Název
REBUTIA XANTHOCARPA Backeb. f. GRACILIFLORA (Backeb.) Don.
 

Taxon
Rebutia xanthocarpa Backeberg var. citricarpa Frič ex Backeberg f. graciliflora (Backeberg) Donald, Ashingtonia, 2, 1976
Rebutia graciliflora Backeb., Descriptiones cactacearum novarum, 3 : 13, 1963
Rebutia salmonea Frič n. n. nom. Backeb.
Forma byla pojmenována podle svých květů, graciliflorus znamená drobnokvětý.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, až asi 25 mm široký, později poněkud protáhlý, jednotlivý, zřídka slabě odnožující, tmavě zelený; temeno málo snížené; kořeny zesílené. Žeber 15-18, rozložená v drobné hrbolky, spirálovitá; areoly okrouhlé, asi 1 mm široké, 2-3 mm navzájem vzdálené, umístěné na vrcholu hrbolků, pokryté nažloutle bílou plstí. Trnů asi 15, těžko rozlišitelné na okrajové a středové, 2-3 mm dlouhé, sklovitě šedé, zčásti tmavší až načernalé.
Květy
krátce nálevkovité, asi 18 mm dlouhé, 17 mm široké, světle nažloutle červené, samosprašné; květní lůžko žlutozelené, se zelenými šupinami; květní trubka 10 mm dlouhá, holá, nazelenale žlutá, s bledě hnědozelenými šupinami; nitky a prašníky nažloutlé; čnělka a blizna bílé, 5-7 rozložených ramen blizny pod úrovní nejvyšších prašníků.
Plod
kulovitý, asi 5 mm v průměru, oranžově žlutý.
Semena
1,0-1,1 mm dlouhá, 0,6-0,7 mm široká, nejširší v oblasti hila; hilum bazální, bílé; testa leskle černá.

 

Variety
Rostliny R. xanthocarpa f. graciliflora vykazují v našich sbírkách jen malé rozdíly, které se týkají hlavně otrnění. Některé rostliny mají všechny trny nažloutle šedé, u některých jsou trny postavené víc jako středové poněkud tmavší až načernalé. Tyto poněkud tmavší rostliny, které byly Backebergem popsány jako R. graciliflora, byly nabízeny Wessnerem (Wess. 9423), zcela světlé rostliny rozšiřoval Frič pod jménem R. salmonea n. n.(Frič 507;
Verzeichnis).

 

Výskyt
Areál R. xanthocarpa se rozkládá v Argentině, v provincii Salta v Quebrada del Toro. Odtud pochází f. graciliflora stejně jako ostatní formy R. xanthocarpa.

 

Pěstování
R. xanthocarpa f. graciliflora roste dobře na vlastních kořenech stejně jako všechny formy R. xanthocarpa a brzy a pravidelně kvete. První květy se často objevují již na rostlinách o velikosti málo přes 10 mm. Samosprašné květy vytvářejí dostatek semen, která dobře klíčí. Semenáčky však rostou poněkud pomaleji, je to vzrůstem nejmenší forma Rebutia sect. Rebutia. Svými nároky na pěstování se f. graciliflora nikterak neliší od jiných forem R. xanthocarpa.

 

Poznámky
Roku 1928 se v nabídkovém seznamu A.V.Friče objevila jména R. citricarpa a R. salmonea, v Kreuzingerově seznamu (Verzeichnis, 1935) pak R. citricarpa a R. citricarpa salmonea. Tento poslední taxon není totožný s rostlinou popsanou roku 1951 jako R. xanthocarpa var. salmonea Backeberg, od které se liší odstínem květů a otrnění a rovněž charakterem otrnění, které je kratší a silnější. Barva plodu Fričových rostlin je oranžově žlutá proti olivově hnědé barvě plodu R.xanthocarpa Backeb. f. xanthocarpa i f. salmonea (Backeb.) Buin. et Don. Roku 1963 popsal Backeberg jako R. graciliflora rostliny, které se od Fričových R. salmonea liší pouze zčásti tmavšími trny. R. xanthocarpa f. graciliflora a R. xanthocarpa f. citricarpa jsou některými společnými znaky odlišeny od ostatních forem R. xanthocarpa, což podporuje klasifikaci této skupiny na úrovni variety. Hlavní rozdíl mezi formami var. citricarpa spočívá v barvě květů, f. citricarpa má květy čistě karmínově červené.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1542, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 383, 1966
Hlinecký A., Rod Rebutia K.Schumann; Fričiana, 5/36 : 15-16, 1965

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Skupinu rostlin fotografoval ve své sbírce Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a pet