreri Frič ex Backeb. Descriptiones Cactacearum Novarum, 1 : 30, 1957
Rebutia karreri Frič, nom. nud., Kaktusář, 1935
Lobivia columnaris Wessn. Beitr. Sukk.-Kunde Pflege, 4, 1940
Mediolobivia columnaris (Wessn.) Krainz, Sukkulentenkunde, 1 : 19, 1947
Mediolobivia conoidea (Wessn.) Krainz var. columnaris (Wessn.) Backeb.., Die Cactaceae, 3 : 1498, 1959
Rebutia einsteinii Frič var. columnaris (Wessn.) Buin. et Don., Sukkulentenkunde, 7/8 : 101, 1963

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, protáhlý až sloupovitý, 25-30 mm široký a později až 80-100 mm vysoký, hnědý, mladá část tmavě zelená; temeno málo snížené, široké, pokryté hnědými trny. Žeber 18, šikmo probíhající, rozdělená v hrbolky s téměř čtvercovou bází, 1-2 mm vysoké; areoly protáhlé, asi 1,5 mm dlouhé, 3-4 mm navzájem vzdálené, zpočátku nahnědle plstnaté. Okrajových trnů 10-12, bělavé až světle hnědé s tmavější hnědou bází, až 5 mm dlouhé; středový trn 1, později až 3, silnější tmavší až tmavě hnědé, zprohýbané, až 20 mm dlouhé, směřující nahoru až odstávající.
Květy
20-25 mm dlouhé, 30 mm široké, žloutkově žluté; okvětní lístky kopinaté, špičaté, s tmavším středním proužkem; květní lůžko hnědé, pokryté červenohnědými šupinami s krátkou šedohnědou vlnou a hnědými štětinami; květní trubka krátce nálevkovitá, hnědožlutá, pokrytá červenohnědými špičatými šupinami a šedou vlnou; nitky a prašníky nažloutlé; čnělka světle žlutá, blizna nažloutlá, 4 sevřená ramena blizny převyšují prašníky.
Plod
kulovitý, asi 8 mm v průměru, tmavě hnědý, ve zralosti vysychající a otevírající se vodorovnou štěrbinou.
Semena
zvonkovitá, matně černohnědá, asi 1 mm velká.

 

Variety
Variabilita R. einsteinii var. karreri se obdobně jako u všech taxonů z okruhu R. einsteinii týká zejména tvaru a zbarvení těla a barvy trnů, i počet trnů se mění v závislosti na podmínkách kultury i stáří rostlin. Ve Fričově seznamu z roku 1936 byla položka 319/7 označena jako Cylindrorebutia Karreri, položka 341/27 Karreri Gruppe, v Kreuzingerově katalogu (Verzeichnis, 1935) byla položka 547 označena jako Rebutia Karreri. V novější době byla R. einsteinii var. karreri sbírána Hoffmannem, jehož sběr 1689 byl označen jako R.einsteinii var. columnaris.

 

Výskyt
R. einsteinii var. karreri pochází z oblasti rozšíření R. einsteinii, z Argentiny, z provincie Salta, z vyšších poloh Quebrada del Toro, není však známo, zda v této oblasti existuje jako samostatná populace nebo jen v populacích R. einsteinii var. einsteinii.

 

Pěstování
Pro pěstování R. einsteinii var. karreri platí stejná doporučení jako pro R. einsteinii var. einsteinii. Pravokořenné rostliny rostou pomalu, kvetou málo a jejich řepovité kořeny snadno trpí hnilobou. Ani roubované rostliny se nepěstují nijak snadno a mimoto se ještě více prodlužují. R. einsteinii var. karreri je v našich sbírkách ještě vzácnější než var. einsteinii, zbytky starých rostlin mizí a nové sběry se do sbírek nerozšířily.

 

Poznámky
R. einsteinii var. karreri byla popsána Backebergem roku 1957 jako Mediolobivia schmiedcheniana var. karreri. Již roku 1940 byl stejný taxon popsán Wessnerem jako samostatný druh. Když roku 1976 Donald tato jména spojil a taxonu přiřadil jméno R. einsteinii var. columnaris, použil jako poslední epiteton nejstarší druhové jméno, které však má prioritu pouze na úrovni druhu. Na úrovni variety je nejstarší jméno karreri a správné jméno variety ve zde stanoveném vymezení proto musí znít R. einsteinii var. karreri.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1498, 1500, 1959
Donald J., The Classification of the Rebutias; Ashingtonia, 2 : 5, 1976
Šubík R., Ještě jednou Fričovy rostliny rodu Cylindrorebutia; Fričiana, 6/39 : 4, 1966

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto a sbírka: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a pet