Název
MAMMILLARIA CAPENSIS (Gates) Craig
 

Taxon
Mammillaria capensis (Gates) Craig, The Mammillaria Handbook, p. 156, 1945
Neomammillaria capensis Gates, Cact. Succ. Journ. US, 4 : 372, 1933
Není jasné, proč byl druh pojmenován tímto jménem, zřejmě podle místa výskytu.

 

Popis
Tělo
stonek od báze trsovitý, válcovitý, až 250 mm dlouhý, 30-50 mm široký. Bradavky olivově zelené, vejčitě válcovité, 4-5 mm dlouhé, na bázi 5 mm široké, tělní šťáva je vodnatá. Areoly se světlehnědou plstí; axily holé nebo s 1-3 krátkými bílými štětinami. Středový trn 1,15-20 mm dlouhý, jehlovitý, tuhý, silně háčkovitý, na bázi bílý, přecházející do červenohnědé až černé barvy na hrotu; okrajové trny v počtu 13 (-16), 8-15 mm dlouhé, jehlovité, bílé, na hrotu červenohnědé až černé.
Květy
na boku rostliny poblíž temene, nálevkovité; vnější okvětní lístky se zelenorůžovým středním pruhem, s bleděrůžovými okraji, podlouhlé tupě špičaté; vnitřní okvětní lístky bleděrůžové s tmavším středním pruhem, podlouhlé, celokrajné, prašníky žluté, blizna zelenožlutá.
Plod
oranžový až šarlatový, 20 mm dlouhý, kyjovitý.
Semena
lesklá černá, kulovitá s výrazným středovým hilem, tečkovaná, 1 mm velká.

 

Variety
var. pallida Gates, Cact. Succ. Mex. 2, 76, 1957 n. n., pouze zmínka bez popisu, údajně světleji otrněná. Gates v původním popisu píše o výskytu tohoto druhu v oblasti Cape District v Dolní Kalifornii; to by vysvětlovalo její pojmenování. V téže větě však píše, že v současné době sběru je její výskyt omezen jen na typovou lokalitu.

 

Výskyt
Mexico, Baja California; typová lokalita je Puerto de Bahia de los Muertos (23" 50` sev. šířky a 109"50` záp. délky). Roste zde v písku pod nízkými stromy. Sbíraná 8.3.1931, typ uložen: Gates 68, Dudley Herbarium No. 207822 (DS).

 

Pěstování
Jako většina kalifornských mamilárií je citlivá na přemokření substrátu. vyžaduje plné slunce, teplo a opatrnou zálivku. V době klidu alespoň 8 stup. C, téměř úplné sucho. Substrát má být štěrkovitý s příměsí jílovité hlíny, pH 5-6.

 

Poznámky
Druh poměrně vzácný ve sbírkách. Je velmi podobná M. fraileana a M. armillata. Častá je záměna s M. bullardiana, která má však 3 středové trny a 20-30 okrajových nebo s M. hutchisoniana, u níž původní popis udává 3 středové a 25-35 okrajových trnů. M. capensis byla nalezena u Todos Santos s bílými květy a přímými středovými trny; to jsou asi rostliny označené jako var. pallida, ale nepopsané. Tyto bělokvěté rostliny jsou pozoruhodné tím, že mají v buněčném jádru nejvyšší známý počet chromozomů mezi všemi mamiláriemi, totiž 264 (patrně dodekaploidní chromosomová výbava).
M. cochemoides, zmíněná v Cact. Succ. Journ. GB 5 : 18, 1936 je zřejmě tato bělokvětá rostlina, kterou dostal Backeberg od Gatese (jmenuje ji v Kakt. Index 38, 1936 M. cochemioides).
V systému mamilárií je tento druh v podrodu Hydrochylus v řadě Ancistracanthae; Hunt jej zde řadí do skupiny M. dioica a stejně tak Pilbeam. Reppenhagen ji uvádí ve skupině M. schumannii.

 

Literatura
Craig R.T., The Mammillaria Handbook, p. 156, 1945
Hunt D.R., Mammillaria Names, Bradleya 1 : 122, 1983
Pilbeam J., Mammillaria A collector`s guide, 45, 1985

 

Autoři
Text: Rudolf Dufek.
Foto: Karel Crkal ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a sedm