Název
MAMMILLARIA DEHERDTIANA Farwig. var. DEHERDTIANA
 

Taxon
Mammillaria deherdtiana Farwig., Cact. Succ. J. Amer., 41 : 28, 1969
Jméno bylo zvoleno na počest C. De Herdta, pěstitele a znalce kaktusů v Belgii.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, vzácněji ve stáří odnožující, stlačeně kulovitého tvaru, asi 45-60 mm široký a 25-50 mm dlouhý; kořeny svazčité; pokožka zelená, bradavky kuželovité, až 10 mm dlouhé a 5 mm široké; axily holé (vzácně s nepatrnou vatou). Okrajových trnů 25-36, jehlovitých, mírně k tělu zahnutých a až 6 mm dlouhých, většinou sklovitě bělavých, někdy však i žlutavých anebo s načervenalým či nahnědlým hrotem. Středových trnů 0-8, pevných a odstávajících, 7-12 mm dlouhých, barvy žlutavé, červenavé anebo hnědavé, vždy s tmavším hrotem.
Květ
až 70 mm dlouhý a 50 mm široký se štíhlou trubkou, asi 20 mm dlouhou; vnější okvětní lístky s výrazným olivově zeleným pruhem, vnitřní okvětní lístky na konci zaoblené anebo i špičaté, asi 30 mm dlouhé a 3-4 mm široké, karmínově červené barvy; blizna a tyčinky bělavé.
Plod
ponořen v axile, velký asi 3-4 mm, oplodí blanité a bělavě zelenavé.
Semena
asi 2 mm dlouhá a asi 1 mm široká s bazálním hilem, testa jamkovaná, černé barvy.

 

Variety
Typové rostliny, které jsou k dispozici v herbářích a které jsou pěstovány v Belgii jsou poměrně uniformní. Blízkým taxonem je M. dodsonii, která byla anglickými odborníky zařazena jako varieta k M. deherdtiana.
var. dodsonii se odlišuje štíhlejším vzrůstem, menším počtem okrajových a naopak vyšším počtem středových trnů a drobnějšími, štíhlejšími semeny. Naleziště var. dodsonii je izolované.

 

Výskyt
Typová lokalita byla udána zjevně nesprávně, snad z důvodů utajení a uchránění naleziště před sběrateli: "mezi Nejapa, Juquila Mixes a Lachiguiri". Další terénní výzkum však ukázal, že v této oblasti neroste. Naleziště leží opačným směrem od silnice Interamericana, směrem na sever od města Mitla, Oaxaca, Mexico. Nadmořská výška stanoviště je asi 2600 m a rostliny tu obývají světliny v řídkých dubových lesech na měkkých vápencích. Společně lze nalézt Agave saundersii, Bursera spec., Echeveria nodulosa aj.

 

Pěstování
M. deherdtiana roste poměrně dobře i na vlastních kořenech. Vyhovuje substrát složený z minerálních složek a zhruba asi 20 % organických, kyselých substancí (rašeliny, vřesovky aj.). Zaléváme po předchozím proschnutí, tj. nepravidelně. Zimujeme při teplotách 5-15 stup. C. Obdobím kvetení je konec jara a začátek léta, v některých letech opakují rostliny kvetení koncem léta. Množení je možné pomocí semen, která však první 2-3 roky po sklizni nemají vysokou klíčivost. Před výsevem je vhodné semena tepelně stimulovat, tj. nechat je několik dnů až týdnů ve vyšších teplotách (asi 50 stup. C) a teprve potom je vysít.

 

Poznámky
Utajené anebo nesprávně uvedené naleziště popisované rostliny může být zdrojem vzniku potíží při určení jiných, nově objevených rostlin. V tomto případě se zdá být téměř jisté, že naleziště M. deherdtiana bylo úmyslně podvrženo. Rostliny, které dnes známe z lokalit u Mitla však jsou mnohem proměnlivější, než byl původní materiál. Mají více středových trnů, otrnění je zbarveno od žluté přes bílou až po červenou a hnědou. M. deherdtiana v současném pojetí je tedy poněkud odlišnou rostlinou od typů uložených v herbáři.
M. deherdtiana je příslušníkem série Longiflorae a vyznačuje se dlouhou květní trubkou a plody vnořenými do těla rostliny (plody se ve zralosti neprodlužují a nejsou červené).
V přírodě roste M. deherdtiana na malých paloučcích v dubových lesích, vysoko v horách. Vytváří zde malé kolonie, roztroušené na několika horských vrcholech. Semena dozrávají zhruba po roce. Zůstávají však v plodech uložena i mnoho let. V tkáních matky jsou plody se semeny konzervovány a většinou se uvolňují teprve po uhynutí mateřského jedince. Voda pak vyplaví semena do okolí.

 

Literatura
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 2 : 65-96, 1984
Pilbeam J., Mammillaria. A collector`s guide, 1981
Říha J., Oaxaca, Živa 26 : 94-98, 1978
Říha J., Oaxaca, země slunce, Fričiana 8, 53 : 1-63, (nedatováno, asi 1980)

 

Autoři
Text: Jan Říha.
Foto: Rudolf Šubík. rostlina na snímku pochází z naleziště u Mitla, stát Oaxaca, Mexiko, z nadm. výšky asi 2600 m.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a deset