Název
PARODIA AMBLAYOENSIS Brandt
 

Taxon
Parodia amblayoensis Brandt, De Letzebueger Cactéefrenn, 2 : 1-4, 1981
Parodia tuberculosi-costata Backeb. var. amblayana Brandt, Frankfurter Kakt.-Freund, 4 : 7, 1977
Druh byl pojmenován podle domnělého naleziště - obce Amblayo v Argentině.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, modrozelený, 100 mm vysoký; 21 spirálovitých žeber, rozpadajících se do výrazných bradavek; areoly oválné, 3 mm široké, s krátkou bílou vlnou. 10-15 bílých okrajových trnů, rozložených kolem areoly, 7-10 mm dlouhých, horní jsou nejkratší; čtyři trny středové, tři horní rovné, vzpřímené a vždy bílé, 10 mm dlouhé, jeden trn dolů skloněný, silnější, na špičce drápkovitý, hnědý, 15 mm dlouhý.
Květy
ohnivě červené, 50 mm široké; perikarpel 6 mm v průměru, olivově zelený, bílá vlna, hnědavé štětinky; receptakulum 15 mm dlouhé, žlutooranžové, nahoře oranžově červené, šupiny hnědavě oranžové, bílá vlna, černé, 9 mm dlouhé štětiny; vnější okvětní lístky oranžové, až 20 mm dlouhé; vnitřní lístky 25 mm dlouhé, 5 mm široké, oranžově červené až ohnivě červené; nitky zlatožluté, nahoře oranžově červené, prašníky krémové, čnělka 20 mm dlouhá, bílá, bliznové laloky 6 mm.
Plod
5 mm široký, tenkostěnný, hnědavý, s bílou vlnou a nahnědlými štětinami.
Semena
asi 0,35 mm v průměru, testa červenohnědá, hladká a lesklá, strofiola 0,15 mm velká, smetanově bělavá.

 

Variety
Vnitrodruhové taxony nebyly popsány. Podobně jako u většiny červenokvětých parodií, vykvétá často i stejná rostlina z různých tónech červené, od lososové až po sytou rumělku. Trny bývají kratší, než se uvádí v popisu, rovné středové trny mívají tmavší špičku a háčkovitý trn je někdy načervenalý. Rostliny zůstávají spíše kulovité a do výšky příliš nerostou.

 

Výskyt
Poprvé byly tyto zajímavé rostliny nabízeny firmou "Süd-Pflanzen-Importe" ve Wiesbadenu na podzim r.1973. Objevily se i v zásilkách D.Muhrové z Argentiny a byly nabízeny pod značkou B 11, podle Weskampa údajně proto, že byly vybaleny z bedny č.11. Naleziště uvedeno nebylo a Brandt je odhadem určil jako "hory v okolí Amblayo" v argentinské provincii Salta. Podle toho volil i botanické jméno. Weskamp však zjistil, že jde o rostliny totožné s Rauschovým nálezem (R 232) z Cuesta del Cebilar, jižně od města Guachipas. Je to sice jen asi 35 km východně vzdušnou čarou od Brandtem předpokládaného místa, ale zato přes dva horské hřebeny.

 

Pěstování
Stejně jako u většiny drobnosemenných parodií. Pozor na déletrvající vlhkost v substrátu. Vláskovité kořínky kulturních rostlin jsou citlivé na přemokření. Zachvátí-li je hniloba, je brzy ohrožen cévní svazek a s ním i osud celé rostliny.
Barevný snímek Karel Crkal ve sbírce autora textu, Miroslava Veverky.

 

Poznámky
Brandt zprvu popsal tyto rostliny jako varietu Backebergova druhu P. tuberculosi-costata. Zvolil epiteton "amblayana". Po důkladnějším studiu později zjistil určité rozdíly v semenech. Protože Brandt kladl na morfologii semen prvořadý důraz, jevily se mu pak i ostatní odchylky var. amblayana od var. tuberculosi-costata v jiném světle. Z těchto důvodů provedl v r.1981 nemonklatorické změny. Nové jméno vysvětlil tím, že "amblayana" by mohla svádět k záměnám se zcela jiným druhem P. camblayana (Ritt.) Brandt. Protože se však do sbírek dostal i další, odlišný druh parodie pod jménem P.amblayensis Lau et Wesk. n. prov., máme čtyři podobná, snadno pletoucí epiteta. Chceme-li se v tom vyznat, musíme si udělat přehled:
camblayana - platné jméno pro druh z podrodu Protoparodia (velkosemenný bolívijský druh).
amblayana - platné jméno pro P. amblayensis, hodnotíme-li ji jako varietu druhu P. tuberculosi-costata
amblayensis - neplatné druhové jméno pro P. hummeliana Lau et. Wesk.
amblayoensis - platné jméno pro zde představený druh z podrodu Parodia
P. amblayoensis tedy ve skutečnosti nemá nic společného s obcí Amblayo. To však samo o sobě na platnosti jména nic nemění. Podle čl.62.1 ICBN nemohou být jména ani epiteta zamítnuta jen proto, že ztratila svůj původní význam.

 

Literatura
Brandt F.H., Parodia tuberculosi-costata Backeb. var. amblayana
Brandt, var. nova; Literaturschau Kakteen, 2 : 174-175, 1978
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 519-520, 1987

 

Autoři
Barevný snímek Karel Crkal ve sbírce autora textu, Miroslava Veverky.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a dve