Název
PARODIA NEGLECTA Brandt
 

Taxon
Parodia neglecta Brandt, Kakt. und and. Sukk., 24 : 49-51, 1973
Neglectus je česky "přehlížený", "zanedbávaný"; autor chtěl botanickým jménem patrně vyjádřit názor, že si druh zaslouží více pozornosti, než se zatím dělo.

 

Popis
Tělo
stonek šedozelený, asi 70 mm vysoký a stejně široký, silně odnožující; kolem 16 spirálovitě stočených žeber s hrboly asi 8 mm vysokými; areoly 4 mm dlouhé, 2 mm široké, oválné, pokryté bílou vlnou. Okrajových trnů asi 20-35, jemných, bílých, až 6 mm dlouhých, uspořádaných kolem areoly, v horní části je trnů více; asi 8 trnů středových, až 10 mm dlouhých, u báze téměř bílých, směrem ke špičce červenavě nahnědlých; všechny trny rovné a špičaté.
Květ
zlatožlutý, asi 20 mm široký; perikarpel zelenohnědý, s bílou vlnou; receptakulum asi 10 mm dlouhé, 4 mm široké, štětiny pouze z největších šupin, jednotlivé a červenohnědé, poněkud zkroucené, 7 mm dlouhé; vnější okvětní lístky zlatožluté, s karmínově červeným proužkem a špičkou, 7 mm dlouhé, 2 mm široké; vnitřní lístky zlatožluté, 10 mm dlouhé, 2 mm široké; jícen růžový, nitky zlatožluté, prašníky žluté; čnělka 10 mm, stejně jako blizna zlatožlutá.
Plod
s tvrdým oplodím, okrový, pokrytý hustou bílou vlnou.
Semena
asi 0,9 mm dlouhá a 0,6 mm široká, mírně vejcovitá, testa nápadně lesklá, hnědočerná; bradavky více méně protáhlé, hilum lehce vyklenuté a jen mírně překryté nahnědlým pletivem strofioly.

 

Variety
Rostliny ve sbírkách jsou uniformní, snad také proto, že bývají množeny především z odnoží. Větší variabilita nebyla zatím pozorována.

 

Výskyt
Naleziště ani nálezce dodnes neznáme. Rostliny se objevily v nabídce západoevropských firem koncem šedesátých let, nejdříve patrně u fy. Üebelmann ve Švýcarsku, pod obchodním názvem P. formosa var. prolifera n. nud. K.P. formosa Ritt., která patří dokonce do zcela jiného podrodu, mají však velmi daleko. Zato epiteton "prolifera" (potomstvo přivádějící, tj. odnožující) jim sedělo jako ušité. Na základě příbuznosti k jiným druhům usoudil Brandt, že P. neglecta se vyskytuje v povodí Rio Mizque (Bolívie). Jde však jen o nepotvrzený dohad.

 

Pěstování
P. neglecta se velice snadno množí odnožemi. Snad z každé areoly časem vyraší odnož, která při dostatečné vlhkosti zakoření již při průměru 5 mm. Tím je druh v celém rodu jedinečný, jinou parodii s takovým množstvím nenajdeme. Přesto doporučujeme zejména zkušenějším pěstitelům, aby květy sprašovali a semena vysévali. Pokud máme dvě rostliny různých klonů, generativnímu množení nestojí v cestě velké překážky. Rostliny po celé léto bohatě kvetou a dávají klíčivá semena, i když v nevelkém množství. Vegetativní množení opakované po několik generací může vést ke zchoulostivění klonu a ke ztrátě schopnosti množit se pohlavní cestou. Tím by byla existence tohoto zajímavého druhu ve sbírkách ohrožena.

 

Poznámky
Spolu s P. comarapana Cárd. a P. neglectoides Brandt patří P. neglecta do zajímavé a vývojově patrně staré série Oblongispermae Buxb.. P. neglectoides (syn. P. comarapana var. paucicostata Ritt.) se habitem blíží P. comarapana, květy pak P. neglecta. Štětiny se mají objevovat již od báze receptakula, semena má mít P. neglectoides kratší než P. comarapana, ale zřetelně protáhlá. Weskamp oprávněnost P. neglectoides zpochybňuje a ztotožňuje ji s P. neglecta. Ritterův popis synonymní P. comarapana v. paucicostata však spíš nasvědčuje tomu, že v tomto sporu jde o tři rozdílné taxony série Oblongispermae.

 

Literatura
Brandt F.H., Parodia neglectoides Brandt sp. nova; Stachelpost, 9 : 129-131, 1973
Haag G., Zwei neue Arten? Parodia neglecta Brandt und neglectoides Brandt; Kakt. und and. Sukk., 25 : 222-225, 1974
Haage W., in Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 498, 1976
Haage W., Kakteen von A bis Z, p. 573, 1983
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 541-542, 1980
Schütz B., Nové parodie; Kaktusy 73, 5 : 105, 1973
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 226-229, 1987

 

Autoři
Text a barevný snímek: Miroslav Veverka, z jehož sbírky je i zobrazená rostlina.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a devet