Název
ESCOBARIA SNEEDII Br. et R. var. LEEI (Rose ex Böd.) D.R.Hunt
 

Taxon
Escobaria sneedii Br. et R. var. leei (Rose ex Bödeker) D.R.Hunt, Cact. Succ. J. (BG), 40 : 30, 1978
Escobaria leei (Rose ex Bödeker), Mamm. Vergl. Schlüssel, p. 17, 1933
Coryphantha sneedii (Br. et R.) A.Berger var. leei (Rose ex Böd.) L.Benson, Cact. Succ. J. (US), 41 : 189, 1969
Jméno variety bylo zvoleno na počest W.T.Leeho, který rostliny sbíral v roce 1924 a uložil je do herbáře.

 

Popis
Tělo
stonek v mládí kulovitý, později štíhle válcovitý, 70 mm dlouhý a 30 mm široký, obvykle však méně, silně odnožující a tvořící nepravidelné trsy někdy až o několika desítkách hlav; drobné válcovité bradavky nesou kruhovité až eliptické areoly, prodlužující se do brázd, sahajících až do poloviny bradavky. Trny četné, drobné, bílé, okrajových je 40-90, středových 6-7 je silnějších, bílých nebo s bledě hnědou špičkou, 3-4 mm dlouhých; jeden stojí kolmo k tělu rostliny ve středu areoly, ostatní jsou rozprostřeny před okrajovými.
Květ
necelých 20 mm dlouhý, 15 mm široký, temně růžový až téměř červený; vnější okvětní lístky hnědavé nebo zelenavě hnědé, na okraji řasnaté; vnitřní okvětní lístky temně růžové až červené, směrem k okraji světlejší; bliznové laloky 4-6, krátké, bílé.
Plod
oválný nebo válcovitý, asi 15 mm dlouhý, až 6 mm široký, zelenavý s hnědým až narůžovělým nádechem ve zralosti.
Semena
hnědá až tmavě hnědá, 1 mm velká.

 

Variety
Rostliny E. sneedii var. leei jsou velmi uniformní, výraznější odchylky neexistují.

 

Výskyt
E. sneedii var. leei je ve své domovině jedním z nejvzácnějších kaktusů vůbec; celkový areál představuje pouze několik kaňonů západně od města Carlsbad, Eddy Co., Nové Mexiko, USA. Poměry na nalezišti popsal velmi podrobně S.Brack (1979).

 

Pěstování
Stejně jako v případě nominátní variety lze hovořit o méně choulostivých rostlinách, které nejsou tolik citlivé na pěstitelské přehmaty. Zásady propustného neutrálního substrátu a vysokého stupně slunečního záření v letní sezóně však zůstává stále v platnosti.
A ještě jedno upozornění - většina u nás pěstovaných rostlin je nebo byla vegetativně množena již po několik generací, a tak kvete velmi výjimečně. Získat semena čistých rostlin je u nás velmi obtížné, vývoz semen z USA je pod velice přísnou kontrolou, a tak lze bez nadsázky znovu potvrdit výjimečnost a vzácnost E. sneedii var. leei.

 

Poznámky
Kolem tohoto zvláštního kaktusu se od počátku vršily dohady, nedorozumění, různé kombinace a tento stav trvá dodnes. W.T.Lee uložil dvě rostliny do herbáře a nijak je nepojmenoval. Dr.Rose je v roce 1925 označil jako Neomammillaria leei, nepopsal je však. První, velmi stručný popis, založený na těchto dvou rostlinách, pořídil v roce 1933 F.Bödeker. Podrobný popis, který dokázal, že jde skutečně o eskobárií, byl však uveřejněn až v roce 1966 (Castetter a Pierce).
Přestože rozdíly mezi nominátní varietou a var. leei nejsou na první pohled podstatné, je existence var. leei obecně uznávána. Důvodem je zejména skutečnost, že přes společný výskyt se obě variety vzájemně nemísí, což bylo ověřeno pozorováním.

 

Literatura
Benson L., The cacti of the United States and Canada, p. 848-851, 1982
Brack S., Pozorování na Escobaria leei Br. et R., Aztekia, 2/1 : 2-3, 1979
Taylor N.P., The Identification of Escobarias (Cactaceae), British Cact. Succ. J., 4 : 36-44, 1986
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 142-143, 1969

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto: R.Šubík.
Na barevné fotografii je vyobrazena rostlina ze sbírky J.Říhy, pocházející ze sběrů D.R.Morricala (import).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a jedna