Název
LOBIVIA SALTENSIS (Speg.) Br. et R. var. SALTENSIS
 

Taxon
Lobivia saltensis (Spegazzini) Britton et Rose, The Cactaceae, 3 : 53, 1922
Echinopsis saltensis Speg., Cactacearum Platensium Tentamen, p. 487, 1905
Echinopsis cachensis Speg., Cactacearum Platensium Tentamen, p. 493, 1905
Druh je pojmenován podle naleziště - provincie Salta v Argentině.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, později silně odnožuje, kulovité, 60 mm vysoké a široké; epidermis tmavě zelená, žeber 17-18, přímá nízká, jen nepatrně hrbolatá; areoly kruhovité, malé, 10 mm od sebe. Okrajových trnů 12-14, 4-6 mm dlouhé, tenké, jehlovité, přilehlé k tělu; středový trn většinou 1, někdy až 4, dlouhý až 30 mm, je-li trnů více, jsou ostatní kratší a slabší.
Květ
široce otevřený, 60-70 mm dlouhý, 50-60 mm v průměru, trubka slabě porostlá hnědými a šedivými vlasy a malými šupinami; vnější okvětní lístky úzké, červené; vnitřní okvětní lístky červené, široké, zakončené malou špičkou; jícen černý; nitky tmavé, téměř černé, prašníky žluté; čnělka nažloutlá, blizna s 5 laloky, zelenavě žlutá.
Plod
malý, kulovitý, podélně pukající, porostlý vlasy a šupinami jako trubka.
Semena
protáhlá, zahnutá, 1,4 mm dlouhá, marně černá, hilum oválné, malé.

 

Variety
Podle současného zpracování má L. saltensis 4 variety, z nichž tři jsou bývalé druhy přehodnoceny na variety, jedna je nově popsaná. Jedná se o
var. multicostata Rausch (1977),
var. nealeana (L. nealeana Backeb.),
var. schreiteri (L. schreiteri Castell.),
var. stilowiana (L. stilowiana Backeb.).

 

Výskyt
L. saltensis se svými varietami roste v severní Argentině na území od Escoype (jižně od Salta) až po Tucuman. Nominální varieta byla sbírána v severní části areálu u Morelos.

 

Pěstování
Dostatek světla, hodně čerstvého vzduchu - to jsou základní požadavky všech lobívií. L.saltensis potřebuje i nárazovou zálivku, se kterou musíme být opatrní v době letní stagnace. Zimní teploty do 10 stup. C jsou předpokladem, že se rostliny neprobudí a nezačnou růst. Roubované rostliny se protahují a nadměrně odnožují, zvláště na bujně rostoucích podložkách.

 

Poznámky
L. saltensis je záhadný druh. V původním popisu píše Spegazzini o holé trubce květní. Občas se vyskytují exempláře s trubkou řídce a krátce chlupatou. Tento snadno přehlédnutelný znak zatím nebyl v literatuře zmíněn. Rausch zařadil L. nealeana, L. schreiteri a L. stilowiana jako variety. Spolu s nominální varietou a nově zařazenou var. multicostata tvoří skupinu rostlin s červenými široce nálevkovitými květy. Zcela nevyjasněná je zatím otázka L. cachensis, kterou Rausch zařadil jako synonymum nominální variety.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 214, 1976
Rausch W., Lobivia 2, 3 : 128-132, 1975

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a devet