Název
ASTROPHYTUM ORNATUM (DC.) Br. et R.
 

Taxon
Astrophytum ornatum (De Candolle) Britton et Rose, The Cactaceae, 3 : 185, 1922
Astrophytum ornatum DC., Mém. Mus. Hist. Nat. Paris, 17 : 114, 1828
Echinocactus mirbelii Lem., Cact. Aliq. Nov. Descr., 22, 1838
Echinocactus ornatum var. glabrescens K. Sch., Gesamtbeschr. Kakteen, p. 324, 1898
Astrophytum ornatum var. niveum Schütz et Fleischer, Kaktusy, 71, 8 : 51-55, 1971
Astrophytum ornatum var. virens Schütz et Fleischer, Kaktusy, 71, 8 : 51-55 1971
Jméno ornatus znamená v latině ozdobný, okrasný, což se vztahuje na krásu rostliny, téměř geometricky dokonalou.

 

Popis
Tělo
stonek zprvu kulovitý, brzy však protáhlý, válcovitý až sloupovitý, jednotlivý a neodnožující, asi 300 mm široký a 1,5 m vysoký (nejvyšší exempláře až 2,1 m), pokožka jasně zelená, částečně pokryta bílými vatovitými vločkami, většinou příčně do pruhů uspořádaných; žeber 8, přímých nebo spirálovitých, na hranách ostrých; areoly s bílou plstí. Okrajových trnů 5-11, přímých, dřevitě pevných, většinou žlutavých až hnědavých, odstávajících, středový často 1, přímý, delší než okrajové nebo (zejména v mládí) stejně dlouhý, u velmi starých jedinců až 80 mm, žlutavý či hnědavý.
Květ
široce nálevkovitý, 70-90 mm široký a stejně dlouhý; okvětní lístky kopinaté, zašpičatělé, žluté; tyčinky žluté; blizna světle žlutá.
Plod
podlouhlý, pokrytý bělavou plstí a štětinami, vysychající a pukající v horní polovině.
Semena
mušlovitého tvaru asi 3 mm velká, testa leskle černá, hilum vyduté.

 

Variety
Variet a forem bylo v literatuře udáno mnoho, vyjmenovat lze:
var. glabrescens
var. virens
var. afiliatum
var. aureispinum
var. pentacanthum
var. flavispinum
var. robustispinum
var. spiralis
aj.
Průzkum na nalezištích však ukazuje, že jejich existence byla založena na fenotypových odchylkách. Na stanovištích lze nalézt jedince odlišující se hustotou vločkování, zbarvením pokožky, velikostí květů a také s žebry přímými i spirálovitými. Někteří odborníci rozlišují:
var. ornatum, z Barranca de Venados, Hidalgo,
var. mirbelii (Lem.) Okomura, z Vista Hermosa, Querétaro,
var. glabrescens (Weber) Okomura, z okolí Peňamiller, Querétaro.
Jinou kapitolou jsou "variety", které vznikly výběrem a příbuzenským křížením v kultuře. Nelze je označit jako přírodní taxony, ale musíme je vést jako kultivary. Platí to např. o:
var. virens Schütz et Fleischer, které je od mládí bez vloček,
var. niveum Schütz et Fleischer, které je naopak hustě bíle vločkováno.
U obou těchto navržených taxonů neznáme naleziště v přírodě a navíc nebyly popisy doloženy konzervovanými typy.

 

Výskyt
Rozšíření je omezeno na mexické státy Hidalgo a Querétaro, kde se tento druh vyskytuje v povodí Rio Moctezuma v nadm. výškách až asi 1600 m, vždy na vápencových podkladech, často ve štěrbinách skal či na zvětralinách, hromadících se na terasách. Kůlovité kořeny pronikají hluboko do štěrbin skály a umožňují rostlinám získat vodu i v suchém období. Rostliny nejsou stíněny jinou vegetací.

