Název
MAMMILLARIA WOODSII Craig
 

Taxon
Mammillaria woodsii Craig, Cact. Succ. J. Am., 15 : 33, 1943
Druh byl pojmenován na počest objevitele rostliny Roberta Woodse z Kalifornie, který pomáhal Dr.T. Craigovi při získávání rostlinného materiálu pro studium rodu Mammillaria.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý,zploštěle (v kultuře zcela) kulovitý až kyjovitý, asi 50 mm široký a až 80 mm dlouhý; bradavky hranaté, pyramidálního tvaru, dole kýlnaté, při vrcholu zaoblené, asi 7 mm dlouhé a u báze široké, matně trávově zelené; axily s hustou vatou a v květní zóně s početnými vlasovitými bílými štětinami, až 25 mm dlouhými, areoly kruhovité až mírně oválné. Okrajových trnů 25-30, paprskovitě po obvodu areoly uspořádaných, 4-8 mm dlouhých vlasovitých, někdy zkroucených, bílé barvy. Středové trny 2-4, dolní až 16 mm dlouhý, pevný, jehlovitý, horní kratší asi 4-8 mm dlouhý, špinavě bělavý s tmavším červenavým až černým hrotem.
Květy
vyrůstají ve věncích, dlouhé 12-15 a široké 10-12 mm, okvětní lístky jazykovité, růžově až fialově růžové, často s tmavším středním proužkem.
Plod
kyjovitý až 15 mm dlouhý a 6 mm široký, tmavě růžový až červené barvy.
Semena
hruškovitého tvaru asi 0,7 mm dlouhá s matnou, červenohnědou testou.

 

Variety
Jde o mnohotvárný (polymorfní) druh, který vykazuje proměnlivost jak ve tvaru stonku, tak i v utváření otrnění, délce a počtu štětin v axilách, i ve velikosti a intenzitě zbarvení květů.

 

Výskyt
Typová lokalita leží v okolí Hacienda de Tarajeas ve státě Guanajuato, Mexiko. Později byly podobné rostliny nalezeny na hranicích států Guanajuato, San Luis Potosí a Querétaro v pohoří Sierra de Jalapa a Sierra de Ocotitlan, kde rostou na výchozech vápencových skal, často na stěnách kaňonů a strží. Doprovodnou vegetací je většinou řada druhů trav a mechů. Srážky na nalezištích dosahují úhrnem asi 400-500 mm za rok.

 

Pěstování
Jde o dobře rostoucí a tolerantní druh, který lze doporučit do sbírek začínajících pěstitelů. Množíme jej výsevem semen, která si udržují životnost po více než 4 roky. Semenáče narůstají do květní zralosti asi během 4 let (kvetou ve velikosti asi 4 cm). Obdobím kvetení je konec jara a léta. Zimovat lze rostliny i v úplné temnotě, při teplotě nepřevyšující 10 stup. C. Roubování není doporučováno, naopak je lepší rychlost růstu snížit nepravidelnou a řídkou zálivkou. Tím dosáhneme kompaktního, zploštěle kulovitého vzrůstu a menších rozměrů.
Na snímku V.Jiránka je kulturní semenáč ve sbírce autora fotografie.

 

Poznámky
Náhorní plošiny státu Guanajuato, SLP a Querétaro leží v nadmořské výšce nad 1500 m, většinou však dosahují až 2000 m n. m. Z této plošiny vystupují nesčetné hory, kopce a pahorky s dalším převýšením až ke hranici 3000 m n. m. Vápencové svahy a zejména příkré stěny a útesy jsou osídleny řadou kaktusovitých rostlin a mezi jinými i populacemi druhů z rodu Mammillaria. Jejich taxonomické třídění není snadné, protože se jedná o příbuzné a podobné rostliny. Popsána byla řada druhů - např. M. mendeliana, M. hahniana, M. saetigera - a v podstatě ze stejné oblasti a s mnoha společnými znaky. Zejména musíme vyzdvihnout stavbu stonku (zůstává většinou jednotlivý) tvar bradavek (jsou většinou hranaté), květní zóna je vybavena axiálními štětinami, květní barviva i organizace květů jsou vesměs shodné. Stejně tak i tvar, barva a velikost plodů a semen.
Klasifikace uvnitř tohoto okruhu je obtížná i proto, že areály rozšíření jednotlivých populací vlastně splývají. Všechny dosud poznané populace rostou na vápencových skalách, výchozech horniny či na štěrkovitých zvětralinách. Proto by asi nejrozumnějším řešením bylo zahrnout všechna jména pod nejstarší epiteton - M. hahniana. V současnosti to však můžeme navrhnout jen jako podklad pro další studium vzájemných vztahů uvedených taxonů.

 

Literatura
Craig R.T., The Mammillaria handbook, p. 113, 1945
Grunert Ch., Viedt G., Kaufmann H.G., Kaktusy a jiné sukulenty, Bratislava, p. 191, 1979
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 5 : 17-48, 1987
Kolář Z., Kultivace in vitro, netradiční rozmnožování, Sborník Chrudim, Výsevy kaktusů a jiných
sukulentů, Chrudim, 1984
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, p. 140, 1981

 

Autoři
Na snímku V.Jiránka je kulturní semenáč ve sbírce autora fotografie.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a deset