Název
CORYPHANTHA RETUSA (Pfeif.) Br. et R. var. RETUSA
 

Taxon
Coryphantha retusa (Pfeiffer) Britton et Rose, The Cactaceae, 4 : 38, 1923
Mammillaria retusa Pfeiffer, Allgem. Gartenzeitung, 5 : 369, 1837 non Mittl.
Retusus znamená latinsky otupený, vykrojený, vmáčknutý. Vzhledem k tomu, že původní popis z roku 1837 není dostupný, lze jen předpokládat, že toto pojmenování bylo odvozeno od krátce kuželovitých, na vrcholu tupých bradavek.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, zploštěle kulovitý až kulovitý, temně zelený s charakteristickým vlnatým temenem, 50-100 mm široký, s nezřetelnými žebry, rozdělenými do robustních, krátce kuželovitých bradavek. Trnů 6-12, trny pouze okrajové, rozložené více méně rovnoměrně okolo v mládí vlnaté eliptické areoly, zploštělé, šídlovité, zahnuté směrem k tělu, 10-15 mm dlouhé, v horní části areoly kratší, bělavé až žlutavé, někdy s hnědou špicí, ve stáří přecházející do rohovinové barvy; někdy se za okrajovými trny tvoří v horní i dolní části areoly svazky 3-4 tenčích a kratších trnů stejné barvy a charakteru.
Květ
čistě žlutý, 25-40 mm velký, nitky červené, prašníky sytě žluté, bledě žlutých bliznových laloků 4-6.
Plod
s vytrvalým suchým zbytkem květu se z těla vynořuje až ve zralosti, je zelený, později žloutnoucí, kuželovitý, 20-30 mm velký, šťavnatý.
Semena
ledvinovitá, hnědavě červená s hladkým povrchem, 2 mm velká.

 

Variety
Coryphantha retusa je celkem málo známou rostlinou byť s dlouhou historií - byla popsána v roce 1837. C.Förster a K.Schumann ji považovali za totožnou s C. sulcolanata a přestože Britton a Rose uveřejnili dokonce její fotografii, byla dlouho ignorována, zejména v Německu. Přesto jde o dobře rozlišitelný druh, patřící do okruhu tzv. zelených koryfant.
Variabilita rostlin se projevuje v barvě a robustnosti otrnění a v proměnlivosti odstínu barvy květu a jeho velikosti. Rostlina na obrázku, pocházející z okolí Mitla, Oaxaca, patří mezi ty "velkokvěté", existují však rostliny s podstatně drobnějším a bledším květem, jehož charakter se blíží květům příbuzné a široce rozšířené variabilní C. radians.
Formálně byly popsány dvě variety:
var. palidispina Backeb. (1962), která se měla vyznačovat větším počtem bledších trnů (až 15) a hustším uspořádáním bradavek. Tak plastické znaky jako je otrnění nebo uspořádání bradavek však nejsou seriózním základem pro vytvoření statutu variety. Backebergovo jméno je navíc invalidní.
var. meleospina (H.Bravo) H.Bravo - byla popsána původně jako samostatný druh (1954) a v roce 1982 stejnou autorkou přehodnocena na varietu. Jde o u nás celkem neznámý taxon, z popisu, dostupného jen zprostředkovaně (Backeberg, 1961) se dozvídáme, že podobnost s C. retusa je nesporná; rozdíly spočívají též jen v počtu a barvě trnů. Název meleospina napovídá na medovou barvu trnů. Vyskytuje se opět v Oaxace.

 

Výskyt
Typová lokalita není určena, naleziště typické variety jsou však dostatečně známa - vyskytuje se často, ale roztroušeně v mexických státech Oaxaca a Puebla.
Ověřené sběry:
Puebla - severovýchodně od stejnojmenného města, severně od Matamoros, Zapotitlan.
Oaxaca - Tehuntepec, Mitla, častý výskyt v okolí města Oaxaca.

 

Pěstování
Příslušnost k tzv. zeleným koryfantám napovídá, že jde o pěstitelsky méně náročné rostliny. Způsob
kultivace je prakticky shodný s pěstováním známých C. elephantidens, C. andreae, C. sulcolanata atd. Čerstvá semena klíčí výborně a pokud se nedopustíme hrubých přehmatů, rostou semenáčky velmi dobře, ale stejně jako u ostatních koryfant pomalu. Květuschopné pravokořenné rostliny o průměru asi 5-6 centimetrů dorůstají do této velikosti po 6-7 letech.
Úplně jednoduché však pěstování C. retusa není - rostliny si vytvářejí mohutný řepovitý kořenový systém, který bývá hlavně v létě a na podzim citlivý na zálivku v nevhodný čas.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3584, 1961
Backeberg C., Kakteenlexikon, p. 108, 1966
Bravo-Holis H., Nuevas Combinaciones y Taxa VI. Cactaceas y Succulentas Mexicanas, 27 : 16-17, 1982
Říha J., Oaxaca, země slunce, Fričiana, řada VII., svazek 53

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto a sbírka: P.Pavlíček.
Vyobrazená rostlina pochází ze semen, sbíraných v okolí Mitla, Oaxaca (J.Říha, 1977).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a deset