Název
NOTOCACTUS OTTONIS (Lehm.) Berg. ex Backeb. var. ALBISPINUS
 

Taxon
Notocactus ottonis (Lehmann) Berger ex Backeberg var. albispinus Backeberg, Die Cactaceae, 6 : 3756, 1962
Varieta byla pojmenována podle bílé barvy trnů.

 

Popis
Tělo
stonek svěže zelený, směrem k bázi světlejší; temeno pokryto trny z mladých areol. Žeber 13, obloukovitá, až 14 mm široká a 4 mm vysoká. Areoly kruhovité, 2,5-3 mm široké, u temene s plstí, na bázi holé, meziareolová vzdálenost asi 7 mm. Středové trny 3, světle hnědé, 3-6 mm dlouhé, nejdelší 10-12 mm, odstávající, poněkud stočený směrem dolů; okrajových trnů 8-9, bělavé až jantarové, většinou poněkud zkroucené a prohnuté, až 10 mm dlouhé; všechny trny na dolní polovině šedé.
Květy
asi 35 mm široké; vnější okvětní lístky s modrozeleným středovým proužkem, zlatožluté; květní trubka se světle zelenými šupinami, dlouhými, světle hnědými štětinami vlnou; tyčinky až 10 mm dlouhé; nitky žluté; prašníky světle žluté; čnělka světle žlutá, 16 mm dlouhá; blizna červená, s 8 laloky; květní lůžko i oplodí světle zelené, s velkými zelenými šupinami a červenohnědými štětinami, 5-8 mm dlouhými.
Plod
se světle hnědou vlnou a hnědými štětinami. 11 mm dlouhý a 5 mm široký.
Semena
asi 0,9 mm dlouhá, 0,7 mm široká, zvonkovitá, černá.

 

Variety
N. ottonis var. albispinus patří do obsáhlého a složitého komplexu různých variet a forem N. ottonis, který je nesmírně plastickým taxonem. Má široký areál rozšíření a z toho vyplývá řada různých variet a forem, ať popsaných nebo nepopsaných. Backebergův popis je stručný a soustřeďuje se hlavně na údaje, kterými se var. albispinus odlišuje od dalších variet N. ottonis. Především je to bílé otrnění a také světle červená blizna.

 

Výskyt
Údaj o nalezišti je velmi obecný - jižní Brazílie, žádné bližší údaje Backeberg neuvedl. Varieta už nebyla znovu sbírána, a proto nelze upřesnit údaje o nalezišti.

 

Pěstování
N. ottonis var. albispinus roste zvolna, ale spolehlivě na vlastních kořenech. Nedorůstá do velkých rozměrů, ale tak jako všechny další variety a formy N. ottonis pravidelně kvete a to už jako malá rostlina. Pěknou svěží barvu těla získá - stejně jako další rostliny z okruhu N. ottonis - v pařeništi, které je trvale vlhké a mírně zastíněné. Na substrát není náročný, roste dobře jak v půdní tak drťové kultuře. Je třeba dávat pozor na ztrátu kořenů, protože při opětovném zakořeňování značně sesychá a těžko vytváří čekací kořeny. Množíme generativně semeny, která dobře klíčí, nebo vegetativně podzemními odnožemi.
Rostlina na snímku ze sbírky S.Stuchlíka, který je autorem textu i fotografie.

 

Poznámky
Backeberg uvádí pro N. ottonis var. albispinus světle červenou bliznu. Ale právě žluté a světle červené blizny jsou charakteristické pro rostliny z okruhu N. linkii - N. megapotamicus. Navíc také menší velikost květu a struktura testy semene naznačují možnost přiřazení var. albispinus jako variety k N. linkii, což by bylo správnější. Převedení brání překážka formálního charakteru - Backebergův popis je invalidní, protože nebyl vybírán, označen a uložen typ.

 

Literatura
Gerloff N., Schäfer G., Notocactus linkii n. n. (Synonymum Notocactus ottonis (Lehm.) Berger var.albispinus Backeberg), Internoto, 10 : 11-15, 1989

 

Autoři
Rostlina na snímku ze sbírky S.Stuchlíka, který je autorem textu i fotografie.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a devet