Název
ECHINOMASTUS UNGUISPINUS (Engelm.) Br. et R. var. LAUI (Frank et Zecher) Glass et Foster
 

Taxon
Echinomastus unguispinus (Engelm.) Britton et Rose var. laui (Frank et Zecher) Glass et Foster, Cact. Succ. J. (US), 51 : 124, 1979
Echinomastus laui Frank et Zecher, Cact. Succ. J. (US), 51 : 124, 1979
Původně druh, posléze varieta byla pojmenována podle objevitele tohoto kaktusu, jedné z nejvýznačnějších postav světového poválečného kaktusářství, dr. Alfréda B.Laua, misionáře německého původu, trvale usazeného v Mexiku.

 

Popis
Tělo
stonek obvykle jednotlivý, zploštěle kulovitý až kulovitý, až 150 mm široký;
20 žeber je rozděleno do plochých hrbolců s okrouhlými až oválnými areolami o průměru 4-6 mm s bílou, později šednoucí vlnou, nad areolou je krátká plstnatá brázda.Okrajových trnů je okolo 20, 20 mm dlouhých, bílých; středové trny 4-6, délky 20-30 mm, silné, zakřivené směrem k tělu, nejmohutnější směřuje dolů, ostatní vzhůru; mladé trny světle hnědé až červenavé, později šednou, často s růžovým odstínem a tmavnoucí špicí.
Květ
drobný, 20-30 mm dlouhý, bledě žlutozelený až hnědozelený s fialově hnědým středním proužkem na vnějších i vnitřních okvětních lístcích; nitky bělavé, prašníky bledě žluté, blizna a laloky bělavé.
Plod
oválný, 20-25 mm dlouhý, zelený, ve zralosti hnědý, šťavnatý, měkký, nepukající.
Semena
2 mm dlouhá, 1,2 mm široká, matně černá.

 

Variety
Klasifikace druhu a jeho členění je uvedeno podrobně u nominátní variety. Zde je uvedeme pouze stručně:
Echinomastus unguispinus var. unguispinus,
Echinomastus unguispinus var. minimus A.B.Lau
Echinomastus unguispinus var. laui (Frank et Zecher) Glass et Foster.
Rozdíly spočívají v různém počtu okrajových trnů, robustnosti všech trnů a velikosti těla. Var. laui je charakteristická zdůrazněnými středovými trny, celkově otevřenějším vytrněním a menším počtem okrajových trnů. Sama o sobě je velmi uniformní a bez podstatných známek větší proměnlivosti.

 

Výskyt
Rostliny byly prozatím nalezeny jen podél silnice, spojující mexické státy San Luis Potosí a Zacatecas, konkrétně poblíž města Salinas, kde rostou na plochých štěrkovitých kopcích mezi obdělávanými poli. Var. laui zde roste společně s Thelocactus hexaedrophorus, Echinocereus pectinatus, Ferocactus latispinus a Mammillaria sp.

 

Pěstování
Přestože se od počátku zdálo a dodnes se uvádí, že jde pravděpodobně o nejsnadněji pěstovatelný echinomastus, platí v kultivaci naprosto stejné zásady jako pro ostatní příslušníky rodu pocházející z Chihuahuašské pouště; tedy nutnost roubování malých klíčenců, světlé přezimování, nutné pro nasazení časných poupat, hodně slunce v době vegetace pro zachování přirozeného kulovitého charakteru rostlin.

 

Poznámky
Jméno tohoto nádherného echinomastusu (provizorně nazývaného E. sp. Salinas) vzbudilo v celém kaktusářském světě velký zájem. Po uveřejnění popisu bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy se původně samostatný druh stane varietou Echinomastus unguispinus, do jehož příbuzenstva jednoznačně patří. Stalo se to za necelý rok a byl to správný zásah. Senzací pro milovníky echinomastusů bylo však také místo nálezu ve státě San Luis Potosí, hluboko na jihu, asi 200 km od dosud známých nalezišť kaktusů tohoto rodu. Echinomastus unguispinus lze nyní vysledovat od státu Chihuahua přes Coahuila, Durango a Zacatecas až do San Luis Potosí.

 

Literatura
Brügel W., Eine unbeschriebene Echinomastus Art?, Kakt. und and, Sukk., 28 : 261, 1977
Glass Ch. et Foster R., The Genus Echinomastus in the Chihuahua Desert, Cact. Succ. J. (US), 47 : 218-223, 1977
Schütz B., Echinomastus unguispinus (Eng.) Br. et R., Kaktusy 77, 13 : 112-114, 1977
Šedivý V., Méně dostupné popisy, Aztekia, 5/1-2 : 24, 1982

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto: R. Šubík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a devet