Název
MAMMILLARIA CARRETII Reb.
 

Taxon
Mammillaria carretii Rebut in K.Schumann, Gesamt. Kakt., p. 542, 1898
Neomammillaria saffordii Br. et R., The Cactaceae, 4 : p. 149, 1923
Chilita carretii Orcutt, Cactography, 2 : 1926
Ebnerella carretii (Rebut) Buxb., Oesterr. Bot. Zeitschr., 98 : 89, 1951, comb. nud.
Jméno druhu zvolil Rebut na počest M.Carreta, amerického cestovatele a sběratele kaktusů.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý i trsovitý, kulovitý až válcovitý, 50-60 mm široký. Bradavky polotuhé, slabě kuželovité, protáhlé, 7-9 mm dlouhé, 4-5 mm široké na bázi, tělní tekutina vodnatá. Areoly okrouhlé, 2 mm široké s řídkou hnědou vlnou v mládí, později holé. Axily s řídkou bílou vlnou. Středový trn 1, 14-18 mm dlouhý, jehlovitý, háčkovitý, hladký, poloohebný, ořechově hnědý, na bázi světlejší, vzpřímený; okrajových trnů 14-15, 10-13 mm dlouhých, velmi štíhle jehlovitých, slabě pýřitých, mírně zakřivených, v dolní polovině žlutých, nahoře hnědavých.
Květy
nálevkovité na boku rostliny, 25 mm dlouhé a 15 mm široké; vnější okvětní lístky červené, hrot dlouhé špičatý, celokrajné; vnitřní okvětní lístky s růžově červeným pruhem, kopinaté, špičaté, celokrajné. Nitky bílé, prašníky chromově žluté, čnělka olivově zelená s 5-6 zelenavými laloky.
Plod
válcovitý, růžový.
Semena
černá, kulovitá, s vysunutým oválným hilem na bázi, jemně jamkovaná.

 

Variety
Nebyly u tohoto druhu popsány, ale určitá variabilita v rámci druhu existuje.

 

Výskyt
Mexiko, státy Coahuila a Nuevo León. Typová lokalita není známa. Byla nalezena též u Ascension a Icamole (Nuevo León), a na sever od Saltilla (Coahuila). Roste v řídké trávě na plném slunci, většinou na kamenitých skalních svazích ve štěrbinách.

 

Pěstování
Roste dobře pravokořenná v písčité zemině o pH 5. Vyžaduje hodně tepla a nemá se zalévat, dokud se neobjeví poupata. Za růstu potřebuje hodně slunce a vody. Do substrátu je vhodné přidat štěrk a úlomky kamenů.

 

Poznámky
Není jasné, zda původní popis pochází skutečně od Rebuta. V knize K.Schumanna Gesamtbeschreibung der Kakteen 1898 je uvedeno na str. 542: Mammillaria carretii Reb. cat. a naleziště neznámé. V roce 1923 popsali Britton a Rose M. saffordii, která se shoduje s M. Carretii až na některé drobné detaily. U M. carretii poznamenávají, že je příbuzná s M. saffordii, ale že má okrajové trny žluté a květy širší, bílé s růžovým středovým pruhem. Craig pokládá M. saffordii a též M. unihamata za synonyma k M. carretii. Backeberg oba tyto druhy rozlišuje podle konzistence bradavek, což je dost nespolehlivý znak. Buxbaum tvrdí, že M. unihamata a M. carretii nejsou totožné a že i M.saffordii se od ní liší vzhledem. Buxbaum je pokládá za příbuzné M. spinosissima, která však roste daleko jižněji. Rostliny jsou si podobné a bude vhodné vést je pod M. carretii. M. unihamata je odlišný druh.
V systému byla M. carretii zprvu řazena do podrodu Hydrochylus a do řady Ancistracanthae, Hunt ji v roce 1971 zařadil do podrodu Dolichothele a stejně ji řadí i autoři pozdějších systémů.

 

Literatura
Hunt D.R., Cact. Succ. Journ. Gr. Brit., 33 : 53, 1971
Hunt D.R., Mammillaria names, Bradleya, 1 : 123, 1983
Pilbeam J., Mammillaria, A collector`s guide, p. 46, 1985

 

Autoři
Text: Rudolf Dufek.
Foto: Karel Crkal ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Pavel Urbánek (2016-02-23 22:57:46)
Stále trvám na tom, že jest to jedna z nejvzácnějších mamilárek ve sbírkách. Na snímku je netypická světlá forma, jinak jsou to ,, potvory rezavý" až ještě tmavší a mají tenké, velmi drsné trny. Po smutných zkušenostech doporučuji suššeji a tepleji....
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a sest