Název
DISCOCACTUS SPINOSIOR Buin. et Bred.
 

Taxon
Discocactus spinosior Buining et Brederoo, in Buining, The genus Discocactus, p. 146, 1976
Spinosior znamená "trnitější", tedy druhý stupeň přídavného jména "trnitý", což by mělo vystihovat skutečnost, že jde o druh s nápadnějším otrněním, než ostatní druhy.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, zploštěle kulovitý, až 120 mm široký a 40 mm vysoký, pokožka tmavě zelené barvy, žeber 10-12, rozpadlých do splývajících hrbolců vysokých až 20 mm a širokých až 35 mm, areoly oválné asi 8 mm dlouhé a 5 mm široké, zprvu s krátkou bělavou vlnou, která brzy tmavne a opadává. Okrajové trny v počtu 7, nejdelší směřuje dolů, všechny hnědočerveně zbarvené, pevné, zahnuté ke stonku, až 35 mm dlouhé, horní pár trnů zakrnělý, vzpřímený, někdy i mající vzhled trnů středových. Středové trny chybějí. Cefálium až 50 mm široké a 25 mm vysoké s bělavou vlnou a mnoha tmavočervenými štětinami, zejména na obvodu cefália.
Květy
poupě zaoblené, při otevření květ až 50 mm dlouhý a 55 mm široký, bílý; vnější okvětní lístky až 22 mm dlouhé a 8 mm široké, většinou jemně zubaté při okrajích, nahnědlé či nazelenalé barvy, vnitřní okvětní lístky až 20 mm dlouhé a 7 mm široké, trubka květní porostlá šupinami nazelenalé barvy.
Plod
kyjovitý až 40 mm dlouhý a 11 mm široký, bílý, někdy se podélně rozpadá.
Semena
přílbovitého tvaru až 2 x 2 mm velká, s lesklou jemně bradavičnatou černou testou.

 

Variety
Nebyly udány, ovšem existuje řada nalezištních forem, které pravděpodobně budou teprve taxonomicky zhodnoceny. Blízce příbuznými druhy jsou zejména D. nigrisaetosus a D. catingicola a další nálezy ze státu Bahia.

 

Výskyt
Typové naleziště bylo udáno v nejbližším okolí osady Barreiras (Governador Balbino) ve státě Bahia v Brazílii v nadmořské výšce asi 700 m na vyvřelých horninách. Roste v bylinném patře (často trávy) většinou pod stromovitou vegetací. Půdy zde obsahují výraznější podíl humusu z rozkládajícího se listí stromů a jiných rostlin.

 

Pěstování
D. spinosior náleží k odolnějším druhům rodu Discocactus. Roubovanci na nejrůznějších podnožích (také na Pereskiopsis cv.) rychle narůstají a většinou během 4-6 let i kvetou. Zimní teploty sice musí být vyšší než u jiných rodů kaktusů, ovšem relativně na spodní hranici, tj. asi 15 stup. C. Vzhledem k tomu, že tento druh netvoří odnože, je rozmnožování možné jen výsevem semen, která si udržují životnost asi 4 roky. období kvetení spadá do letních měsíců, resp. od jarních měsíců duben, květen až po podzimní měsíce září a začátek října. Pravokořenné rostliny nesnášejí vyšší pH substrátu, nutno volit směs kyselých humusových podílů (rašelina, listovka) a neutrálního písku, či drobných kamenných drtí.
Na snímku R.Šubíka je semenáč roubovaný na Pereskiopsis cv. vypěstovaný ze semen A.F.H.Buiningem v roce 1974 ve sbírce autora textu.

 

Poznámky
D. spinosior byl zaveden do sbírek v sedmdesátých letech pod označením H (anebo HU) 205a, objeven byl expedicí Buininga a Horsta v roce 1974. Taxon pochází sice z izolované lokality ve státě Bahia, ovšem příbuzenské vztahy jsou natolik zřetelné, že musíme očekávat přehodnocení taxonomie a zařazení tohoto druhu na úroveň variety anebo formy k dříve popsaným druhům. V posledních letech bylo nalezeno několik dalších populací, které rostou v okolí typové lokality a které představují většinou znaků spojovací články dosud známých "druhů".
D. spinosior náleží do skupiny rostlin s velkými a vonnými květy, s širokými okvětními lístky a velkými semeny, tedy do skupiny okolo D. heptacanthus.

 

Literatura
Braun P., Der Namenswirwarr der HU-Feldnummern, Kakt. und and. Sukk., 31 : 308-310, 1980
Buining A.F.H., The genus Discocactus, p. 146-150, 1976
Říha J.,Přežije disko-styl Kaktusových sbírek styl discomusic?, Kaktusy 81, 17 : 108-112, 1981

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je semenáč roubovaný na Pereskiopsis cv. vypěstovaný ze semen A.F.H.Buiningem v roce 1974 ve sbírce autora textu.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a ctyri