Název
MAMMILLARIA BRAUNEANA Böd.
 

Taxon
Mammillaria brauneana Bödeker, Kakteenkunde, 1 : 133, 1933
Druh byl pojmenován podle německého kaktusáře - amatéra Gustava Brauneho z Kesselu.

 

Popis
Tělo
stonek většinou jednotlivý, někdy na bázi odnožující, kulovitý s vpadlým temenem. Bradavky uspořádány řídce, šedavě zelené, široce kuželovité, na bázi 3-4 mm široké, s mléčnou tělní tekutinou. Areoly okrouhlé, malé, v mládí někdy s trochou bílé vlny, později holé; axily s bílou vlnou a bílými zkroucenými vlasovitými štětinami. Středové trny 2-4, 5-7 mm dlouhé, šídlovité, červenavé s černým hrotem, později šedavé, šikmo rozestálé, mnohem silnější než okrajové trny; okrajové trny v počtu 25-30, 5 mm dlouhé, trny vzhůru směřující poněkud kratší, přímé, vlasovité bílé, horizontálně postavené.
Květy
poblíž temene, nálevkovité, až 13 mm široké; vnější okvětní lístky na bázi sytě zelené, nahoře fialově červené, na spodní straně s tmavším proužkem, kopinaté se špičatým hrotem a pilovitými okraji; vnitřní okvětní lístky zbarvené stejně jako vnější, poněkud delší a širší a celokrajné; nitky tyčinek na bázi sytě zelené, nahoře fialově červené, prašníky bělavě žluté; bliznové laloky 4, velmi malé, fialově červené.
Plod
karmínový.
Semena
žlutá až tmavohnědá s matným povrchem.

 

Variety
Nebyly u tohoto druhu popsány.

 

Výskyt
Mexico, stát Tamaulipas, v blízkosti města Jaumave; celkový areál není dostatečně známý.

 

Pěstování
Stanoviště M. brauneana jsou v teplých polopouštích. V době vegetace vyžaduje hodně slunce a tepla, ale ne vydatnou zálivku. V domovině roste v substrátu složeném ze štěrku s trochou humusu a jílu. pH substrátu je 5-6. Marsden uvádí, že snáší vyšší dávky vody než ostatní jí příbuzné druhy z podrodu Mammillaria.

 

Poznámky
Rostlinu poprvé nalezl Viereck v roce 1930 a rok nato ji poslal F.Bödekerovi. V roce 1932 ji Bödeker obdržel i od Rittera a Georgiho. Krainz vypěstoval tuto rostlinu ze semen od G.Brauneho a udává, že rostliny jsou velmi uniformní. Hunt nalezl poblíž Jaumave M. klissingiana na strmých svazích; tento druh je blízce příbuzný M. brauneana.
Bödeker zařadil rostlinu do podrodu Galactochylus a všichni další autoři také. Bödeker ji však umístil do série Elegantes za M. klissingiana. Backeberg jí zařadil místo v sérii Polyedrae, Hunt v roce 1971 ji řadí do série Leucocephalae (incl. M. saetigera?) a v roce 1981 v nově upraveném systému je opět v sérii Leucocephalae, ale ve skupině M. hahniana spolu s M. bravoae, mendeliana, saetigera a woodsii.
Pilbeam stejně jako D.R.Hunt řadí druh do podrodu Mammillaria (dřívější podrod Galactochylus) do série Leucocephalae a do skupiny M. geminispina, zatímco Reppenhagen do skupiny M. sempervivi.

 

Literatura
Craig R.T., The Mammillaria Handbook, p. 110, 1945
Marsden J., Mammillaria, p. 61, 1954
Pilbeam J., Mammillaria, A collector`s guide, p. 42, 1985
Hunt D.R., Mammillaria names, Bradleya 1, 118, 1983

 

Autoři
Text: Rudolf Dufek.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a ctyri