Název
NOTOCACTUS ARNOSTIANUS Lisal et Kolarik
 

Taxon
Notocactus arnostianus Lisal et Kolarik, Internoto, 7 : 8, 1986
Druh byl pojmenován na počest dlouholetého předsedy specializovaného odboru Notocactus, MUDr. Arnošta Janouška (Sokolov, (1920-1984).

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, ploše kulovitý, 40-80 mm široký a 40-60 mm vysoký, zelený až tmavě zelený; temeno hluboce snížené, neotrněné. Žeber 21-30, často spirálovitě probíhající, 3-6 mm široká, 2-6 mm vysoká, hrbolatá; areoly okrouhlé, bíle plstnaté, snížené mezi hrboly, 2-3 mm v průměru, 3-5 mm vzdálené. Okrajových trnů 12-16, tenké, zahnuté, do stran paprskovitě přiléhající, až 7 mm dlouhé, slámově žluté až žlutočervené až červenohnědé; středové trny 1-3, často stěží odlišitelné od okrajových, silnější delší, rovněž zahnuté, dolní nejdelší, až 20 mm dlouhý.
Květy
až 60 mm dlouhé, 70-75 mm široké, zvonkovité, otevřené v odpoledních hodinách; vnější okvětní lístky 27-30 mm dlouhé, 5-6 mm široké, špičaté, žluté s hnědým středním proužkem; vnitřní okvětní lístky 29-35 mm dlouhé, 6-7 mm široké, špičaté, sírově žluté; květní lůžko 16-17 mm dlouhé, 5-7 mm široké, pokryté malými zelenohnědými šupinami se šedohnědou vlnou a tmavohnědými štětinami; květní trubka miskovitá, sírově žlutá, 8-10 mm dlouhá; tyčinky nasazené v 1-2 mm širokém prstenci kolem čnělky, nitky sírově žluté, prašníky citrónově žluté; čnělka 13-16 mm dlouhá, 1,5 mm tlustá, světle žlutá, purpurově červená blizna s 10-14 rameny, dlouhými 3-4 mm, báze blizny přesahuje prašníky o 2-3 mm.
Plod
16-18 mm dlouhý a 12-14 mm široký, soudkovitý, na přechodu v okvětí pohárovitě rozšířený, zelený, pokrytý bílou vlnou s hnědými štětinami, ve zralosti se bazální část plodu intenzivně prodlužuje, prodloužený zralý plod pak dosahuje délky 33-35 mm, prodloužená část 5-9 mm široká, světle zelená.
Semena
čepičkovitá, 1-1,1 mm dlouhá, 0,9 mm široká, největší šířka ve střední části, testa černá, pokrytá hnědou kutikulou, hilum oválné, krémově žluté.

 

Variety
variabilita N. arnostianus je malá, omezuje se na délku a barvu otrnění, jak je to zachyceno již v prvotním popisu. Druh byl popsán podle rostlin ze sběru HU 338, který se ukázal být smíšeným sběrem. Podle rostlin z tohoto sběru byl kromě N. arnostianus popsán ještě N. ritterianus Lisal et Kolarik a kromě toho byl tento sběr uveden u popisu N. curvispinus Ritter. Rozdíly mezi třemi taxony se však zdají zcela zřejmé. Jako N. arnostianus byl označen také sběr HU 823.

 

Výskyt
N. arnostianus pochází z brazilského státu Rio Grande do Sul, typová lokalita leží západně od Dom Pedrito.

 

Pěstování
N. arnostianus roste na vlastních kořenech dobře, svými požadavky se nijak neliší od jiných notokaktusů z příbuzenstva N. mammulosus. Tvorba květů je rovněž uspokojivá, N. arnostianus navíc nemá sklon k nepříjemnému prodlužování stonku, které je běžné u mnoha z příbuzenstva N. mammulosus. N. arnostianus je podmíněně samosprašný, při opylení vlastním pylem vytváří semena, jejich množství se však rovná jen desetině až čtvrtině počtu semen, která se tvoří při opylení cizím pylem.

 

Poznámky
Již roku 1965 byla nalezena rostlina, na jejímž základě byl pak v roce 1979 popsán N. eremiticus Ritter. Zatímco tato Ritterova rostlina zůstala téměř neznámá, byla již před mnoha roky jako N. eremiticus dodávány rostliny zcela odlišné. Tak se k nám dostala roku 1970 jako N. eremiticus rostlina, která je vyobrazena v časopisu Kaktusy 70. Byla to jedna ze dvou importních rostlin od firmy Sukaflor a semena z nich se pak stala základem pro mnohé rostliny, které se jako N. eremiticus rozšířily do našich sbírek. Stejné rostliny byly některými firmami rozšiřovány také jako N. spec. HU 338. Zařazení těchto rostlin bylo dlouhá léta nejasné, až roku 1986 byly poznatky o těchto rostlinách shrnuty a popsán nový druh N. arnostianus.

 

Literatura
Jelínek J., Novinky rodu Notocactus; kaktusy 70, 6 : 124, 1970
Kolarik J., Lisal K., Notocactus ritterianus, Notocactus arnostianus; Minimus, 19 : 21, 1988
Stuchlík S., Co je vlastně Notocactus eremiticus?; Kaktusy 82, 18 : 31, 1982

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Pavel Pavlíček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a ctyri