Název
REBUTIA NARVAEZENSIS (Card.) Don.
 

Taxon
Rebutia narvaezensis (Cardenas) Donald, Ashingtonia 3, (5-6) : 140-153, 1979
Aylostera narvaezense Cardenas spec. nova, Cac. Succ. J. US, 43, 6 : 245-246, 1971
Rebutia espinosae n. n. Kníže, Kakt. Suk. Bratislava 1984
Druh je nazván podle místa nálezu (osada Narvaez, dept. Tarija, Bolivie).

 

Popis
Tělo
jednotlivé až 35 mm široké a 30 mm vysoké, stlačeně kulovité, šedozelené barvy; žeber 18-22, spirálních, rozpadajících se do zřetelných bradavek, asi 4 mm širokých a 2 mm vysokých. Areoly 3-4 mm od sebe vzdáleny, kruhovité až slabě oválné, 1,5-2 mm dlouhé a 1 mm široké, s krémově bílou plstí (až nahnědlou). Okrajové a středové trny stěží rozlišitelné, zhruba v počtu 20-30, jehlovité, většinou bílé barvy, 2-5 mm dlouhé; středových zhruba 6, velmi podobných okrajovým, často tmavší barvy.
Květy
velké 45 mm s nápadně tenkou trubkou (podobná jako u R. heliosa), většinou bílé až světle růžové barvy, vnější okvětí tmavší než vnitřní; semeník kulovitý, 3-4 mm velký, s nepatrnými tmavě růžovými šupinami nesoucími chomáče bílých chlupů a několik štětin žlutavé barvy; trubka světle růžová, 22 mm dlouhá a 2-2,5 mm široká s několika šupinami, vlasy a štětinami; vnější okvětní lístky kopinaté, 20 mm dlouhé a 5 mm široké, bílé až růžové, anebo s růžovým středovým proužkem, vnitřní okvětí delší a širší, většinou též světlejší barvy; tyčinky bílé, vyrůstající z horní trubky, 7-12 mm dlouhé; čnělka 25 mm dlouhá, bílá, srostlá se stěnou trubky nejméně 10 mm ve spodní části, šestiklanná blizna žluté barvy.
Plod
kolem 4 mm velký, červenohnědé barvy, s několika šupinami nesoucí bílou vlnu.
Semeno
polokulovité až přílbovité s širokým bazálním hilem.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Typ sbírán Sr. Annibalem Coro, blízko osady Narvaez, prov. O`Connor, Dept. Tarija, Bolívie v nadmořské výšce 2700 m n. m.. K.Kníže (pro R. espinosae, viz dále) udává výskyt na červených železitými sloučeninami bohatých, porfyrových skalách, kde roste ve štěrbinách anebo v nahromaděných polštářích humusu pod trsy bromélií a kapradin.

 

Pěstování
Pěstování je velmi snadné, rostlina je vhodná pro všechny typy kultur. Vyhovuje ji mírně kyselý, propustný substrát (pH nižší než 6,5), v době vegetace pravidelná a vydatná zálivka. Snese umístění na plném slunci, toleruje i polostín. Při zimování na světle se zvyšuje násada poupat, snáší bez poškození i poklesy i k 0 stup. C. Snadno se množí výsevem semen okamžitě po dozrání (červenec - září). Semena si však na rozdíl od jiných druhů udržují klíčivost bez výrazného poklesu nejméně po dva roky.
Roubování má za následek rychlejší dospívání a větší násadu květů, nutí ale rostliny odnožovat, což není přirozeným jevem.
Foto: Rudolf Šubík.

 

Poznámky
R. narvaezensis potkal nešťastný osud - byla zaměněna a do sbírek pěstitelů se rozšířila místo ní R. pulvinosa, kvetoucí jasně oranžovým květem a s hustým bílým otrněním. Teprve v nedávné době (od roku 1980) známe autentickou R. narvaezensis, která se zase pro změnu dostala do oběhu pod označením R. espinosae (bez popisu). Rozšířil ji K. Kníže (KK 1518). Že se jedná o R. narvaezensis poznal J. Donald (199), který současně opravil i mluvnicky nesprávný název "narvaense" na R. narvaenzis. R. narvaenzis náleží do blízkého příbuzenstva R. heliosa a jejich početných forem a variet, zejména pro utváření květu s dlouhou tenkou trubkou.
Otrnění je u R. narvaezensis jemně ochmýřeno, popis o tom však nehovoří. Blízce příbuzným druhem, který byl rovněž sbírán v nedalekém okolí je i R. perplexa, jejíž květy jsou však intenzivně tmavě růžové a otrnění je zbarvono rezavě červeně, rostlina také silně odnožuje.
R. narvaezensis je možno označit za nejkrásnější druh rodu. Její šeříkově růžové až bílé květy se objevují po celou vegetační sezónu a opakují se v několika sériích v neuvěřitelném počtu.

 

Literatura
Cardenas M., Cact. Succ. J. US, 43, 6 : 245-246, 1971
Donald J. D. A. J. Brederoo, Systematics of Rebutia K. Sch., Ashingtonia 3, 5-6 : 140-153, 1979
Koehler U., KuaS, 35, 11 : 251, 1984
Říha J., Rebutia narvaezensis, nejkrásnější rebucie, Kakt. Suk. Bratislava 1984

 

Autoři
Foto: Rudolf Šubík.
Text: Jan Říha.
Rostlinu na fotografii sbíral K. Kníže roku 1981, 2800 m. n. m. západně od Narvaez.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a deset