Název
DISCOCACTUS NIGRISAETOSUS Buin. et Bred.
 

Taxon
Discocactus nigrisaetosus Buining et Brederoo, in Buining, The genus Discocactus, p. 129, 1976
Nigrisaetosus znamená s černými štětinami a vztahuje se na skutečnost, že autoři popisu považovali za jedinečný znak zčernání štětin cefália velmi brzy po jejich založení, tj. zprvu hnědočervené štětiny velmi záhy zčernaly.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, zploštěle kulovitý, až 200 mm široký a až 90 mm dlouhý, žeber 10, rozpadlých do zaoblených hrbolců, které jsou až 40 mm široké a 20 mm dlouhé (zejména u starých jedinců), areoly umístěné pod vrcholem hrbolce, vpadlé, zprvu s krémově bílou vlnou, která brzy hnědne, později areoly holé, oválné až 9 mm dlouhé a 7 mm široké. Okrajové trny v počtu 5-7, dolní nejdelší, horní nekratší, většinou 30-35 mm dlouhé, pevné a silné ke stonku zahnuté, někdy mírně odstávající, zprvu hnědavě červené, masově červené až světlo šedé barvy. Středový trn vzácně 1, přímý a odstávající. Cefálium až 75 mm široké a 30 mm dlouhé, s bělavě krémovou vlnou, štětiny na obvodu cefália zprvu červenočerné, záhy černající, až 20 mm vyčnívající z cefália.
Květy
až 60 mm široké a 60 mm dlouhé, nálevkovité s výraznou srostlou trubkou, vnější okvětní lístky s nazelenalým nádechem, lopatkovité až lžícovité až 7 mm široké, vnitřní okvětní lístky bílé, až 20 mm široké zaoblené, bělavé, pestík kratší nebo nanejvýš stejně dlouhý jako tyčinky.
Plod
kyjovitý, 40 mm dlouhý a 8-10 mm široký, bílý.
Semena
přilbovitého tvaru, testa bradavičnatá.

 

Variety
D. nigrisaetosus je poměrně úzce pojatým druhem, který vykazuje blízké příbuzenské vztahy k dalším druhům, např. D. griseus, D. catingicola a D. spinosior a lze očekávat další taxonomické přehodnocení celé skupiny.

 

Výskyt
Typová lokalita leží u osady Porto Nove, stát Bahia v Brazílii. Roste v nízké nadmořské výšce, asi 400-500 m na silně erodovaném terénu nazývaném "taboleiro" představující nízké ploché útesy a skaliska v hustě zalesněném kraji, kde pouze skalnaté výchozy podloží jsou bez vyšší vegetace. Půdy jsou zde kamenité, slepené jílem.

 

Pěstování
V rámci rodu Discocactus se jedná o jeden z nejodolnějších druhů, přesto však nutno respektovat požadavek teplejšího přezimování, tj. zhruba nad 15 stup. C. Dobře však snáší dlouhodobé proschnutí (tj. bez potíží překonává období zimního klidu 5-7 měsíců). Roste dobře nejen jako roubovanec, ale také i jako pravokořenná rostlina, pokud je zajištěn mírně kyselý substrát. Přesto lze doporučit roubování semenáčů na malé podnože (Eriocereus, Echinopsis, Myrtillocactus aj.,) pro urychlení dospívání. D. nigrisaetosus prospívá i po naroubování na Pereskiopsis cv. a podobně jako většina blízce příbuzných druhů může být i trvale pěstován na krátkých, zdřevnatělých podnožích Pereskiopsis. Množení je možné pouze výsevem semen, která si zachovávají životnost 2-4 roky. Podle podmínek pěstování dospívá do květní zralosti ve velikosti asi 6 cm, tj. ve stáří 5-7 let.
Na snímku R.Šubíka je semenáč ve věku 10 let, roubovaný na Pereskiopsis cv., získaný výsevem semen od A.F.H. Buining z roku 1974, z typového naleziště.

 

Poznámky
D. nigrisaetosus byl objeven Horstem a Buiningem v roce 1974 a do sbírek se rozšířil pod označením H (přípr. HU) 448. Protože poměrně brzy dospívá do květní zralosti a je současně i dosti otužilý, je dobře zastoupen v kultuře. Jedná se o druh charakteristický velkými květy s širokými okvětními lístky, květy jsou hojné a vyrůstají často v počtu 5-10 najednou.
Podobným druhem s více odstávajícím otrněním je D. spinosior a je pravděpodobné, že se jedná o dvě variety druhu jediného. Semena obou druhů jsou relativně velká, téměř 2 mm široká, květy obou druhů jsou téměř shodné, až 6 cm velké a silně vonné. Oblast rozšíření byla intenzivně v posledních letech studována, jedná se o meziříčí řek Rio Sao Francisco a Rio Xique. Dovezeno odtud bylo několik položek (sběrových čísel), které představují celou řadu zajímavých forem (variet?) jejichž botanické zhodnocení se teprve očekává.

 

Literatura
Buining A.F.H., The genus Discocactus, p. 129-134, 1976
Říha J., Přehled rodu Discocactus, Kaktusy, 19 : 75-80, 1983

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je semenáč ve věku 10 let, roubovaný na Pereskiopsis cv., získaný výsevem semen od A.F.H. Buining z roku 1974, z typového naleziště.
Text: J.Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a deset