Název
PARODIA MALYANA Rausch var. MALYANA
 

Taxon
Parodia malyana Rausch, Kakt. und and. Sukk., 20 : 8, 1969
Rostlina nese jméno rakouského zahradníka G.L.Malyho, který podpořil W.Rausche při jeho jihoamerické expedici.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, až 60 mm vysoký a 50 mm široký, světle zelený; 20-26 rovných nebo lehce stočených žeber, rozpadajících se do bradavek; areoly kruhovité, 2 mm široké, 3 mm od sebe vzdálené, s bílou až žlutohnědou plstí. 20-24 okrajových trnů, 5-6 mm dlouhých, přímých, přilehlých a po stranách areol se vzájemně proplétajících, sklovitě bílých; 6-8 trnů středových, 8-9 mm dlouhých, přímých, odstávajících, bílých se žlutou bází a hnědočervenou špičkou, odlamujících se.
Květy
35-40 mm široké a stejně dlouhé, perikarpel a receptakulum nažloutlé, nazelenalé nebo růžové, šupiny s načervenalými špičkami, bílými chlupy a hnědými štětinami; vnější okvětní lístky kopinaté až lopatkovité, růžové až oranžově žluté, s tmavším středovým proužkem, vnitřní lístky kopinaté až lopatkovité, růžové až oranžově žluté, někdy s červenavým středovým proužkem a červenou bází, jícen květu oranžový až červený; nitky oranžové až karmínově červené, čnělka a blizna žlutobílé, blizna vyčnívá nad prašníky.
Plod
3 mm dlouhý, vejcovitý, s bílými chlupy a hnědými štětinami.
Semena
0,4 mm široká, s hladkou, lesklou hnědou testou a strofiolou téměř tak velkou jako semeno.

 

Variety
Mezi asi 70 exempláři z téhož naleziště od Ancasti vykvetly Rauschovi tři citrónově žlutými květy; žluté byly nejen okvětní lístky, ale též jícen květu a nitky. Pouze šupiny na receptakulu měly načervenalé špičky. Odchylné exempláře označil nálezce jako var. citriflora, ale platně je nepopsal. Jsou známy rovněž ohnivě červenokvěté rostliny z vyšších poloh (var. rubriflora Brandt).

 

Výskyt
W.Rausch objevil tyto zajímavé a v barvě květu značně proměnlivé rostliny v provincii Catamarca (Argentina), ve výši asi 1000 m, na vlhkých, mechem porostlých místech severně od Ancasti (R 156), ve stejnojmenném pohoří.

 

Pěstování
Největší zajímavostí této pestrokvěté miniatury jsou krátké, husté, přímé trny. Chceme-li tento vzácný znak udržet, musíme zabezpečit kontrolované sprašování. Těsně před rozkvětem přikryjeme poupata odstřižkem dámské punčochy, umístíme rostliny do klece z pletiva proti hmyzu, nebo je přeneseme za okno do bytu. Opakujeme-li sprašování několikrát denně, dají nám semena i při samosprášení. Ponecháme-li je však bez kontroly, dožijeme se háčkovitého potomstva. Příbuzné a ve sbírkách časté P. mutabilis, P. aureispina a jim podobné jsou zdatnými opylovači a potenciálními producenty hybridů.

 

Poznámky
Záhy po zveřejnění diagnózy P. malyana usoudil Brandt, že Rauschův objev pochází patrně ze střední části celkového areálu, čímž lze vysvětlit velkou barevnou variabilitu květů. Vyslovil domněnku, že v nižších polohách bude možno nalézt čistě žlutokvěté populace, zatímco na chladnějších stanovištích ve vyšších výškách lze očekávat populace s červenými až tmavočervenými květy. Jeho předpověď se splnila jen zčásti. Čistě žlutokvěté populace zatím objeveny nebyly. Červenokvěté ano. Ve výškách kolem 1100 m, severozápadně od Ancasti, u obce El Taco, je objevili Lau (L 500) i manželé Piltzovi (P 180). Ve svých pozdějších polních číslech uvádí nálezy z těchto míst i Rausch (R 723b). Jde o výše již zmíněnou var. rubriflora. Weskamp ve své monografii nepřesně reprodukoval popis Rauschova druhu, takže čtenář má dojem, že P. malyana má mít květy uvnitř vždy čistě červené. Z tohoto důvodu pak autor monografie popírá oprávněnost var. rubriflora; je však v rozpacích nad tím, že jeho exempláře P. malyana kvetou žlutooranžově. Taková nedopatření v kvapně opisovaných nebo krácených diagnózách se na mnoha místech přihodila i Backebergovi. Při vážném studiu je proto nezbytné vracet se až k prvnímu zveřejnění jména.

 

Literatura
Brandt F.H., Parodia malyana Rausch; Kakt./Sukk., 5 : 22-23, 1970
Haage W., in Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 498, 1976
Haage W., Kakteen von A bis Z, p. 571, 1981
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 427, 1987

 

Autoři
Text i snímek Miroslav Veverka; na obrázku je asi dvanáctiletá rostlina z jeho sbírky.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a osm