Název
MAMMILLARIA MERCADENSIS Patoni
 

Taxon
Mammillaria mercadensis Patoni, Bol. Alianza Cientifica Universal Durangol., 1 54, 1910
Neomammillaria mercadensis (Pat.) Br. et R., The Cactaceae, 4 : 145, 1923
Chilita mercadensis (Pat.) Orcutt, Cactography, 2 1926
Ebnerella mercadensis (Pat.) F.Buxbaum, Bot. Zeitschrift, 98 : 1-2, 89, 1951
Druh byl pojmenován podle naleziště Cerro de Mercado, v blízkosti města Durango ve stejnojmenném státě Mexika.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, široký asi 50 mm, jednotlivý nebo odnožující, temeno vmáčklé; epidermis olivově zelená až tmavozelená, bradavky ve spirálách 8:13, axily zpočátku se stopami vlny. Okrajové trny 25-30, středové 4-7, spodní nejdelší a háčkovitý, všechny hnědočervené a žluté, ve spodní části bílé.
Květy
asi 15 mm široké, světle růžové.
Plod
červený, asi 20 mm dlouhý.
Semena
černá.

 

Variety
Mammillaria mercadensis nemá žádné variety. Je to konstantní, od jiných jí příbuzných dobře odlišitelný druh s malou proměnlivostí, a to jen v barvě středových trnů, která může být hnědá, hnědočervená i žlutá, a v barvě květů, které mohou být téměř bílé až sytě růžové. V seznamech polních čísel jí uvádí A.Lau pod č. 696, u W.Reppenhagena nese č. 1772, u D.R.Hunta č. 8799.

 

Výskyt
V popisu udané naleziště na Cerro de Mercado se nachází v blízkosti města Durango, na vulkanických půdách. Zdá se, že výskyt je omezen na nepříliš velký areál, i když Glass a Foster a po nich i Hunt ji našli několik km od udaného místa. Reppenhagen sbíral M. mercadensis ve výšce 2030 m n. m., na porfyrové suti.

 

Pěstování
M. mercadensis nemá v kultuře zvláštních nároků na půdu i teplo. Lze snad doporučit jen opatrnější zálivku, stejně jako pro většinu měkkomasých příbuzných ze série Stylothelae. Při včasném ukončení vegetace a následném "zavadnutí" snáší i déletrvající nízké teploty.

 

Poznámky
Ještě v r.1929 byla M. mercadensis tak vzácná a neznámá (úzce lokální endemit), že docházelo k záměnám s M. longiflora (viz A.Berger), dokonce ještě v r.1945 R.T.Craig ve své příručce o mammillariích není s to popsat květy a semena. Rozdíly v popisech u různých autorů jsou nepodstatné (počet středních trnů, přesný název naleziště), pouze údaj o nadměrné velikosti květů (30 mm!) u Craiga a Backeberga je nesprávný; rovněž tak jejich tvrzení o holých axilách, které Hunt na správnou míru tvrzením, že axily jsou slabě vlnaté. Huntův popis z roku 1985 je ostatně syntézou popisů Brittona a Rose a Ochotereny, jehož M. ocamponis byla rozpoznána jako identická s M.mercadensis.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3321, 1961
Britton N.L. et Rose J.N., The Cactaceae, 4 : 145, 1923
Craig R.T., The Mammillaria Handbook, p. 205, 1945
Hunt D., A new review of Mammillaria names, Bradleya 1985
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, p. 92, 1981

 

Autoři
Text: Josef Moučka.
Foto: Viktor Havelík ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a devet