Název
MAMMILLARIA DUWEI Rogozinski et Braun
 

Taxon
Mammillaria duwei Rogozinski et Braun, Kakt. und and. Sukk., 36 : 158-164, 1985
Jméno bylo zvoleno na počest F.Duweho, pěstitele a sběratele kaktusů, který rostlinu objevil.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, později i vícehlavý, kulovitého tvaru, asi 20-50 mm velký; kořeny řepovité; axily holé, vzácně a ve vyšším věku s několika bílými štětinami; areoly kruhovitého tvaru s bílou krátkou vatou; bradavky válcovitého tvaru asi až 9 mm dlouhé. Okrajových trnů 28-36, čistě bílých ochmýřených asi až 5 mm. Středové trny v počtu 0-4 (na nedospělých rostlinách zcela chybějí) většinou háčkovitého tvaru, někdy ale i přímé anebo jen mírně zahnuté, žlutobílé anebo až žluté, ochmýřené, asi 9-12 mm dlouhé.
Květ
nálevkovitého tvaru asi až 15 mm dlouhý a široký, okvětní lístky špičaté, celokrajné běložluté až žluté, vnější často s tmavším středním proužkem.
Plody
červení, válcovitého až vřetenovitého tvaru, dlouhé 14-20 mm.
Semena
0,7 mm velká, kulovitého tvaru s černou jamkovanou testou.

 

Variety
Rostliny z typové lokality vykazují jen nepatrnou proměnlivost, většinou jen v otrnění, které může být husté a silně ochmýřené, také však poměrně řídké a jen málo ochlupené. Květy, plody a semena jsou však bez proměnlivých znaků.

 

Výskyt
Typová lokalita je udána severovýchodně od města San Luis de la Paz ve státě Guanajuato v Mexiku u silnice č.57. Nadmořská výška je zhruba 1000 m n. m. a rostliny se vyskytují v malých koloniích na vápencových výchozech skály, v mělkých nánosech černozemí mezi trsy trav, často zarostlé v polštářích mechů a lišejníků. Společně rostou některé další druhy rodu Mammillaria např. M. gigantea a M. muehlenpfordtii. V posledních letech byla nalezena i na dalších lokalitách (např. u El Vergel, Querétaro.).

 

Pěstování
Jedná se o dobře rostoucí druh, který lze doporučit nejen do sbírek specialistů, ale i do sbírek začátečníků a pěstitelů omezených podmínkami (předokenní, okenní skleníčky apod.). Postačí běžný substrát a ošetření, tj. nepravidelná zálivka a suché přezimování. Obdobím kvetení je konec vegetační sezóny (tj. podzim) anebo její začátek (tj. časné jaro). V některých letech však rostliny kvetou i v období největšího růstu, tj. během letních měsíců. Druh dospívá do květní zralosti velmi brzy, většinou ve velikosti okolo 1 cm.
Semena ochotně klíčí a uchovávají si životnost po řadu let.
Na snímku R.Šubíka jsou rostliny sbírané H.Rogozinskim na typové lokalitě v roce 1985.

 

Poznámky
M. duwei je pravděpodobně shodným taxonem s celou řadou dalších dříve popsaných druhů. Ty však nebyly popsány zcela platně, anebo je jejich identifikace nemožná. Jmenujeme zejména M. nana Backeb., která byla popsána neplatně. Pozdější validizace Mottramem (1980) nebyla úplná a nelze proto toto jméno (M. nana) přijmout. Možností je více a také jména M. haehneliana a M. monancistracantha mohou být naší rostlině přisouzena. Dále i M. exchanzieri bývá považována za shodný taxon. Celou záležitost zbývá osvětlit a vyřešit a pokud k tomu nedojde, je asi vhodnější považovat M. duwei za samostatný druh, který roste na izolovaném nalezišti a který má i svoje morfologické charakteristiky (např. silně plumózní otrnění, mírně háčkovité až téměř přímé středové trny).
M. duwei je krásným a vděčným druhem, který většinou již prvním rokem po výsevu dorůstá květuschopné velikosti (postačí asi 1 cm). V té době postrádá středové trny a hustě uspořádané trny zahalují stonek beze zbytku a rostlina je podobná např. M. plumosa. Květy jsou v té době větší než rozměry stonku. Později se mění nejen poměry, ale i středové trny bývají pravidlem (asi 10 % jedinců však trny nevytváří).

 

Literatura
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 4 : 39-64, 1986
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 5 : 17-48, 1987
Moučka J., Nové Mamilárie, Kaktusy, 22 : 61-65, 1986
Říha J., Nová Mamilárie ze státu Guanajuato, Mexiko, Kaktusy, 20 : 123-126, 1984

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka jsou rostliny sbírané H.Rogozinskim na typové lokalitě v roce 1985.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a tri