Název
NOTOCACTUS RAUSCHII van Vliet
 

Taxon
Notocactus rauschii van Vliet, Succulenta, 48 : 3-5, 1969
Druh byl pojmenován na počest W.Rausche, známého rakouského odborníka, sběratele, autora a objevitele kaktusů.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý nebo poněkud prodloužený, až 160 mm široký, až 210 mm dlouhý, modrozelený; temeno pokryto vlnou, mírně prohloubené, překryté trny. Žeber 20-28, sestávajících z 8 mm širokých a 5 mm dlouhých hrbolů. Areoly až 8 mm vzdálené, 3 mm široké, kruhovité, s vlnou později holé. Trny jehlovité; okrajových až 15, 8 mm dlouhých, bílých až světle růžových; středové 1-4, 22 mm dlouhé, nejmladší černé s růžovou bází, někdy také žluté až hnědé barvy.
Květy
nálevkovité, až 35 mm dlouhé, a 50 mm široké, vně pokryty hustou bílou až světle hnědou vlnou; vnější okvětní lístky citrónově žluté s purpurovým středním páskem, vnitřní leskle citrónově žluté; nitky světle oranžově žluté; prašníky žluté; čnělka světle žlutá, laloků blizny 10, purpurově červených.
Plod
podlouhlý, zelený, s bílou vlnou, prodlužující se ve zralosti, potom vysychající a rozevírající se.
Semena
přílbovitá, s černými hrbolky; hilum špinavě bílé, poněkud zvlněné.

 

Variety
Nebyla popsána ani jedna varieta nebo forma, i když např. pro polní číslo
PR 230 uvádí K.H.Prestlé jméno
var. caveraensis podle místa nálezu (Cavera).
N. rauschii není uniformní, jednotlivé rostliny se liší např. délkou středových trnů a jejich barvou a také velikostí a barvou květů.

 

Výskyt
N. rauschii roste na suchých, slunečných místech pahorků ve výšce asi 300 m n. m., především ve skalních štěrbinách, ve kterých je nashromážděno trochu humusu. Doprovodná kaktusová flóra je Wigginsia erinacea, N. ottonis, N. megapotamicus, N. herteri, N. mammulosus, N. caespitosus (= N. minimus), Frailea pygmaea. Nalezištěm typu (DV 34) je Cuchilla Negra, Dept. Rivera, Uruguay, další sběry byly prováděny i v jižní Brazílii. N. rauschii sbíralo více sběratelů, a tak jejich nálezy nesou odpovídající čísla:
R 373 - W.Rausch
WRA 80 - W.R.Abraham
WRA 221 - W.R.Abraham
FS 68 - F.Stockinger
HU 29 - L.Horst - W.Üebelmann
HU 800 - L.Horst - W.Üebelmann
FR 1379 c - F.Ritter

 

Pěstování
N. rauschii roste na vlastních kořenech vcelku uspokojivě, i když roubování je jistější pro spolehlivý růst a podporu vyšší násady květů. N. rauschii nemá zvláštní nároky na pěstování, a proto je možno pro něj doporučit tytéž zásady jako pro všechny další notokaktusy: mírně kyselý a výživný substrát, pravidelnou zálivkou, na jaře včasné uvedení do vegetace a chladné zimování. Pokud pěstujeme rostliny roubované, jsou samozřejmě odolnější vůči přehmatům pěstitele.
Na snímku, pořízeném autorem textu S.Stuchlíkem, je osmiletá rostlina z jeho vlastní sbírky, vypěstovaná ze semen od firmy Köhres.

 

Poznámky
N. rauschii byl sice popsán D.J. van Vlietem na základě objevu ze společné cesty s W.Rauschem, ale tito dva kaktusáři nebyli první, kdo jej objevili. Již před nimi to byli v dubnu 1965 L.Horst a F.Ritter, kteří nalezli tyto rostliny u Riveras (Uruguay). F.Ritter chystal popis, ale D.J. van Vliet o tom nevěděl a publikoval jej sám. Ritterovi rostliny vykazovaly řadu odchylek oproti popsaným rostlinám, obzvláště pozoruhodný je údaj o velikosti stonku - 60-70 mm šířky oproti popisem udávaným 160 mm.

 

Literatura
Capponi M., Notocactus rauschii van Vliet, Kakt. und and. Sukk., 30 : 196, 1979
Elsner J., Notocactus rauschii D. van Vliet, Kaktusy 75, 11 : 58-59, 1975
Gerloff N., Notocactus rauschii van Vliet, Internoto, 7 : 32, 1986
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 1 : 179-180, 1979
Schäfer G., Die Gattung Notocactus, Kakteen-Sukkulenten, 14 : 80-81, 1979

 

Autoři
Na snímku, pořízeném autorem textu S.Stuchlíkem, je osmiletá rostlina z jeho vlastní sbírky, vypěstovaná ze semen od firmy Köhres.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a tri