Název
NOTOCACTUS GLAUCINUS Ritt. var. GRACILIS Ritt.
 

Taxon
Notocactus glaucinus Ritter var. gracilis Ritter, Kakteen in Südamerika, 1 : 168-169, 1979
Rostlina dostala své pojmenování z latiny (gracilis = jemný), protože působí jemnějším dojmem a dosahuje menších rozměrů oproti nominátní varietě.

 

Popis
Tělo
stonek stlačeně kulovitý, neodnožující, 30-35 mm dlouhý a 45-55 mm široký. Žeber 9-12, rovných, v průřezu oblých, na temeni téměř ostrých, až 5 mm vysokých a až 14 mm širokých. Areoly kruhovité, 3 mm široké, brzy holé, vzdálenost mezi areolami 8-9 mm. Středové trny 3, dolní nejdelší (10-14 mm); trny na temeni odstávající; okrajových trnů 9, nažloutlých až hnědých, paprskovitých, 1-10 mm dlouhých.
Květy
45-50 mm dlouhé, asi 50 mm široké, široce nálevkovitě otevřené; okvětní lístky asi 25 mm dlouhé, 4 mm široké, intenzivně žluté, kopinaté; čnělka asi 17 mm dlouhá, světle žlutá; laloků blizny 11, purpurových, asi 3-4 mm dlouhých; květní lůžko žlutavě zelené, pokryté šupinami, hnědou vlnou a hnědými štětinami, dlouhými 5-8 mm.
Plod
10-13 mm dlouhý, 7-8 mm široký, špinavě červenohnědý až fialový, se šupinami se světle hnědou vlnou a štětinami, dlouhými 2 mm.
Semena
téměř kulovitá, 0,7 mm dlouhá a stejně široká, černohnědá, matná, téměř hladká.

 

Variety
Spolu s var. gracilis byly popsány
N. glaucinus Ritt.
var. glaucinus a
var. depressus Ritt.
Jiné variety ani formy nebyly popsány. Na různých místech Rio Grande do Sul, Brazílie, byly sbírány různé rostliny, dosud nevyhodnocené, které většinou nesou název místa sběru.

 

Výskyt
N. glaucinus var. gracilis byl sbírán na typové lokalitě u Sao Francisco de Assis, stát Rio Grande do Sul, Brazílie
FR 1378,
FR 1426.
Ze stejné lokality pocházejí také rostliny
HU 62 (var. gracilis).
Samostatnost N. glaucinus oproti N. ottonis odvodil F.Ritter na základě toho, že nedochází k hybridizaci mezi tímto druhem a N. ottonis var. acutangularis, ač rostou na stejném místě a kvetou ve stejnou dobu.

 

Pěstování
Jak už vzhled rostlin napovídá, patří do okruhu N. ottonis a také jejich nároky na péči pěstitele jsou obdobné. Poskytujeme jim mírně kyselý substrát, dobrou výživu a pravidelnou zálivku. Rostliny dorůstají jen malých rozměrů. Na škodu není ani roubování, např. na Echinopsis cv. nebo Eriocereus jusbertii. Dobrému růstu prospívá umístění na slunném stanovišti a chladné zimování.
Pozor na alkalickou reakci substrátu.
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky A.Hlineckého, ve které ji fotografoval autor textu S.Stuchlík.

 

Poznámky
N. glaucinus var. gracilis patří do početné rodiny řady Paucispini, která je široce rozšířena ve sbírkách. Neuvěřitelná přirozená variabilita jednotlivých rostlin přináší taxonomické potíže. O N. glaucinus var. gracilis se v literatuře nevyskytuje příliš mnoho údajů a naše znalosti nejsou nijak rozsáhlé.

 

Literatura
Gerloff N., Notocactus 7, p. 27, 1987

 

Autoři
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky A.Hlineckého, ve které ji fotografoval autor textu S.Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a dve