Název
MELOCACTUS GUITARTII León
 

Taxon
Melocactus guitartii León, Mém. Soc. Cub. Hist. Nat., 7 : 201-208, 1934
Jméno bylo zvoleno na počest pana Guitarta, který pomáhal začátkem století při botanické inventarizaci Kuby, bližší údaje o jeho osobě se však nepodařilo zjistit.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, stlačeně polokulovitý, až asi 110 mm dlouhý a asi 150 mm široký, pokožka tmavo až šedozelená; žeber 12, přímých, zaoblených, až 20 mm vysokých a u báze širokých; areoly kruhovitého tvaru, poněkud v žebru zapuštěné s bílou krátkou vlnou. Okrajových trnů 9-10, přímých až 25 mm dlouhých, jehlovitých a dřevitých, paprskovitě uspořádaných, žlutohnědé barvy s tmavším hrotem. Středové trny 2, dlouhé až 35 mm, dolní nejdelší a šikmo dolů směřující, horní kratší a slabší, šikmo vzhůru směřující, stejné barvy jako okrajové trny.
Cefálium
až 70 mm široké a 40 mm vysoké, složené z bílé vaty a červenohnědých až 30 mm dlouhých pevných štětin.
Květy
až 40 mm dlouhé; okvětních lístků až 22, karmínově červených.
Plod
kyjovitého tvaru až 40 mm dlouhý a 10 mm široký, tmavě karmínový, lesklý.
Semena
asi 1,2 mm velká s černou bradavičnatou lesklou testou.

 

Variety
M. guitartii je homogenní druh, který nevykazuje žádné proměnlivé znaky. Je však blízce příbuzný M. jakusii z východní části Kuby a M. delessertianus z východního pobřeží Mexika.

 

Výskyt
Naleziště M. guitartii je velmi malé, omezeno je na několik jižních svahů nízkých kopců Sierra de Jatibonico ve střední části Kuby (hranice provincií Las Villas a Camaguey). Roste zde na hadcových skalách v mělkých nánosech zvětralých usazenin, společně s nízkými specializovanými druhy rodu Opuntia a Agave. Podnebí je zde tropické s ročním úhrnem srážek asi 700 mm.

 

Pěstování
M. guitartii je poměrně choulostivý a náročný druh, který pochází z tropické oblasti a vyžaduje vysoké teploty a nesnáší zastavení růstu na delší období. Semenáče rostou dobře a rychle až do velikosti 4-6 cm. V této velikosti však již špatně snášejí přezimování a většinou hynou před dosažením květuschopné velikosti, před založením cefália.
Lze doporučit tvrdé a pomalé pěstování v raných fázích vývoje, otužování během vegetačního období a naproti tomu co největší péči v době zimování. Zimujeme výhradně na světle, nejlépe v teplých boxech, na oknech interiéru či v teplých sklenících. Množení je možné jen výsevem semen, jejich nabídka však je vzácná a M. guitartii je ohrožen vyhubením.
Na snímku R.Šubíka je kulturní rostlina vypěstovaná ze semen sbíraných autorem textu na typovém nalezišti v roce 1970.

 

Poznámky
M. guitartii je endemitem, který roste na velice malém areálu, kde poslední studie odhadují jen několik desítek přežívajících rostlin. Od ostatních příbuzných druhů jej lze odlišit zejména konstantním počtem zaoblených žeber (vždy je jich 12) a velkými (největšími v rámci rodu) květy a plody, které jsou až 4 cm dlouhé a intenzivně zbarvené (tmavorůžové až fialově červené). V přírodě roste M. guitartii na velmi teplých stanovištích, celoročně je vystaven plnému oslunění a teplotám, které neklesají pod 20 stup. C. Také výskyt na specifickém geologickém podkladu, tj. na hornině s vysokým obsahem hořčíku, vedl zřejmě k úzké specializaci a následkem toho i k nesnadné kultuře.
Dnes je považován za druh silně ohrožený vyhubením a je žádoucí, aby byly uchovány alespoň kulturní rostliny ve sbírkách.

 

Literatura
Dawson Y.E., Adventures with Cacti on the island of Cuba, Desert Plant Life, 21 : 101-106, 1949
León H., El género Melocactus en Cuba, Mém. Soc. Cub. Hist. Nat., 7 : 201-208, 1934
Lux A., Osem nových melokaktusov z Kuby, Kaktusy-Sukulenty, 1 : 12-14, 1980
Říha J., Rod Melocactus na Kubě, Kaktusy, 7 : 27-28, 1971

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je kulturní rostlina vypěstovaná ze semen sbíraných autorem textu na typovém nalezišti v roce 1970.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a tri