Název
LOBIVIA HERTRICHIANA Backeb.
 

Taxon
Lobivia hertrichiana Backeberg, Der Kakteenfreund, p. 103, 1933
Lobivia backebergii (Werd.) Backeb. subsp. hertrichiana (Backeb.) Rausch, Lobivia, 3 : 178, 1975
Neolobivia hertrichiana (Backeb.) Ritt., Kakteen in Südamerika, 4 : 1335, 1981
Druh byl pojmenován na počest Wiliama Hertricha (1878-1966), kurátora Hungtington Botanical Garden v kalifornii v USA.

 

Popis
Tělo
zpočátku jednotlivé, později silně odnožující, jednotlivé hlavy až 100 mm vysoké a široké, epidermis světle zelená, lesklá. Žeber 9-15, nízká, příčnými zářezy dělená v hrboly, kruhovité areoly na horní straně hrbolů. Okrajových trnů 7-11, 4-15 mm dlouhé, paprskovitě uspořádané, jehlovité, žluté až žlutohnědé, někdy i rezavě hnědé; středové trny 1-3, až 25 mm dlouhé, lehce nahoru zahnuté, jehlovité, tmavší než okrajové; všechny trny brzy šednou.
Květ
nálevkovitý, široce otevřený, 50 mm dlouhý, 60 mm široký; hnědozelená trubka s hnědými šupinami a světle šedými vlasy; vnější okvětní lístky bledě hnědozelené, zakončené špičkou, ohnivě až masově červené; jícen bělavý až žlutavě bílý; tyčinky ve dvou sériích, první série v dolní polovině trubky, druhá na okraji jícnu, nitky světle červené, prašníky žluté, čnělka světle žlutá, blizna s 5 laloky, žlutá až žlutozelená.
Plod
kulovitý, 15-20 mm široký, zelený, porostlý šupinami a vlasy jako trubka.
Semeno
protáhlé, mírně zahnuté, 1,3-1,4 mm dlouhé, hilum oválné až téměř kruhovité, testa matně černá, jemně hrbolatá.

 

Variety
L. hertrichiana je proměnlivý taxon, ale žádná z odchylek nebyla popsána jako varieta nebo forma. Rausch však na úrovni variety zařadil L. lauii a
L. simplex, které bezesporu patří do blízkého příbuzenstva. Od nominátní variety se liší větším květem, robustnějším tělem a delšími trny.

 

Výskyt
L. hertrichiana roste v jihovýchodním Peru ve výškách kolem 3000 m n. m. Rausch ji sbíral u Ollantaitambo, Urcos, v ruinách Intihuatana u Pisac. Všechny lokality jsou v okolí Cusco. Zde je sbíral i Ritter, Lau a Kníže.

 

Pěstování
Všechny peruánské lobívie jsou oblíbeny pro snadné pěstování. Roubované rostliny sice bohatěji kvetou, ale trny jsou slabší a řidší. Zimování velmi chladné, aby se rostliny nedostaly do vegetace. Jsou velmi vhodné pro volnou kulturu. Výsev je snadný, semenáče dobře rostou.

 

Poznámky
Dříve samostatný druh L. hertrichiana přehodnotil W.Rausch v roce 1975 jako poddruh L. backebergii. Současně přehodnotil :
L.allegraiana,
L. binghamiana,
L. divaricata.
L. echinata,
L. huilcanota,
L. incaica,
L. larabei,
L. minuta a
L. planiceps jako synonyma
L. hertrichiana.
V roce 1985 vede Rausch
L. hertrichiana jako samostatný druh. Synonyma doplnil o
L. wegneriana.
F.Ritter vede většinu synonym jako samostatné druhy s výjimkou
L. binghamiana,
L. allegraiana,
L. planiceps, které vede jako nomina dubia delenda, tj. jména, která nejsou definovatelná a tudíž je jejich platnost zrušena. Ovšem všechny uvedené druhy jsou v našich sbírkách ustálené a dobře rozlišitelné, proto bude vhodné je zachovat na úrovni forem. V přírodě sice jeden druh přechází plynule v druhý a na jednotlivých lokalitách těžko odlišujeme L. divaricata od L. incaica, a tu zase neodlišíme od L. hertrichiana. Časem zřejmě budeme muset přijmout Rauschovo přehodnocení a nelpět na starém, již překonaném Backebergově systému.

 

Literatura
Backeberg C., Die cactaceae, 3 : 1413, 1959
Rausch W., Kakt. und and. Sukk., 22 : 163, 1971
Rausch W., Kakt. und and. Sukk., 24 : 169-170, 1973
Rausch W., Lobivia, 1 : 16-21, 1975
Rausch W., Lobivia, 3 : 178, 1975
Rausch W., Lobivia, 85, p. 65, 1985
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 4 : 1332-1338, 1981

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sest