Název
ECHINOPSIS MAMILLOSA Gürke var. KERMESINA (Krainz) Friedrich
 

Taxon
Echinopsis mamillosa Gürke var. kermesina (Krainz) Friedrich, Kakt. und and. Sukk., 22 : 45, 1971
Pseudolobivia kermesina Krainz in Beitr. Sukk.-Kunde Pflege, p. 61, 1942
Echinopsis kermesina (Krainz) Friedrich, Kakt. und and. Sukk., 25 : 50, 80, 1974
Rostlina byla pojmenována podle barvy karmínově červených květů, jejich odstín je pro příslušníky rodu Echinopsis dosti ojedinělý.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitého, ve stáří mírně prodlouženého tvaru, až 150 i více mm široký, temeno poněkud stlačené, pokožka sytě zelené barvy, žeber 15-23, nebo i více, až 8 mm vysoká a 15 mm široká, více méně hrbolatá, okolo areol zesílená. Okrajových trnů 11-16, až 12 mm dlouhé, šídlovité, tenké, vzpřímené a píchavé, v mládí rezavě žluté, na špici tmavě hnědé, později šednoucí; středových trnů 4-6, až 25 mm dlouhé, silnější než okrajové, jehlovité, na bázi zesílené, přímé nebo trochu přikloněné k tělu, zpočátku o něco tmavší, později zbarvené jako trny okrajové.
Květy
karmínově červené, až 180 mm dlouhé a 90 mm široké, květní trubka 120 mm dlouhá, uvnitř tmavo karmínová, zvenčí se zelenými šupinami a šedými štětinami; vnější okvětní lístky 40-50 mm dlouhé, 5 mm široké, zelenavě hnědé, v kraji karmínově zbarvenými, špičaté; vnitřní okvětní lístky až 60 mm dlouhé, 20 mm široké, karmínově červené s úzkým hnědavým středním proužkem; tyčinky karmínové, prašníky žluté, čnělka v horní polovině karmínově růžová, ve spodní zelená, 8 ramenná blizna žlutá. Nevonící květy se pootevírají již zvečera, jsou otevřeny až 3 dny.
Plod
je kulovitý, až 20 mm široký.
Semena
1 mm dlouhá, černá, jemně hrbolatá.

 

Variety
Rostliny jsou v habitu dosti uniformní. Určitou variabilitu lze pozorovat v barevnosti květů, které jsou od světle karmínově růžových až po tmavokarmínově červené. Rausch dokonce uvádí v nižších polohách výskyt bělokvětých jedinců.

 

Výskyt
V horské oblasti severní Argentiny - Santa Victoria.

 

Pěstování
E. kermesina patří k nejrychleji rostoucím kaktusům, roubování je proto zcela zbytečné. Substrát vyžaduje výživný, humózní a v době růstu vydatnou nárazovou zálivku. Protože se jedná o horský druh, špatně snáší horké klima nedostatečně větraných skleníků. Ve vlhkých, přehřátých prostorách se na pokožce objevují nevzhledné rzivé, později černající skvrny. Zmíněné houbové onemocnění se častěji vyskytuje u příliš rychle narostlých jedinců s nevyzrálými pletivy. Z tohoto důvodu je vhodné i v době vegetace zařazovat bezvláhová mezidobí. Druh lze velmi dobře pěstovat přes vegetační období beze skla, pod širým nebem. Tímto způsobem pěstované rostliny mají hustější i barevnější otrnění, nejsou náchylné k houbovým onemocněním a velmi bohatě kvetou. Tuto rostlinu lze s úspěchem používat i jako podložku k roubování. Její velkou předností je nejenom dobrá přilnavost, ale i netvoření odnoží.

 

Poznámky
Podle autora popisu H. Krainze byla objevena H.Blossfeldem v r.1938, C.Backeberg však označil za nálezce argentinského sběratele Ernesto Vattera. Ve sbírkách se nachází nejčastěji pod jménem Pseudolobivia kermesina. Hlavní zásluhu na rozšíření taxonu pod tímto jménem má C.Backeberg, který prosazoval samostatnost rodu Pseudolobivia a Echinopsis. Osamostatnění některých druhů rodu Echinopsis a převedení do rodu Pseudolobivia zdůvodňoval určitou odlišnost květů, (denní, spíše pestřejších barev s užší trubkou), tvarem žeber (dělená hlubšími zářezy) plochými těly apod. Podle novějších názorů se však ukazuje samostatnost rodu Pseudolobivia neopodstatněná. Habitem se var. kermesina od E. mamillosa var. mamillosa téměř neliší. Rozdíl je však v barvě květů. Zatím co var. kermesina má květy většinou červené u var. mamillosa jsou bílé.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 2 : 1354-1355, 1959
Friedrich H., Glaetze W., Seed morphology in Echinopsis, Bradleya, 1 : 94-104, 1983
Plesník F., Pseudolobivia kermesina Krainz. Kaktusářský věstník, 10 : 11-12, 1962

 

Autoři
Text a foto: Rudolf Slaba.
Vyobrazená rostlina byla fotografována ve sbírce autora.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a devet