Název
REBUTIA WESSNERIANA Bew. var. CALLIANTHA (Bew.) Donald
 

Taxon
Rebutia wessneriana Bewerunge var. calliantha (Bewerunge) Donald, Nat. Cact. Succ. J., 14 : 5, 1959
Rebutia calliantha Bew., Sukkulentenkunde, 2 : 25, 1948
Rebutia krainziana Kesselr. f. calliantha (Bew.é Krainz et Haarm., Katalog der Städtischen Sukkulentensammlung Zürich, 2 : 107, 1967
Rebutia wessneriana Bew. f. calliantha (Bew.) Donald, Ashingtonia, 2, 1976
Varieta byla pojmenována podle vzhledu svých květů, calliantha znamená s krásnými květy.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý až slabě protáhlý, málo odnožující. Žeber až asi 27, spirálovitá, rozložená v okrouhlé, až 3 mm vysoké hrboly; areoly malé, okrouhlé, asi 6 mm vzdálené, slabě bíle plstnaté. Trnů 15-18, bílé, štětinovité, asi 6-10 mm dlouhé, silně roztažené, středové trny neodlišitelné.
Květy
až 45 mm široké, ohnivě červené, cizosprašné; poupata tmavě načernale červená; květní lůžko i květní trubka červené, s fialovými šupinami; nitky oranžově červené, prašníky světle žluté; čnělka růžově oranžová, blizna bílá; okvětní lístky ve dvou sériích, kopisťovité, šarlatově červené.
Plod
stlačeně kulovitý, růžově červený s fialově červenými šupinami.
Semena
podlouhlá, asi 1 mm dlouhá, leskle černá; hilum bazální, bílé.

 

Variety
R. wessneriana var. calliantha je proměnlivý taxon, stejně jako celý okruh R. wessneriana. Do úrovně variety byla přeřazena roku 1959, původně byla popsána jako samostatný druh, a také byla střídavě zařazována do úrovně druhu, variety i formy. Roku 1963 byla Buiningem a Donaldem popsána jako R. calliantha var. beryllioides zajímavá rostlina s leskle zelenou a světle žlutými až zlatožlutými trny. Tento taxon byl roku 1976 Donaldem překombinován k R. wessneriana na úrovni poddruhu.

 

Výskyt
R. wessneriana var. calliantha pochází ze severní Argentiny, původ sběru FR 58 byl v provincii Jujuy, v blízkosti hranice s Bolívií.

 

Pěstování
R. wesseneriana var. calliantha roste dobře na vlastních kořenech. Ve svých nárocích se nikterak neliší od ostatních rostlin z okruhu R. wessneriana. V době růstu vyžaduje dostatek světla a čerstvého vzduchu a ve vegetačním klidu úplné sucho při teplotách 5-10 stup. C. Rostliny jsou pak pěkné, nápadně otrněné a hojně a pravidelně kvetou. Snadno se rozmnožuje semeny, která dobře klíčí.

 

Poznámky
R. wessneriana var. calliantha byla popsána podle rostlin vyrostlých ze semen z Ritterova sběru FR 58. Vzcházely z nich rostliny se širokou paletou květů, od bledě oranžové až po sytě tmavě červenou, a variabilní rovněž v barvě trnů od čistě bílé po žlutohnědou. V popisu R. wessneriana var. calliantha je zachycena bíle otrněná forma se šarlatově červenými květy, a tato forma byla také za léta kultury stabilizována a ve sbírkách se rozšířila na úkor ostatních forem.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1552, 1959
Backeberg C., Das kakteenlexikon, p. 383, 1966
Donald J.D., Sukkulentenkunde, 7/8 : 103, 1963
Hlinecký A., Fričiana, 5/36 : 17, 1965
Simon W., Kakt. und and. Sukk., 22 : 238, 1971

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto a sbírka: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a pet