Název
REBUTIA MINUSCULA K.Sch. var. MINUSCULA
 

Taxon
Rebutia minuscula K.Schumann, Monatsschr. Kakt.-Kunde, 5 : 102, 1895
Echinopsis minuscula (K.Sch.) Web., Dictionary Hort. Bios, p. 471, 1896
Echinocactus minusculusa (K.Sch.) Web., in K.Schumann, Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 395, 1898
Druh byl pojmenován podle svého vzrůstu, minusculus znamená velmi drobný, malinký.

 

Popis
Tělo
stonek jednoduchý, později někdy odnožující, stlačeně kulovitý až kolovitý, 40-60 mm široký, leskle zelený; temeno snížené, holé; kořeny vláknité. Žeber 16-21, svislá až poněkud spirálovitá, zcela rozložená v nízké, sotva 1 mm vysoké, kuželovité hrbolky; areoly kruhovité nebo eliptické, 1,5 mm v průměru, 4 mm navzájem vzdálené, umístěné na vrcholu hrbolků, spoře pokryté krátkou bělavou plstí, která brzy mizí. Trnů 25-30, štětinovité, málo píchavé, paprskovitě uspořádané, 2-5 mm dlouhé, bělavé až nažloutlé.
Květy
vyrůstají z horní části starších areol na spodku stonků, v dolní části květní trubky poněkud ohnuté, štíhle nálevkovité, až 40 mm dlouhé, samosprašné; vnější okvětní lístky kopinaté, s krátkou špičkou, jasně červené s nafialovělým leskem; vnitřní okvětní lístky poněkud širší, uvnitř leskle červené, dolů pozvolna přecházející do žlutého jícnu; květní lůžko kulovité, bledě červené, pokryté několika tmavě červenými šupinami; květní trubka nálevkovitá, nažloutlá až načervenalá, nahoře 20 mm široká, pokrytá šupinami, ale stejně jako květní lůžko bez vlasů a trnů; nitky žluté, prašníky nažloutlé; čnělka nažloutlá, blizna se 4-5 rameny, nažloutlá, přesahující prašníky.
Plod
šarlatově červený, kulovitý, 3-4 mm široký.
Semena
čepičkovitá, asi 1 mm dlouhá a 0,7 mm široká, nejširší v oblasti hila; hilum bazální, poněkud šikmé, bílé; testa leskle černá.

 

Variety
Proměnlivost znaků u tohoto druhu není velká. Drobné rozdíly v délce a barvě otrnění jsou asi jen důsledkem rozdílů v kultuře, jiné rozdíly jsou vázány a samosprašností rostlin stabilizovány na jednotlivé linie. Tak se mezi novějšími nálezy objevily rostliny s nahnědle oranžovými květy - R. minuscula f. brunneoaurantiaca Simon nom. prov. (Kakteen-Sukkulenten 1968). Dříve byly rostliny R. minuscula nabízeny Wessnerem (Wessn. 9411, 9411A) stejně jako Fričem (Frič 508, 509, 510; Verzeichnis). R. minuscula byla rozšiřována také pod jinými jmény, např. R. scarlatea Frič n. n., R. petersonii hort. Velmi zajímavou rostlinou z novější doby je sběr L 442 s delšími a bělejšími trny a šarlatově až světle červenými květy. Roku 1935 byla popsána R. grandiflora Backeb., která se od R. minuscula odlišuje většími stonky (až 50 mm vysoké a 75 mm široké) a většími květy (až 65 mm dlouhé). Tento taxon byl roku 1960 přeřazen na úroveň variety jako R. minuscula var. grandiflora (Backeb.) Krainz.

 

Výskyt
R. minuscula pochází z Argentiny, z provincie Tucuman. Rostliny podobné původním rostlinám R. minuscula nalezl v novější podobě Fechser v provincii Tucuman jižně od Trancas. Sběr L 442 pochází ze Sierra Medina v hraničním území provincií Salta a Tucuman.

 

Pěstování
R. minuscula je nenáročný druh, patří mezi nejvhodnější rostliny pro začátečníky. Svými hojnými květy však zpestří každou sbírku. Samosprašnost květů umožňuje dostatečnou nabídku semen, semena dobře klíčí a rostliny dosahují květuschopnosti již ve 2-3 letech. Roubování je zbytečné jako u většiny rebucií, i když rostliny naroubované na silné podložky vytvářejí množství květů až nečekané. Přesto není R. minuscula v našich sbírkách příliš hojná.

 

Poznámky
R. minuscula byla poprvé popsána roku 1895 současně s popisem nového tehdy monotypického rodu. Následně byl druh zařazen k rodu Echinopsis i Echinocactus. Rod Rebutia nebyl pak dlouhá léta uznáván a rostliny příbuzné s R. minuscula byly popisovány jako Echinopsis nebo Echinocactus, až jméno Rebutia na úrovni rodu znovu použil ve svém členění čeledi Cactaceae roku 1922 Britton et Rose. R. minuscula je typový druh rodu Rebutia.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1534, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 384, 1966
Britton N.L., Rose J.N., The Cactaceae, 3 : 147, 1922
Donald J., The Classification of the Rebutias, Ashingtonia, 2, 1976
Hlinecký A., Rod Rebutia K.Schumann; Fričiana, 5/36 : 9, 1965
Krainz H., Rebutia minuscula K.Schumann; Die Kakteen, CVc, 15.7.1960

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Skupinu rostlin fotografoval ve své sbírce Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sest