Název
MAMMILLARIA DEHERDTIANA Farwig. var. DODSONII (Bravo) Glass et Foster
 

Taxon
Mammillaria deherdtiana Farwig. var. dodsonii (Bravo) Glass et Foster, Cact. Succ. J. Am., 51 : 125, 1979
Mammillaria dodsonii Bravo, Cact. Suc. Mex., 15 : 3, 1970
Jméno druhu bylo zvoleno na počest majitelů obchodní firmy s kaktusy bratří De Herdtů v Belgii, jméno variety na počest Jay W.Dodsona z Kalifornie, zakladatele a dlouholetého pracovníka institutu pro výzkum sukulentů (I.S.I.).

 

Popis
Tělo
stonek zprvu jednotlivý, později odnožující a trsovitý, jednotlivé stonky stlačeně kulovité až 40 mm velké; bradavky kuželovité asi 5 mm dlouhé a u báze 4 mm široké; axily holé, areoly oválné. Okrajových trnů 20-21, dolní nejdelší; až 18 mm dlouhé, přímé až zahnuté, jehlovité, sklovitě průsvitně bílé. Středových trnů 3-5, 10-20 mm dlouhých, červenohnědých až hnědých, silnějších než okrajové, přímé až mírně zahnuté.
Květy
široce nálevkovitého tvaru asi 40 mm široké a dlouhé, okvětní lístky celokrajné, špičaté, asi až 3 mm široké, karmínově červené; nitky tyčinek krémově bělavé, prašníky žluté, čnělka s bliznou fialově červené.
Plod
asi 3-4 mm velký, kulovitý, blanitý a ve zralosti ukryt v axile.
Semena
asi 1,5 mm dlouhá vejčitě oválná, s černou jamkovanou testou.

 

Variety
var. dodsonii se od nominátní variety odlišuje jiným uspořádáním bradavek (resp. je jich na stonku méně), menším počtem delších krajových trnů a delšími, slabšími středovými trny. Také lze pozorovat daleko časnější a častější odnožování, starší rostliny rostou (zejména v kultuře) silně trsovitě.

 

Výskyt
Typová lokalita byla udána Cerro de San Felipe del Agua, severně od města Oaxaca, ve štěrbinách skály, mezi mechy a kapradinami. Později byla v literatuře uvedena další naleziště, např. v okolí Benito Juarez, Tlacolula, Carrizal, Gaujimoloyas. Všechna tato místa leží severovýchodně od města Oaxaca ve stejnojmenném státě a představují poměrně malou lokalitu několika horských vrcholů.Výskyt tohoto taxonu je omezen na holiny v horských lesích, kde vlivem ekologických podmínek neroste les, ale na povrch vycházejí podložní vápence. Jde o nadmořské výšky nad 3000 m n. m. Rostliny sídlí v mělkých kapsách vyplněných půdou, vzácněji i ve štěrbinách skály. Srážky zde dosahují zhruba 1000 mm za rok, teploty však neklesají pod 5 stup. C.

 

Pěstování
M. deherdtiana je poměrně citlivým druhem, který je vhodný pro zkušenější pěstitele. Vyžaduje plné slunce, propustný substrát s občasnou, řídkou zálivkou a pomalé tvrdé pěstování. Nejčastěji je ve sbírkách ve formě roubovanců. I v tomto případě lze doporučit maximum slunečního záření a pomalé otužilé pěstování. Zimní teploty mohou být nízké, tj. pod 10 stup. C, rostliny však dobře nesnášejí zimování v temnu. Obdobím kvetení je jaro (květen-červen), semena dozrávají koncem roku. Množíme výsevem semen, která si udržují dlouhou životnost, příp. i odnožemi, resp. jejich odroubováním.
Na snímku R.Šubíka je rostlina sbíraná v roce 1977 na stanovišti u osady Carrizal, Oaxaca, Mexico.

 

Poznámky
M. deherdtiana var. dodsonii představuje drobnější a v kultuře silně trsovitou rostlinu se sklovitým otrněním bílé barvy. Středové trny má početné, delší než okrajové a intenzivně červenohnědě zbarvené. Otrnění, i když je méně početné než u var. deherdtiana, proto působí hustějším dojmem.
Květy var. dodsonii jsou téměř shodné s květy var. deherdtiana, často lze však pozorovat světlejší zbarvení okvětních lístků, nalezeny v přírodě byly dokonce formy kvetoucí čistě bíle. Průzkum na nalezištích přinesl objevy dalších populací, které morfologicky představují přechodné formy mezi var. deherdtiana a var. dodsonii, a tak pravděpodobně i klasifikace dozná změny. Plody se semeny dozrávají u této variety podobně jako u var. deherdtiana v axilách. Po dozrání jsou plody patrné pouze jako drobné polokulovité výčnělky, asi mm velké. Získání semen je nesnadné a vyžaduje jejich vybírání z malých dutinek v axilách. M. deherdtiana var. dodsonii je řazena do série Longiflorae, do skupiny M. napina.

 

Literatura
Bravo-Hollis H., Cact. Suc. Mex., 15 : 3, 1970
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 2 : 65-96, 1984
Říha J., Oaxaca, země slunce, Fričiana, 8/53, (nedatováno, asi 1980)

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je rostlina sbíraná v roce 1977 na stanovišti u osady Carrizal, Oaxaca, Mexico.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a jedna