Název
NOTOCACTUS PURPUREUS Ritt.
 

Taxon
Notocactus purpureus Ritter, Succulenta, 49 : 108-109, 1970

 

Popis
Tělo
stonek trávově zelený, jednotlivý nebo dole odnožující, kulovitý, později protáhlý a kyjovitý, až 140 mm široký a více jak 500 mm dlouhý. Žeber 14-19, rovných, 7-5 mm vysokých, s 2-3 mm hlubokými zářezy, hrboly tupé. Areoly kruhovité nebo poněkud širší než delší, s bílou vlnou, 3-5 mm široké. Trny jehlovité; okrajových trnů asi 15, bílých, rovných, jemných, 6-14 mm dlouhých; středové trny výrazně neodlišeny, silnější, většinou 4-6, červenohnědé až žlutohnědé, nešednoucí, rovné až prohnuté, 8-20 mm dlouhé.
Květy
40 mm dlouhé, široce se rozevírající; okvětní lístky purpurové, asi 8 mm dlouhé a 4-5 mm široké, se zaoblenými nebo poněkud špičatými hroty; nitky světle žluté; prašníky zlatožluté; čnělka přečnívající tyčinky, bledě žlutá, 16 mm dlouhá; laloků blizny 10, bledě růžových až téměř bílých, délky 7-8 mm; květní lůžko 12 mm dlouhé.
Plod
kulovitý nebo poněkud soudkovitý, 7-10 mm dlouhý, 6-8 mm široký, málo šťavnatý, červený až zelenočervený.
Semena
asi 1 mm dlouhá, 0,75 mm široká, testa černá, matná, téměř hladká.

 

Variety
Popsány nebyly, je uvedeno pouhé jméno variety nebo formy (quevedoi) a hodnota variet je přisuzována polním číslům L.Horsta - W.Üebelmanna
HU 20 c
HU 20 d

 

Výskyt
Druh sbírali F.Ritter a L.Horst v březnu 1964 na jihu pohoří Serra Geral ve státě Rio Grande do Sul, Brazílie. Popis byl proveden podle rostlin s polním číslem
FR 1268
Další sběry N. purpureus nesou polní čísla
DV 118 a (D.J. van Vliet)
HU 813 (L.Horst - W.Übelmann).
HU 814

 

Pěstování
N. purpureus je možné množit semeny, kterých se vytváří v plodech dostatečné množství, v menší míře také odnožemi, které se občas na rostlinách vytvářejí. Semena jsou drobná, proto i semenáčky jsou drobnější, což může způsobovat potíže v prvním roce pěstování. Proto je možné malé semenáčky roubovat, ale časem pravokořenné rostliny dostihnou vzrůstem roubované. Větší rostliny nejsou náročné na pěstování, dobře a celkem rychle rostou. Při jejich sloupkovitém tvaru se u nich projevuje výrazně fototropismus, tj. rostliny se naklánějí směrem ke světlu, protože rostou rychleji na odvrácené straně.
Na snímku je dvacetiletá rostlina ze sbírky autora textu i snímku S.Stuchlíka.

 

Poznámky
Ve sbírkách je pod N. purpureus celá řada rostlin, které nekvetou purpurovými květy, odpovídajícími popisu. N. purpureus je představitelem skupiny notokaktusů, která zaujímá zcela zvláštní postavení v rámci rodu. Všechny rostliny skupiny mají květy v rozmezí barev oranžová - červená - purpurová, nezvyklý sloupkovitý tvar (spíše jako eriokaktusy) a vzhled. Zcela neobvyklá je doba kvetení - pozdní léto až podzim, někdy kvetou rostliny ještě i v zimě. Do uvedené skupiny patří také N. muegelianus n. n., který bývá někdy přiřazován jako varieta k N. purpureus. Doposud nebyl ale platně popsán a nebylo provedeno jeho zařazení, takže jeho nejasné postavení (varieta, samostatný druh) stále přetrvává.

 

Literatura
Köhler U., Notocactus purpureus Ritter, kakt. und and. Sukk., 30 : 225, 1979
Mace T., Notocactus, p. 58, 1978
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 1 : 184, 1979
Schäfer G., Die Gattung Notocactus, Kakteen-Sukkulenten, 14 : 80, 1979
Schütz B., Notocactus herteri Werd.?, Kaktusy 72, 8 : 39, 1972
Slaba R., Notokaktusy komplexu N. Horstii, Kaktusy, 23 : 75-79, 1987

 

Autoři
Na snímku je dvacetiletá rostlina ze sbírky autora textu i snímku S.Stuchlíka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a tri