 

Pěstování
A. ornatum dospívá do květní zralosti teprve po 7-8 letech, při velikosti asi 10 cm (i když jsou již vyselektovány kvetoucí miniaturní exempláře o velikosti asi 7 cm). Nárůst v běžných podmínkách kaktusových skleníků je v prvních letech rychlý. Doporučit lze substráty s neutrálním pH (cca 6,6-7,5), nepravidelnou zálivku během růstu (snáší však zálivku poměrně vydatnou!). Vyhovuje plné oslunění a větrání v době vegetace. Přezimujeme při teplotách nad 7 stup. C, nejlépe 10-12 stup. C v úplném suchu. Roubování je zcela zbytečné. Množíme semeny. Kvete několikrát během pozdního jara a léta.

 

Poznámky
Semenáče A. ornatum bývají v prvních letech života hustě vločkované, později vloček poměrně rychle ubývá a v květní zralosti je část rostlin zcela holá anebo v nejrůznějším stupni ztráty vloček. Řadu specialistů to vedlo k rozlišování variet.
Žebra mohou být stočená spirálovitě vlevo, či mohou být přímá. Velký zájem o astrofyta vedl k přeceňování těchto morfologických a vcelku nepodstatných znaků. Má to snad svůj význam ve sbírkách specialistů a milovníků kuriozit, ovšem z botanického pohledu nejsou důvodem k vnitrodruhovému členění na variety či na formy.
Měl jsem příležitost spolu s R.Šubíkem navštívit všechna známá naleziště a mohu jen potvrdit, že veškeré rozlišování variet a forem je jen záležitostí pěstitelů, kteří hledají co nejpodivnější a nejkrásnější jedince (kultivary). Někteří současní specialisté navrhují uznat populaci rostoucí mezi Peňamiller a Vizarrón (Querétaro) jako samostatnou varietu, var. glabrescens (= var. virens Schütz et Fleischer) jen proto, že již 6 cm velké semenáče jsou bez vloček. Na druhé straně rostliny z Barranca de Toliman zůstávají vločkovány mnohem déle a lze dokonce nalézt i 1 m vysoké exempláře, které (dosud) mají vločky.
A. ornatum má nejjižněji položená naleziště, vzdálená zhruba 150 km od jiných druhů (A. myriostigma). Charakter stanovišť je odlišný od nalezišť jiných druhů. Jedná se o teplé a relativně suché kaňony a hluboké údolí, kde se nepochybně dlouhý čas tento druh vyvíjel samostatně. během více než stopadesáti let, kdy je tento kaktus zastoupen v kultuře, byla vytvořena celá plejáda kříženců a některé z nich představují velice zajímavé, bizarní rostliny.
V našich sbírkách je A. ornatum zastoupeno velmi dobře a semena jsou každoročně nabízena. Největší hodnotu ovšem mají ta, která pocházejí z přírody. Ukazuje se, že lze velmi snadno výběrem rodičů ovlivnit charakteristiky potomstva, tj. selekce určitých znaků tu postupuje značně rychle.

 

Literatura
Bernhard U., Astrophytum ornatum in der Barranca von Metztitlan, Kakt. und and. Sukk., 38 : 234-237, 1987
Fittkau H., Astrophytum ornatum, Kakt. und and. Sukk., 30 : 97, 1979
Sadovský O. et Schütz B., Die Gattung Astrophytum, 1979
Schütz B., Rod Astrophytum, Fričiana, 56 : 1-19, 1984

 

Autoři
Text: Jan Říha.
Foto: Bohumil Schütz ve své sbírce. (Dolní obrázek představuje kultivar - A. ornatum cv. niveum).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

patrik (2012-08-30 11:54:15)
mám rád astrophyta dokonce mám doma i dva druhy(astrophytum myriostigma a astrophytum ornatum var. niveum, ale nevím jestli to není náhodou astrophytum ornatum var. mirbeli)
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sedm