Název
MAMMILLARIA SURCULOSA Bödeker
 

Taxon
Mammillaria surculosa Bödeker, Monatschrift der Deutschen Kakteen-Geselschaft II, : 78-80, obr., 1931
Dolichothele surculosa (Böd.) Backeberg ex Buxbaum, Cact. and Succ. Journ. of the Cact. Succ. Soc. America XXIII, : 152, 1951
Ebnerella surculosa (Böd.) Buxb., Österr. bot. Zeitschr., : 90, 1951
Surculosa znamená v latině bohatě odnožující nebo s drobnými výhonky.

 

Popis
Tělo
stonek malý se silnými řepovitými nebo kůlovitými kořeny, na bázi i výše bohatě odnožuje, takže má drnovitý vzrůst, až 40 mm vysoký, 30 mm široký, leskle zelený, vrchol přečnívají vzpřímené středové trny, ale neuzavírají jej.Bradavky ve spirálních řadách 5:8, jsou umístěny volně, jemně bíle puntikované, krátce válcovité, až asi 8 mm dlouhé a až 4 mm silné, nahoře zaoblené, brzy holé. Okrajové trny v počtu asi 15, paprskovité, velmi tenké, tuhé, nejčastěji přímé, 8-10 mm dlouhé, sklovitě bílé. Střední dlouhý, jantarově žlutý, okolo hrotu trochu hnědavý.
Květy
vyrůstají ze starších axil v blízkosti vrcholu, rozšířené, až nálevkovité, až 18 mm dlouhé, Květní lůžko kulovité, 1 mm v průměru, semeník krátký, zelený. Vnější okvětní lístky štíhlé, kopinatě zašpičatělé, 15 mm dlouhé, 25 mm široké, chromově žluté s růžovým proužkem na hřbetě. Vnitřní okvětní lístky méně široké a dlouhé, zašpičatělé, čistě sírově žluté s červenou špičkou. Tyčinky světle žluté, prašníky žloutkově žluté. Blizen 6, rozepřené, smaragdově zelené.
Semena
žlutohnědá, 1 mm křivá, hruškovitého tvaru, velmi jemně poseta jamkami.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Typové naleziště u Miquihua, ve státě Tamaulipas, Mexiko, kde roste v obrovských polštářovitých trsech na mírných pahorcích mezi kameny, často ve stínu nebo polostínu akácií. V nedávné době byla nalezena o několik set kilometrů jižněji u Pressa de Guadalupe, San Luis Potosí, ve štěrbinách vápencových skal nebo v usazeninách pod kopci v náplavech humusu.

 

Pěstování
Vyžaduje jen běžnou, ale může mít i trochu výživnější kaktusovou zem. V létě na teplém stanovišti, nesnáší přemokření. V zimě na chladném a suchém místě. Rozmnožujeme hlavně zakořeňováním odříznutých výhonků. Výsev není důležitý, pokud nesledujeme jiné cíle, než pouze namnožení rostlin. M. surculosa je vhodná pro pěstování za okny bytů i v jiných nenáročných podmínkách začínajících pěstitelů.
Autor textu a fotografie: Karel Crkal.

 

Poznámky
Rostlina byla prvně objevena T. Viereckem v roce 1928 a přes H. Bauma v Rostocku zaslána F.Bödekerovi. Jedná se o velmi vděčný a snadno pěstovatelný druh. Vytváří množství malých tělíček, které se snadno odlamují a tvoří kořeny již na mateřské rostlině. Často také již v tomto stavu kvetou.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae V, : 3522-3523, obr., 1961
Bödeker F., Ein Mammillarien-Vergleichs-Schüssel, : 33, 1933
Craig R. T., The Mammillaria Handbook, : 177, obr., 1945
Jelínek J., O kaktusech, : 92, obr.: 93, 1972
Pibeam J., Mammillaria A Collector`s Guide, New York, : 131, 1981

 

Autoři
Autor textu a fotografie: Karel Crkal.
Rostlina pochází ze sbírky Karla Crkala.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a sest