Název
MAMMILLARIA SCHWARZII Shurly
 

Taxon
Mammillaria schwarzii Shurly, Cact. Succ. J. (GB), 11 : 17, 1949
Druh byl pojmenován na počest F.Schwarze, který tyto rostliny nalezl v přírodě.

 

Popis
Tělo
rostlina polštářovitě odnožující, tvoří až 150 mm široké trsy, jednotlivé stonky asi 30 mm široké i dlouhé. V axilách několik bílých vlasů. Okrajových trnů 35-40, leskle bílých, vlasově jemných; středových trnů 8-9, nepatrně silnějších bílých, obvykle s načervenalou špičkou, rovných nebo jeden z nich háčkovitý.
Květy
něco málo přes 10 mm široké, bílé s růžovými proužky.
Plody
červené.
Semena
černá.

 

Variety
Žádné vnitrodruhové taxony (variety a formy) popsány nebyly. V našich sbírkách je M. schwarzii známa ve dvou odlišných formách, a to jednak hustě otrněná, bohatě odnožující a bez středového háčkovitého trnu, jednak poněkud vzrůstnější, ne tolik odnožující, s tmavším středovým trnem. Hunt - při vyjádření pochyb o pravdivosti údaje o místu nálezu zároveň poukazuje na variabilitu M. glassii a na nápadnou podobnost řady znaků obou druhů. Jeho úvaha o identitě jmen M. schwarzii a M. glassii je (v souvislosti se znovuobjevením M. schwarzii na udané lokalitě) bezpředmětná, i když určitá příbuznost obou druhů je nesporná.

 

Výskyt
Schwarz udává nález M. schwarzii v severní části státu Guanajuato v Mexiku, kde roste na skalních stěnách, v kapsách a výchozech s humózním substrátem, ve výšce 1200 m n. m. Hunt při průzkumech na udaných lokalitách však tyto rostliny nenalezl, dlouho se nedařilo i řadě dalších sběratelů. Až v poslední době byl výskyt druhu na udaných lokalitách potvrzen, rostliny tu pozoroval r.1989 i Jan Říha.

 

Pěstování
J.Pechánek (1968) doporučuje roubování a M. schwarzii považuje za choulostivý druh, zejména co se týče možnosti poškození kořenové části rostliny nevhodnou nebo častou zálivkou. Roubovaná rostlina ovšem není tak hezká, jako rostlina pravokořenná, protože často pozbývá kompaktního hustého otrnění a narůstá do nepřiměřené velikosti. Ve skutečnosti je to ovšem velmi pomalu rostoucí miniatura, zakvétající již při velikosti 3 cm, malými bílými kvítky, které se ve stejně bílém otrnění téměř ztrácejí. Podle mého názoru se jedná o rostlinu bez zvláštních nároků. V kultuře je vděčná, bez problémů při výsevech nebo při vegetativním množení.

 

Poznámky
Na rozdíly v otrnění, které je u rostlin vypěstovaných ze semen koncem 60 let odlišné od prvního popisu, upozorňuje Maddams (1973). Backeberg uvádí, že háčkovitý trn se objevuje až u starších rostlin. Podle otrnění Schwarzových importů, pocházejících zřejmě z jedné lokality, existenci dvou forem nepřipouští. Nicméně z pozorování rostlin v našich sbírkách nelze souhlasit s argumenty obou angličanů (Hunt, Maddams), kteří považují existenci dvou forem za evidentní. Na místě je pak další otazník, kde se nacházejí formy s řidším, háčkovitým otrněním. A jaká bude klasifikace v případě, že se prokáže bližší příbuznost M. schwarzii s M. glassii.
Hunt ve svém systému rodu Mammillaria řadí tento druh do série Proliferae, Reppenhagen ji řadí do série Lasiacanthae.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3433, 1961
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 5 : 17, 1987
Maddams W.F., Interesting newer Mammillarias, p. 20, 1973
Pechánek J., Bílé a žluté mamilárie, Kaktusy 68, 4 : 80, 1968
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, p. 123, 1981

 

Autoři
Text: Josef Moučka.
Foto: Pavel Pavlíček ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Pavel Urbánek (2016-02-23 23:12:53)
Na snímku typická rostlina, v této podobě nesmírně vzácná a silně se přimlouvám za její namnožení výsevem - snad se tam někde objeví i maličko barevně varírující ,,střední" trny - daj se vidět od žluté přes červenou až po smolný černoušky....
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a dve