Název
SULCOREBUTIA STEINBACHII (Werd.) Backeb. f. VIOLACIFLORA (Backeb.) Šída comb. nov.
 

Taxon
Sulcorebutia steinbachii (Werdermann) Backeberg f. violaciflora (Backeberg) Šída comb. nov.
Sulcorebutia steinbachii (Werd.) Backeb. var. violaciflora Backeb., cactus (Paris), 19 : 5, 1964, "violacifera"
Forma byla pojmenována podle fialové barvy svých květů.

 

Popis
Tělo
rostlina jednotlivá až odnožující, jednotlivé stonky v kultuře téměř kulovité, asi 30 mm široké, tmavě zelené. Žeber 15 i více, spirálovitá, rozložená v podlouhlé hrboly; areoly bíle plstnaté. Okrajových trnů 6-8, později ještě o několik více, zřetelně hřebenovitě postavené, červenohnědé se světlejší bází; středové trny 1-2.
Květy
asi 23 mm dlouhé a 28 mm široké, zářivě purpurové; květní trubka načervenalá, s olivově zelenými šupinami; tyčinky bílé; čnělka 16 mm dlouhá, bílá, přesahující prašníky.
Plod
zelený, téměř kulovitý, 5-7 mm široký.
Semena
tmavě hnědá až černá, asi 1,4 mm dlouhá a 0,8 mm široká.

 

Variety
Sulcorebutia steinbachii f. violaciflora je vyobrazený morfotyp z velmi variabilních populací S. steinbachii var. steinbachii. Je charakterizován tmavší barvou těla a kratšími purpurovými květy s bílými tyčinkami. Určité rozdíly mezi rostlinami pěstovanými pod tímto jménem je možno pozorovat v počtu i vybarvení trnů a v odstínu zbarvení květů.

 

Výskyt
Sulcorebutia steinbachii f. violaciflora se vyskytuje v populacích S.steinbachii var. steinbachii, která pochází z Bolívie, z dep. Cochabamba. V provincii Chapare jsou naleziště této variety v oblasti Colomi ve výškách 2500-3200 m.

 

Pěstování
S. steinbachii f. violaciflora se svými nároky nikterak neliší od jiných forem S. steinbachii. Roste dobře na vlastních kořenech a snadno se rozmnožuje z odnoží, které lehce zakořeňují.

 

Poznámky
S. steinbachii f. violaciflora není stabilizovaná pro určitou populaci. Jedná se o odchylku vyskytující se v populacích S. steinbachii var. steinbachii spolu s dalšími formami tohoto mimořádně variabilního druhu. Tomu mnohem lépe odpovídá zařazení tohoto taxonu na úrovni formy. Původní tvar jména "violacifera" opravil jako tiskovou chybu Backeberg roku 1966.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 416, 1966
Brinkmann K.H., Die Gattung Sulcorebutia, p. 48, 1976
Lindner P., Přehled rodu Sulcorebutia Backeberg emend. Bredero et Donald, Aztekia (mimořádné číslo), p. 88, 1982

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sedm