Název
PYRRHOCACTUS NEOHANKEANUS Ritt. var. FLAVIFLORUS Ritt.
 

Taxon
Pyrrhocactus neohankeanus Ritter var. flaviflorus Ritter, Kakteen in Südamerika, 3 : 960, 1980
Flaviflorus znamená v překladu žlutokvětý.

 

Popis
Tělo
stonek 40-70 mm široký, ve stáří mírně protáhlý, se silným řepovitým kořenem s málo zúženým krčkem. Žebra v počtu 11-16, až 10 mm vysoká, tupá, s velkými bradavkovitě protaženými hrboly. Areoly s hnědavě bílou plstí, 6-10 dlouhé, 3-6 mm široké, zapuštěné do hrbolu. Trny černé až hnědé, jehlicovité, tenčí než u nominátní variety, okrajových trnů 5-12, většinou silně ohnuté vzhůru k tělu, 20-40 mm dlouhé, středové trny často chybějí či 1-6, stejně ohnuté, 30-60 mm dlouhé, často poněkud zploštělé.
Květy
asi 35 mm dlouhý a stejně široký, otevřený, příjemně vonící, květní lůžko zelené s malými šupinkami a silnějšími bílými vločkami vlny, květní trubka nálevkovitá, asi 12 mm dlouhá, uvnitř bělavá, vně pokrytá jako lůžko květní, navíc s bělavými zahnutými vlasovými štětinkami, prašníky světle krémové, čnělka jen o málo překrývá prašníky, červená blizna 6-10 klaná, načervenalá, bliznové laloky asi 5 mm dlouhé, okvětní lístky asi 17 mm dlouhé, 3-6 mm široké, obráceně kopinaté, vnitřní světle žluté, až středně žluté bez červené, vnější rovněž žluté, nebo jen se slabým červeným nádechem.
Plod
červený až nazelenalý, nebo červenohnědý, podlouhlý, 15-30 mm dlouhý.
Semena
asi 0,8 mm dlouhá, 0,5 mm silná, načernalá, matná.

 

Variety
Kromě
var. flaviflorus byla ještě nepopsána
var. elongatus Ritt. s tělem velmi dlouhým, až 500 mm vysokým z naleziště východně od Paposo, depart. Taltal (FR 212 d), dále
var. densispinus Ritt. se siným tělem, asi 60-100 mm v průměru, s trny kratšími. Naleziště je východněji od naleziště var. elongatus, v sušším klimatu (FR 212 b), Backebergova Delaetina woutersiana byla Ritterem překombinována jako Pyrrhocactus neohankeanus Ritt.
f. woutersianus (Backeb.) Ritt.. Ritter uvádí, že se jedná o mutanta P. neohankeanus, který byl nalezen mezi rostlinami v pěstírně De Laeta.

 

Výskyt
Hory asi 15 km severně od Taltal, Chile. Ritter zapsal nález pod číslem FR 212 a.

 

Pěstování
Jako všechny chilské kaktusy s řepovitým kořenem je tento druh choulostivý.
Růst je pomalý, rostlina vyžaduje uvážlivou zálivku, nesnáší přemokření. Naroubovaný na Trichocereus peruvianus nebo Eriocereus jusbertii roste rychleji, je odolnější a bohatě kvete. Množí se semeny, neodnožuje. Po vyklíčení se doporučuje část semenáčků naroubovat.
Foto pořídil autor textu Jaromír Baborák ve vlastní sbírce.

 

Poznámky
Rostliny tohoto typu jsou u nás hojně zastoupeny a pěstují se někdy pod nesprávnými katalogovými jmény cizích komerčních pěstíren ( Pyrrhocactus cachytayensis var. flaviflorus, Neochilenia taltalensis var. flaviflora, Pyrrhocactus taltalensis var. flaviflorus.

 

Literatura
Dvořák V., Fričiana, 8/54 : 5-6, 1982
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 3 : 960, 1980

 

Autoři
Foto pořídil autor textu Jaromír Baborák ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a jedna