Název
ASTROPHYTUM SENILE Frič var. AUREUM (Möll.) Backeb.
 

Taxon
Astrophytum senile Frič var. aureum (Möller) Backeberg, Blatt. Kakteenforsch., 2, 1937
Echinocactus senilis Frič var. aureus Möller, Zeitschr. Sukkulentenk., 1925
Jméno druhu "senilis", znamená stařecký a vztahuje se na dlouhé rozcuchané otrnění; jméno variety, "aureus", znamená zlatý a vztahuje se na žluté zbarvení trnů.

 

Popis
Tělo
stonek zprvu kulovitý, později krátce válcovitý, až 150 mm široký a až 350 mm dlouhý; pokožka tmavě zelená s malým počtem vloček anebo i zcela holá, lesklá; žeber 8, přímých s ostrými hranami; areoly kruhovité s nepatrnou bílou plstí, později holé. Trnů až 30, měkkých, na průřezu hranatých, nepravidelně zahnutých až zkroucených, až 100 mm dlouhých, zpočátku světle až zlatožlutých, později šednoucích a bělajících.
Květ
nálevkovitého tvaru, 60-80 mm široký; okvětní lístky kopinaté, na konci zašpičatělé, žluté barvy, na bázi červené; nitky tyčinek načervenalé, prašníky žluté; čnělka ve spodní části červená, blizna žlutá.
Plod
měkký, červenavý, otevírající se naspodu trhlinou.
Semena
asi 3 mm velká, přílbicovitého tvaru, hnědá a lesklá.

 

Variety
Nominátní varieta (var. senile) se odlišuje tmavě zbarvenými trny (od hnědé až po černou barvu). Ve stáří však trny obou variet šednou a bělají.

 

Výskyt
A. senile roste ve státě Coahuila v severním Mexiku. Nominátní varieta v Sierra de Parras na sever od města Parras de la Fuente. Žlutotrnná var. aureum má naleziště výše na sever v Sierra de la Paila a v posledních letech byl potvrzen výskyt v oblasti Sierra Fragua, která se táhne na sever od Sierra de la Paila a zasahuje svými nejsevernějšími výběžky až k jižní hranici Bolson de Cuatrocienegas. Obě variety rostou na svažitých kamenitých terénech vápencových pohoří. Vyhledávají minerální půdy, písčito-jílovité usazeniny, často rostou ve spárách skal. Vytvářejí málo početné populace rozptýlené v ostatní vegetaci.

 

Pěstování
A. senile var. aureum je vhodným druhem pro skleníkovou (skleníčkovou) kulturu, v interiéru se mu nedaří. Vyžaduje ošetření jako většina mexických kaktusů, tj. nepravidelnou zálivku, umístění na plném slunci, a dobře prospívá při vyšších teplotách. Zimujeme v naprostém suchu při teplotách 0-15 stup. C. Množení je možné jen semenem. Kvete v letních měsících, často opakovaně, dospělosti je dosaženo asi ve stáří 5-6 let.

 

Poznámky
A. senile má velmi blízké příbuzenské vztahy k A. capricorne. Některými autory je proto považováno jen za varietu A. capricorne. Projevuje se to zejména ve stavbě květů a semen. Rozdíly, které existují v otrnění, nejsou velké, ale přesto umožňují pěstitelům oba taxony spolehlivě rozlišit.
Původní rostlina A. senile, které dovezl A.V.Frič, vykazovaly proměnlivost v hustotě otrnění, jeho vybarvení a konečně i v hustotě porostu vatovitých vloček na pokožce. Pěstováním v kultuře a tedy vlastně šlechtěním byly postupně vyselektovány různé kultivary, např. hustě vločkované nebo s květy bez červených středů atd. Mají sice svoji cenu pro sběratele kuriozit, ztratily však cenu pro uchování genotypu přírodních populací.
Otázce oprávněnosti existence var. aureum se věnovala řada odborníků. Skutečností je, že pouhý rozdíl ve zbarvení trnů není dostatečným důvodem pro existenci taxonu na úrovni variety. Ovšem prokázalo se, že naleziště žlutotrnných rostlin je oddělené od naleziště nominátní variety. Hook (1988) uvádí dokonce zajímavé údaje o tom, že vnitřní stavba květu u var. aureum je velmi blízká stavbě květu A. capricorne var. niveum. Svědčí to pro zahrnutí A. senile k druhu A. capricorne. Nicméně, naše kulturní rostliny A. senile jsou pro pěstitele velmi charakteristické, a tak se přidržujeme zavedeného označení.

 

Literatura
Haage W., et Sadovský O., Kakteen-Sterne, 1957
Hook H., Schütz B. der Nektarkammer bei Astrophytum-Blüten, Kakt und and. Sukk., 39 : 58-61, 1988
Sadovský O., Úvahy o rodu Astrophytum, Fričiana, 56 : 20-24, 1984
Sadovský O. et Schütz B., Die Gattung Astrophytum, 1979
Schütz B., Rod Astrophytum, Fričiana, 56 : 1-19, 1984

 

Autoři
Text: J. Říha.
Snímek kulturního semenáč ve vlastní sbírce: P. Pavlíček.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Pimpera (2009-03-23 14:33:55)
Ahojte lidi
Anonym (2012-08-19 12:34:56)

1 (2014-06-04 09:06:05)
1
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a tri