Název
MAMMILLARIA POTTSII Scheer var. POTTSII
 

Taxon
Mammillaria pottsii Scheer in Salm-Dyck, Cact. Hort. Dyck, p. 104, 1849 (1850)
Mammillaria leona Poselger, Allgem. Gartenz., 21 : 94, 1853
Cactus pottsii (Scheer) Kuntze, Rev. Gen. Pl., 1 : 261, 1891
Neomammillaria pottsii (Scheer) Br. et R., The cactaceae, 4 : 136, 1923
Chilita pottsii (Scheer) Orcutt, Cactography, 2, 1926
Leptocladia leona (Pos.) Buxbaum, Sukkde. (SKG), 5 : 4. 1954
Druh byl pojmenován na počest angličana Johna Pottse, který pracoval v Mexiku a podnikal úspěšné expedice po nalezištích.

 

Popis
Tělo
stonek válcovitý, asi 30 mm široký a asi 200 mm dlouhý, na bázi i výše odnožující, epidermis modrozelená, areoly i axily zpočátku se stopami vlny, později bez ní. Okrajových trnů až 35, 4-5 mm dlouhých, bílých; středových trnů 7-9, horní delší, všechny nažloutlé, hnědavé až břidlicovitě zbarvené, s tmavší špičkou.
Květy
světle purpurové, s tmavším středním proužkem na okvětních lístcích.
Plod
červený.
Semena
tmavohnědá až černá.

 

Variety
Reppenhagen v r.1987 popisuje dvě variety:
var. multicaulis Repp., s tělem kyjovitým, odnožujícím (multicaulis = s mnoha stonky), až 100 mm vysokým a až 20 mm širokým, široké trsy se stovkami odnoží nejsou zvláštností. Plody zrají 3 měsíce po odkvětu. Naleziště je u města Lerdo ve státě Durango, kde roste na vápencových skalách v aridním prostředí, v suti obohacené humusem, roční srážkový průměr je tu asi 260 mm. V Reppenhagenově seznamu je tato varieta označena polním číslem 687.
var. gigas Repp. (=obrovitá), liší se od nominátní variety poněkud delším a užším stonkem, zřídka ba bázi odnožuje, stonek je poléhavý a opět vzpřímený, až 150 mm dlouhý a 70 mm široký. Roste v blízkosti vesnice La Cardona (Zacatecas) v humózní půdě s čedičovým podkladem, v semiaridní klimatické oblasti. V Reppenhagenově seznamu je tato varieta označena polním číslem 2135.

 

Výskyt
Již dříve bylo možno pozorovat, že některé rostliny tohoto druhu zůstávají jednotlivé, zatímco jiné bohatě odnožují. Nicméně i při značném rozšíření ve státech Texas, Tamaulipas, Chihuahua, Zacatecas, Nuevo Leon, Coahuila, Durango, si zachovává tento druh výrazně jednotný vzhled. W.Reppenhagen, který na svých cestách po Mexiku navštívil 22 lokalit, rozlišil pouze dva typy, a to vzrůstem nižší, bohatě odnožující, u města Lerdo (Durango), a druhý robustnější v Zacatecas, odnožující jen zřídka. Všechny tři variety se od sebe liší tvarem těla, vzrůstem a dobou zrání plodů, která je u var. pottsii 6, u var. multicaulis 3, a u var. gigas 5 měsíců po odkvětu.

 

Pěstování
Podle údajů v Reppenhagenově knize je M. pottsii obyvatelem suchých oblastí s nepříliš vysokými srážkami, horkým létem s mírnou zimou. Roste v minerálním substrátu s dostatkem humusu při pH 5.
V naší kultuře nemá zvláštní nároky, způsob pěstování lze celkem snadno odečíst z údajů o poměrech na nalezišti - to jest - nárazová zálivka s delšími přestávkami, dostatek tepla a velmi světlé umístění ve sbírce, zimování kolem 10 stup. C.

 

Poznámky
Přes výrazné znaky, které jsou pro tento taxon charakteristické, došlo již na počátku historie tohoto jména k omylům v identifikaci, které se postupně projevovaly i u dalších autorů.
Tři roky po Scheerově popisu publikuje Poselger popis Echinocactus pottsii a současně i popis Mammillaria leona. Poselger zřejmě neznal Scheerův popis, protože jeho M. leona je totožná s M. pottsii, zatímco jeho Echinocactus pottsianus byl později určen jako již dříve popsaná Escobaria tuberculosa. Coutler doplnil popis M.pottsii o popis květu a přičinil se o další zmatek. Za základ doplnění popisu použil zřejmě opět Poselgerův Echinocactus pottsianus, resp. těžko identifikovatelnou část rostliny se žlábkovitou bradavkou, která byla coby herbářová položka zachována v botanické zahradě v Missouri, a která se v žádném případě nemůže vztahovat k Scheerově M. pottsii. Díky výše uvedeným omylům lze vysvětlit, proč Berger M. pottsii podle Bödekera řadí k rodu Coryphantha a Backeberg ji vede pod jménem M. leona Pos.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3399, 1961
Berger A., Kakteen, p. 278, 1929
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, 4 : 137, 1923
Craig R.T., The Mammillaria Handbook, p. 297, 1954
Hunt D., A new review of Mammillaria names, Bradleya 1986
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, p. 113, 1981
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria ..., p. 60, 1987
Weniger D., Cacti of the South-West, p. 143, 1972

 

Autoři
Text: Josef Moučka.
Foto: Stanislav Stuchlík ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a ctyri