Název
GYMNOCALYCIUM PFLANZII (Vaupel) var. LAGUNILLASENSE (Cárd.) Donald
 

Taxon
Gymnocalycium pflanzii (Vaupel) var. lagunillasense (Cárdenas) Donald, Nat. Cact. Succ. J., 26 : 100, 1971
Gymnocalycium lagunillasense Cárd. Kakt. und and. Sukk., 9 : 22, 1958
Rostlina obdržela jméno podle místa svého výskytu - Lagunillas v Bolívii.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, kulovité, 20-40 mm vysoké, 90-140 mm široké, šedozelené až zelené, při intenzivnějším stupni oslunění až žlutavé nebo purpurovějící, temeno prohloubené; žeber asi 13, u báze nízká, asi 30 mm široká, rozdělená vodorovnými brázdami do 4 hranných hrbolců. Areoly vzdálené od sebe okolo 20 mm, široce eliptické, 7 mm široké s šedou plstí. Okrajových trnů asi 7, šídlovité, odstávající, vně ohnuté, středový trn jeden, rovněž vně ohnutý, všechny trny 10-30 mm dlouhé, dole bělavé, uprostřed růžové, na špici hnědé, toto je však výrazněji patrné pouze po jejich navlhčení nebo při rašení trnu.
Květy
zpravidla několik najednou, v úzkém kruhu kolem temene, nálevkovité, 50 mm dlouhé, květní lůžko 10 mm dlouhé s okrouhlými zeleněžlutými šupinami, trubka velmi krátká, vnější okvětní lístky dole kruhovité, směrem ke středu vejčité až kopinaté, špičaté, u špice krémové, směrem dolů bílé, na bázi purpurové, střed uvnitř květu purpurově červený; tyčinky vyrůstají od základu trubky až k bázi vnitřních okvětních lístků, nitky jsou purpurově červené, prašníky sytě žluté, čnělka 12 mm dlouhá, purpurově červená, nepřesahující prašníky.
Plod
kulovitý, 20 mm v průměru, červený nebo purpurově červený, holý, s několika 3-5 mm širokými, bílé lemovanými růžovými šupinami, dužina tmavočervená, obsahující karmínově červené, ve vodě snadno rozpustné barvivo.
Semena
velmi malá, 0,5 mm dlouhá, hnědá, silně lesklá.

 

Variety
Jedná se o poměrně uniformní taxon, lišící se od nominátní variety solitérním růstem, plošším tvarem těla i zbarvením trnů, které jsou při rašení nebo navlhčení vícebarevné, světlé s tmavými špičkami. Zatím co květy
var. pflanzii jsou lososově růžové, u
var. lagunillasense jsou bělavé s fialovočerveným středem.

G. pflanzii var. lagunillasense je však velmi nesnadno odlišitelné od některých dalších variet druhu. Zejména je vzhledově téměř neodlišitelná od
var. zegarrae, od níž se pouze částečně liší barvou dužiny plodu, která je u
var. lagunillasense uvedena jako tmavočervená, u var. zegarrae jako oranžová.

 

Výskyt
Bolívie, provincie Cordillera, department Santa Cruz, Lagunillas, 1000 m n. m.

 

Pěstování
Rostlina má velmi malá semena (spolu s výše jmenovanými a blízce příbuznými druhy - varietami (nejmenší v celém rodě Gymnocalycium), a tak jsou dosti obtížné výsevy. Je třeba se vyvarovat nejenom možnosti výskytu plísní a hub, ale i řas a mechů. Po přepíchání semenáčků se přírůstky pomalu začínají zvyšovat a v třetím a dalších letech již rostlina patří ke gymnokalyciím s nejrychlejším růstem.
Protože G. pflanzii var. lagunillasense pochází z velmi teplých oblastí, vyhovují mu v době vegetace dosti vysoké teploty (maximum okolo 35 stup. C), přitom však přiměřené přistínění (je náchylnější k popálení pokožky), v době přezimování pak vyžaduje teploty okolo 10 a více stup. C. Při trvalejším poklesu teplot se na pokožce mohou objevit nevzhledné skvrny houbovitého původu.

 

Poznámky
G. lagunillasense bylo v r.1971 Donaldem překombinováno jako varieta G. pflanzii. Doposud je však otevřena otázka, zdali je nejvhodnější všechny druhy Donaldem kombinované jako variety G. pfalnzii takto chápat. Jediné co můžeme s určitostí říci je, že G. pflanzii var. lagunillasense je velmi blízce příbuzné s G. chuguisacanum, G. izozogsii, G. marquesii, G. millaresii, G. riograndense i G. zegarrae, která taktéž jako G. lagunillasense byla v r.1971 Donaldem nově kombinována za variety G. pflanzii. Mnohé z nich však pravděpodobně ani hodnotu variety nedosahují a spíše se jedná o lokální formy druhu G. pflanzii, případně jeho některých variet.
Druh je podle Buxbaumova systému řazen do řady Pflanziana.

 

Literatura
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 659-661, 1980
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 80-81, 1986

 

Autoři
Text a foto: Rudolf Slaba.
Rostlina byla fotografována ve sbírce autora.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a tri