Název
PEDIOCACTUS KNOWLTONII Benson
 

Taxon
Pediocactus knowltonii L. Benson, Cact. a. Succ. Journ. U. S., 32 : 193, 1960
Pediocactus bradyi var. knowltonii (Benson) Backeberg, Deser. Cact. Nov. III : 12, 1963
Druh byl nazván na počest sběratele kaktusů Freda G. Knowltona.

 

Popis
Tělo
solitérní nebo odnožující, kulovité, 7-35 mm vysoké, 10-30 mm v průměru. Bradavky konické nebo pyramidální, 2-4 mm dlouhé, 1-2 mm v průměru. Trny husté, ale nezakrývají tělo. Centrální trn chybí. Radiální trny 18-26, 1-1,5 mm dlouhé, žlutohnědé, růžové nebo bílé až šedivé, rozprostřené, zakřivené.
Květy
10-35 mm dlouhé, 10-25 mm v průměru. Vnitřní okvětní lístky růžové, obkopinaté, 4-5 mm dlouhé, až 1,5 mm široké. Vnější okvětní lístky růžové s hnědavě růžovým středním proužkem. Tyčinky žluté, blizna nazelenalá.
Plod
zelený, lehce načervenalý, v době zralosti suchý, bez šupin, kyjovitý, otevírající se podél vertikální osy, mm dlouhý a mm v průměru.
Semena
černá, papilózní, 1,5 mm dlouhá a 1-1,2 mm široká.

 

Variety
Pediocactus knowltonii je poměrně uniformní druh, u kterého nebyla popsána žádná varieta. V zahraničních katalozích se občas objeví označené formy, které se však od typu liší jen nepodstatně.

 

Výskyt
poprvé byl sbírán F. G. Knowltonem podél řeky Los River u La Boca ve státě Kolorado blízko hranic s Novým Mexikem v roce 1958. Roste v nadmořské výšce kolem 2000 m v humusovité půdě mezi oblázky.Poměrně značnou část zimy leží na lokalitě P. knowltonii sníh. Doprovodnou vegetaci tvoří smíšené jalovcové a borové lesy s porosty pelyňku. Z kaktusů to je Echinocereus triglochidiatus, E. fendleri, Coryphantha vivipara a Opuntia polyacantha.

 

Pěstování
Semena, která se jen sporadicky objevují v nabídkách, klíčí špatně, přesto však ve srovnání s ostatními druhy rodu Pediocactus nejlépe. Vyklíčené semenáče nutno brzo naroubovat. Vhodnou podložkou je Helianthocereus pasacana, Eriocereus jusbertii a některé mrazuvzdorné opuntie. Naroubované rostliny kvetou často již druhým rokem brzo z jara, přičemž násada poupat probíhá již na podzim před obdobím zimního vegetačního klidu. Aby rostliny vykvetly, je třeba zajistit v zimě naprosto suché, světlé a chladné stanoviště. Pokud to dovoluje podložka, je možné nechat rostliny projít mrazem. Na jaře nezaléváme dokud rostlinky nevykvetou. V opačném případě poupata zaschnou, což je výsledek také vysokých teplot v počátku vegetace. Květy jsou někdy voňavé. Plod se tvoří bez opylené, ale obsahuje jen 1-3 semena, zatímco při opylené se počet semen v plodu pohybuje kolem 12. Jde o pěstitelsky náročný druh.
Autor textu: Jaromír Chvastek.

 

Poznámky
P. knowltonii je nejmenší zástupce rodu. Roste na velmi omezené lokalitě. Extenzivní polní výzkumy ukázaly, že neexistují žádné další ověřené populace, než je typová. Z těchto důvodů lze považovat lokalitu P. knowltonii za nejmenší u dosud známých kaktusů v USA. Je to nejvzácnější druh mezi pediocactusy a pravděpodobně nejvzácnější kaktus v USA a to ze dvou důvodů. Pro velmi malý areál výskytu a sběratelský tlak člověka. Od roku 1979 patří mezi chráněné druhy. Semena sbíraná v přírodě pocházejí většinou od K. Heila, H. Kuenzlera a S. Bracka.

 

Literatura
Backeberg C., Kakteenlexikon, : 353, 1976
Heil K., Armstrong B., Schleser D., Cact. a. Succ. Jour. (U. S.), 53, : 17, 1981

 

Autoři
Autor textu: Jaromír Chvastek.
Autor foto: Karel Crkal.
Rostlina na fotografii pochází ze sbírky Pavla Pavlíčka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sedm