Název
MAMMILLARIA SOLISIOIDES Backeb.
 

Taxon
Mammillaria solisioides Backeberg, Cactus (Paris), 7 : 30, 131, 1951
Mammillaria pectinifera var. solisioides (Backeb.) Sánchez-Mejorada, Cact. Suc. Mex., 25 : 65, 1980
Jméno "solisioides" bylo zvoleno autorem vzhledem k podobnosti se "Solisia" (správně Mammillaria pectinifera).

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitého tvaru až 50-60 mm velký; kořeny svazčité, bradavky krátce kuželovité; areoly kruhovitého tvaru v mládí s krátkou bělavou vatou; axily holé. Okrajových trnů 20-25, křídově až žlutavě bílé barvy, dlouhé 5-20 mm, paprskovitě uspořádaných, přitisklých. Středové trny chybějí.
Květy
nálevkovitého tvaru, žlutavé až žluté barvy, často s tmavším středovým proužkem; vnější okvětní lístky šupinovité, červenavé barvy; blizna a čnělka zelenožluté, nitky tyčinek bělavé.
Plod
krátce kyjovitého tvaru stěží proniká mezi otrněním, zelenožluté barvy, rozpadavý.
Semena
asi 1 mm velká s černou jamkovanou testou, hilum kruhovitého tvaru.

 

Variety
Jedná se o poměrně málo proměnlivý druh. Jednotlivé rostliny se mohou odlišovat v intenzitě zabarvení trnů event. i květů.

 

Výskyt
Je známo jediné naleziště ležící jižně od města Petlaltzingo ve státě Puebla v Mexiku, kde roste na mírných svazích vápencových pahorků. Vyhledává kapsy a malé terásky vápence vyplněné humózní černozemí. Doprovodnou vegetací jsou různé trávy a nízká křoviska, rostliny jsou vystaveny plnému slunci.

 

Pěstování
Jedná se o citlivý a náročný druh, zejména na vysoké teploty v době růstu, maximum slunečního záření a nepravidelnou zálivku. Pravokořenné rostliny vyžadují minerální substrát a zálivku jen v teplých dnech. Přezimujeme nejlépe na světle, neboť poupata jsou zakládána pozdě na podzim a během zimy dochází k jejich vývoji. Většinou pěstujeme roubovance - volíme však jen malé podnože, na kterých je přírůst pomalý a kde nejsou přirozené rozměry příliš překonány. Množení je možné většinou pouze výsevem semen, která klíčí teprve po několikaměsíčním odpočinku.
Foto: R.Šubík.

 

Poznámky
Rostlina byla objevena v poválečných letech a bohužel se nezachoval konzervovaný originální rostlinný materiál. Lokalita byla téměř dvě desetiletí zapomenuta a teprve v posledních letech bylo naleziště znovu objeveno. V přírodě je rostlina vystavena dlouhému období sucha, kdy je zatažena pod úroveň terénu. Koncem doby sucha také kvete. Po prvních deštích, většinou koncem dubna se rostliny rychle napijí a opakují série květů.
Blízce příbuzným druhem je M. pectinifera. Spolehlivě lze obě odlišit podle tvaru areol (kruhovité u M. solisioides, protáhlé u M. pectinifera) a podle zbarvení květů, které je u M. solisioides vždy žlutavé. Naleziště obou druhů leží od sebe vzdálena asi 100-120 km. Podrobný průzkum však dosud v okolí proveden nebyl a je i možné, že budou nalezeny další lokality. Oba druhy rostou v přírodě na podobných stanovištích, navíc nedaleko sebe a tak i názor některých odborníků, že se jedná o variety či pouhé formy jediného druhu se může ukázat správný.
M. solisioides je řazena do série Lasiacanthae, do skupiny M. pectinifera. Oba taxony mají specifická semena, kterými se odlišují od jiných členů sekce Lasiacanthae. Proto může být názor W.Khuna (1979), který je odděluje jako samostatnou sekci Pectiniferae, správný. Argumentem pro zdůraznění rozdílnosti M. pectinifera a M. solisioides je i přítomnost či absence mléčného latexu v mléčnicích. U M. pectinifera lze latex snadno pozorovat, u M. solisioides je však vodnatého charakteru a splývá s barvou buněčné šťávy rostliny. Lze tedy říci, že i povaha latexu v mléčnicích obou taxonů může být považována za diakritický znak.

 

Literatura
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 5 : 17-48, 1987
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, 1981
Říha J., Šubík R., Mammillaria solisioides, Kaktusy, 15 : 32-33, 1979
Schütz B., Miniaturní kaktusy, Živa, 24 : 136-138, 1976

 

Autoři
Foto: R.Šubík.
Text: J.Říha.
Na snímku je rostlina sbíraná oběma autory na lokalitě u Petlaltzingo, pěstovaná několik let v kultuře.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a pet