Název
REBUTIA AUREIFLORA Backeb. f.RUBELLIFLORA (Backeb.) Buin. et Don.
 

Taxon
Rebutia aureiflora Backeberg var. aureiflora f. rubelliflora (Backeb.) Buining et Donald, Sukkulentenkunde, 7/8 : 100, 1963
Mediolobivia rubelliflora Backeb., in Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 415, 1935
Mediolobivia blossfeldii (Werd.) Buin. var. compactiflora Wessn., Kakteenkunde, p. 32, 1940
Mediolobivia blossfeldii (Werd.) Buin. var. nigrilongiseta Wessn., Kakteenkunde, P. 33, 1940
Mediolobivia rubriflora Backeb. var. compactiflora (Wessn.) Krainz, Sukkulentenkunde, 1 : 20, 1947
Mediolobivia rubriflora Backeb. var. nigrilongiseta (Wessn.) Krainz, loc. cit.
Mediolobivia aureiflora (Backeb.) Backeb. var. rubelliflora (Backeb.) Backeb., Die Cactaceae, 3 : 1490, 1959
Forma byla pojmenována podle barvy svých květů, rubelliflorus znamená načervenale kvetoucí.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý až protáhlý, 20-30 mm široký, v kultuře více protáhlý, tmavěji zelený, často na slunci s fialovým tónem; temeno málo snížené, otrněné. Žeber 12-16, málo spirálovitá, rozložená do nízkých, oválných hrbolů; areoly oválné, slabě plstnaté, asi 2 mm dlouhé a 5 mm navzájem vzdálené. Trny štětinovité, 15-20, z toho 3-4 postavené více jako středové, 5-10 mm dlouhé, zprohýbané a propletené, nahnědlé až hnědé, středové tmavěji hnědé.
Květy
asi 40 mm dlouhé a široké, štíhle nálevkovité; okvětní lístky kopisťovité, zaokrouhlené s krátkou špičkou, oranžově červené; květní lůžko červenožluté, pokryté šedobílou vlnou a štětinami; květní trubka dlouze nálevkovitá, vně pokrytá zelenohnědými špičatými šupinami a malým množstvím bílé vlny; nitky nažloutlé, prašníky světle žluté; čnělka a blizna nažloutlé, blizna se sevřenými laloky mezi nejvyššími prašníky.
Plod
kulovitý, asi 5 mm v průměru, tmavě hnědý, ve zralosti vysychající.
Semena
asi 1 mm dlouhá a široká, nejširší v blízkosti hila; hilum bazální, šedohnědé; testa hnědočerná.

 

Variety
Variabilita R. aureiflora f. rubelliflora se podobně jak u f. aureiflora týká tvaru těla, barvy květů a zejména otrnění. Délka a barva trnů se mění v závislosti na kultuře i stáří rostlin. V roce 1940 popsal Wessner dvě variety - M. blossfeldii, které proti R. aureiflora f. rubelliflora vykazují jen nepatrné rozdíly.
Var. compactiflora byla popsána s poněkud delšími trny a
var. nigrilongiseta s delšími tmavými trny.
Květ byl v obou případech oranžově červený a rovněž ostatní znaky odpovídají R. aureiflora f. rubelliflora. Nověji sbíral R. aureiflora f. rubelliflora W.Rausch ( WR 522 ).

 

Výskyt
R. aureiflora f. rubelliflora není ze žádné samostatné lokality. Vyskytuje se v populacích R. aureiflora var. aureiflora, jejíž areál rozšíření se nachází v Argentině, v provincii Salta, v Quebrada del Toro.

 

Pěstování
R. aureiflora f. rubelliflora se svými nároky nikterak neliší od f.aureiflora. Ve sbírkách se vyskytuje jen vzácně, rostliny starého původu (Backeberg, Wessner) již asi neexistují a rovněž rostliny z nového sběru W.Rausche se dosud rozšířily jen velmi málo.

 

Poznámky
V populacích R. aureiflora se vyskytují čistě žlutě, ale také čistě červeně kvetoucí rostliny. Mezi tím lze nalézt žlutočerveně kvetoucí rostliny, které odpovídají R. aureiflora f. rubelliflora. Barva květů je také hlavní rozdíl, který odlišuje f. rubelliflora od f. aureiflora, od které se f. rubelliflora liší také svým slabším protáhlejším tělem, které spíše připomíná R. aureiflora var. blossfeldii (Werd.) Don. nebo R. a. var. sarothroides (Werd.) Buin. et Don.

 

Literatura
Backeberg C., Das kakteenlexikon, p. 270, 1966
Donald J., The Classification of the Rebutias; Ashingtonia, 2, 1976
Rausch W., Lobivia 85, p. 33, 1985

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto a sbírka: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a devet