Název
REBUTIA HELIOSA Rausch var. CONDORENSIS Donald
 

Taxon
Rebutia heliosa Rausch var. condorensis Donald, Ashingtonia, 3 : 143-153, 1979
Jméno druhu heliosa znamená slunci podobná a vztahuje se na stavbu a zbarvení jednotlivých areol, které připomínají miniaturní sluníčka, jméno variety condorensis se vztahuje na místo původu rostliny, která byla nalezena v průsmyku Abra Condor v Bolívii.

 

Popis
Tělo
stonek v mládí jednotlivý, brzy však tvoří odnože a polštářovité trsy složené z mnoha hlav, které jsou až 40 mm široké a 30 mm vysoké; pokožka šedozelená až zelená, spirálovitých žeber 30-40, jsou však rozpadlé do nízkých, málo zřetelných hrbolců; areoly až 3 mm dlouhé a 1 mm široké s nepatrnou hnědou plstí. Okrajových trnů 12-16, průsvitně bílých, paprskovitě uspořádaných, až 4 mm dlouhých, měkkých, ohebných, ke stonku přitisklých. Středové trny chybějí.
Květy
proměnlivé velikosti (i na jedné rostlině), 25-40 mm dlouhé a široké (ve srovnání s nominátní varietou však menší), nálevkovitého tvaru s dlouhou trubkou (kratší však než u nominátní variety); okvětní lístky kopinaté, na konci špičaté až zaoblené, většinou červené, až karmínově růžové; trubka červená s několika šupinami a chlupy, květní lůžko s několika areolami a krátkými bílými trny a chlupy.
Plody
stejné jako u nominátní variety, kulovité, zelenavé až hnědavé, otrněné.
Semena
přílbovitého tvaru s hnědočervenou testou.

 

Variety
Nominátní varieta R. heliosa var. heliosa je vybavena kratším a jemnějším otrněním; květy s delší trubkou, jasně oranžové barvy
var. cajasensis Donald je varietou s delším, řidším a většinou tmavěji zbarveným otrněním, červenými květy s kratší trubkou.

 

Výskyt
Typové naleziště bylo uvedeno v okolí průsmyku Abra Condor, departament Tarija, Bolívie, v nadmořské výšce okolo 2500 m na kamenitých stráních mezi mechy a trsy trav.

 

Pěstování
Rostliny v přírodě a semenáče v kultuře vytvářejí řepovité kořeny, které jsou citlivé na trvalé vlhko v půdě, zejména v letních horkých měsících, kdy rostliny zastavují růst. V kultuře však pěstujeme roubovance, vytvářející polštářovité trsy. Oddělené stonky poměrně snadno a rychle koření. Odnože tvoří jen svazčité kořeny, a proto bez potíží rostou, časem však opět odnožují a tvoří trsy. Pravokořenné rostliny zůstávají malé, kompaktní, ovšem méně kvetou. V posledních letech se všechny formy množí úspěšně i výsevem semen. Rostliny jsou však cizosprašné a snadno se kříží s jinými druhy rodu. Některé hybridy jsou zajímavé a dekorativní, většinou též lépe rostou a ochotně kvetou.
Při pravokořenném pěstování volíme nejlépe minerální substrát a nepravidelnou zálivku. Obdobím kvetení je jaro, často se květy opakují koncem léta. Zimujeme při teplotách kolem 10 stup. C.
Na snímku nahoře: R. heliosa var. condorensis - sběr Kníže - jako R.solisoides n. n., foto J.Král.

 

Poznámky
R. heliosa představuje okruh celé řady taxonů, které jsou si podobné a příbuzné a do kultury byla zavedena řada různých morfotypů, které se zprvu množily výhradně vegetativně. Původní sběr A.B.Laua byl označen L 401, rostliny K.Knížete nesly provizorní jméno R. solisioides a R. densipectinata. Později se rostliny podařilo množit i výsevem a škála fenotypů se zvětšila. V přírodě byla nalezena řada forem s různě stavěným otrněním a různě zbarvenými květy. Zpracování celého okruhu není dosud ukončeno a zřejmě se setkáme s přehodnocením postavení i var. conderensis a var. cajasensis, které by bylo zřejmě správnější spojit a hodnotit jako formu. Podobným příbuzným druhem je R. schatzliana s hustým pektinátním otrněním a červenooranžovými až oranžovými květy. Také R. supthutiana se silně odnožujícím stonkem, tmavým přitisklým otrněním a červenými až oranžovými květy je blízce příbuzná, podobně jak okruh dalších dosud nedostatečně prověřených taxonů jako R. albopectinata, R. densipectinata aj.

 

Literatura
Donald J.D., First description, Rebutia heliosa var. condorensis and Rebutia heliosa var. cajasensis, Ashingtonia, 3 : 143-153, 1979
Gröner G., Rebutia albopectinata Rausch, Kakt. und and. Sukk., 36 : 124-125, 1985
Gröner G., Probleme mit der Kultur von Rebutia heliosa Rausch, Kakt. und and. Sukk., 40 : 20-21, 1989
Schütz B., Rebutia (Aylostera) heliosa Rausch, Kaktusy 75, 11 : 104-105, 1975

 

Autoři
Na snímku nahoře: R. heliosa var. condorensis - sběr Kníže - jako R.solisoides n. n., foto J.Král.
Na snímku dole: R. heliosa var. condorensis z Lauova sběru (L 401), roubovaná rostlina, foto R.Šubík.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a jedna