Název
ARIOCARPUS KOTSCHOUBEYANUS (Lem.) K.Sch. var. ALBIFLORUS Backeb.
 

Taxon
Ariocarpus kotschoubeyanus (Lemaire) K.Schumann var. albiflorus Backeberg, Cact. Succ. J. (GB), 23 : 151, 1951
Albiflorus znamená latinsky bělokvětý a tento název v sobě shrnuje nejpodstatnější rozdíl oproti typové varietě.

 

Popis
Tělo
rostlina temně zelená až šedozelené barvy, stonek v přírodě téměř skrytý pod úroveň terénu, většinou jednotlivý, polokulovitý, na temeni zploštělý; roubované rostliny tvoří v kultuře i vícehlavé shluky; pravokořenné rostliny dosahují výšky 10-30 mm, a šířky 20-60 mm; bradavky v průřezu trojhranné s málo rozbrázděnou horní plochou částí a střední vlnatou brázdou po celé délce horní části. Trny v dospělosti chybějí.
Květy
četné, vznikají v brázdě téměř u báze mladých bradavek, 25-35 mm velké, bílé s tmavší, někdy výrazně červenou střední linií, zejména u vnějších okvětních lístků; nitky bílé až světle fialové, prašníky žlutooranžové, bliznové laloky bílé.
Plod
bílý nebo růžový, šťavnatý, později s papírovitým vnějším oplodím, 5-10 mm dlouhý, 1-3 mm široký.
Semena
černá, jamkovaná, oválná, 1 mm velká.

 

Variety
var. albiflorus představuje v celkové variabilitě A. kotschoubeyanus dosti dobře odlišitelnou varietu a to nejen v době, kdy kvete. Rostliny působí celkově kompaktnějším dojmem, což je způsobeno hustě uspořádanými drobnými bradavkami sytěji zelené barvy. Bradavky jsou na horní straně méně rozvrásněné a velmi tenká brázda se u jejich báze rozšiřuje podstatně méně než u ostatních variet (s výjimkou var. macdowellii), hustý chomáč vlny, kryjící květní část areoly, je též méně výrazný. Jde však o drobné rozdíly, které zajímají pravděpodobně jen sběratele specialisty, z objektivního hlediska jsou bezvýznamné. Není proto divu, že současný profesionální pohled na A. kotschoubeyanus neuznává varietální členění podle takto stanovených minoritních znaků. V Atlase kaktusů je však zachováno z tradice pro pěstitelsko sběratelské účely následující členění:
A. kotschoubeyanus var. kotschoubeyanus
A. kotschoubeyanus var. macdowellii
A. kotschoubeyanus var. albiflorus
A. kotschoubeyanus var. elephantidens

 

Výskyt
Naleziště bělokvětých rostlin byla dlouho utajována; teprve v poslední době bylo zveřejněno několik stanovišť podél hranice mexických států Nuevo Leon a San Luis Potosí. Dále se vyskytují také ve státě Tamaulipas, odkud pochází též lektotyp (v původním popisu není typ stanoven a výskyt je určen jen obecně - Nuevo Leon; rostliny sbíral Viereck). Jméno bylo typifikováno rostlinou, sbíranou severněji od Tuly, Tamaulipas, na cestě do Palmillas a Jaumave (E.F.Anderson).

 

Pěstování
Var. albiflorus patří k nejlépe pěstovatelným rostlinám okruhu A. kotschoubeyanus. Roubování je sice téměř podmínkou, ale při velké opatrnosti lze udržet i pravokořenné rostliny, které zakvetou poprvé při velikosti okolo necelých dvou centimetrů. Také semena se získávají snáze než u ostatních forem, protože rostliny často kvetou několikrát za sezónu a to už od léta.

 

Poznámky
Bělokvětý "kotschoubeyanus" byl Backebergem popsán poprvé již v roce 1935, popis byl však neplatný, protože postrádal latinskou diagnózu. Validizace jím byla provedena až v roce 1951.

 

Literatura
Anderson E.F., A taxonomic revision of Ariocarpus (Cactaceae), Cact. Succ. J. (US), 37 : 39-49, 1965
Backeberg C., Die Cactaceae 5 : 3063-3075, 1962
Bouma M., Příspěvek k pěstování rodu Ariocarpus generativním způsobem, Aztekia, 4/2 : 6-11, 1981
Frank G., Arten Varietäten und Formen der Gattung Ariocarpus, Kakt. und and. Sukk., 31 : 82-86, 1970
Lux A., Staník R., Ariocarpus kotschoubeyanus (Lem.) K.Sch., Kaktusy-Sukulenty, 4 : 34-36, 1983
Voldán M., naleziště ariokarpusů, Kaktusy 2/5 : 105, 1966

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Fotografie J.Krále ukazuje mnohohlavou roubovanou rostlinu ve sbírce autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a devet