Název
LOBIVIA PRESTOANA Cárd. var. DRAXLERIANA (Rausch) Šída comb. nov.
 

Taxon
Lobivia prestoana Cárdenas var. draxleriana (Rausch) Šída comb. nov.
Lobivia draxleriana Rausch, Succulenta, 50 : 193, 1971
Lobivia cinnabarina (Hook.) Br. et R. var. prestoana (Cárd.) Rausch subvar.draxleriana (Rausch)Rausch,Lobivia, 1 : 64, 1975
Lobivia cinnabarina (Hook.) Br. et R. ssp. prestoana (Cárd.) Rausch, var.draxleriana (Rausch) Rausch Lobivia, 3 : 178, 1975
Druh byl pojmenován na počest P.Draxlera, rakouského sběratele kaktusů z Wiener Neustadt.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, až 60 mm vysoké a 140 mm široké, ponejvíce s řepovitým kořenem, pokožka namodrale zelená. Žeber až 25, rozdělená v asi 15 mm dlouhé hrboly; areoly oválné, 5-7 mm dlouhé, bíle plstnaté, později holé. Okrajových trnů 9 až 12, 8-15 mm dlouhé, k tělu roztažené, bělavé s hnědou špičkou; středové trny 2-5, 20-30 mm dlouhé, horní přečnívající temeno, později odstávající, ohnuté, červené s černou špičkou, později šednoucí.
Květy
Asi 75 mm dlouhé a 65 mm široké, s fialově růžovým hymenem a fialovým jícnem; prašníky nahnědlé; čnělka zelená se zelenou bliznou se 6-8 laloky; vnější okvětní lístky úzce kopinaté, zelené s růžovým okrajem, vnitřní okvětní lístky kopisťovité, červené s namodralým leskem.
Plod
kulovitý, polosuchý, otevírající se podélnou štěrbinou.
Semena
hnědočerná, kulovitá, se širokým hilem.

 

Variety
L. prestoana var. draxleriana vykazuje v našich sbírkách jen malou variabilitu. Popsána byla podle sběru WR 279. Do okruhu L. p. var. draxleriana patří rovněž sběr WR 65, označený jako L. draxleriana var. minor (n. n.), který zahrnuje drobnější rostliny celkově jemnějšího vzhledu.

 

Výskyt
lokalita typu L. prestoana var. draxleriana leží v Bolívii, departament Cochabamba, v blízkosti Aiquile, ve výšce 2500 m. Populace var. draxleriana navazují na populace var. prestoana, v areálu rozšíření druhu L. prestoana představují nejsevernější výskyty. Naleziště formy WR 65 leží v oblasti Valle Grande-Santa Ana-Pucara.

 

Pěstování
Lobivia prestoana var. draxleriana roste dobře i na vlastních kořenech, řepovité kořeny jsou však poněkud choulostivější na dlouhodobé přemokření. Zálivka je výhodnější nárazová, až po vyschnutí substrátu. Celý okruh rostlin z příbuzenstva L. cinnabarina se zdá být poněkud méně odolný na dlouhodobě nízké teploty, podle mých zkušeností je jistější tyto rostliny přezimovat při teplotách nad 5 stup. C. Svými požadavky se rostlina z příbuzenstva L. cinnabarina nejvíce blíží rostlinám rodu Weingartia z příbuzenstva W. neocumingii.

 

Poznámky
Lobivia prestoana var. draxleriana byla popsána Rauschem roku 1971 jako samostatný druh L. draxleriana. Ve své práci o lobíviích roku 1975 pak stejný autor přiřadil tento taxon mezi formy Lobivia cinnabarina, do užšího okruhu L. prestoana, kterou chápal jako varietu L. cinnabarina, v závěru své práce pak jako poddruh. Řazení celého příbuzenského okruhu kolem L. cinnabarina do jediného druhu je otázkou přístupu, Ritter naproti tomu chápe tuto skupinu jako samostatný rod. Populace kolem L. prestoana vykazují některé charakteristické znaky, které opravňují jejich hodnocení na úrovni samostatného druhu. Od ostatních taxonů z okruhu L. cinnabarina se liší tmavě červenými květy s namodralým leskem, červenými prašníky a většími semeny s více rozšířeným okrajem hila. Rovněž areál rozšíření je oddělený. Blízký vztah var. prestoana a var. draxleriana je zřejmý, jedná se o vzájemně navazující populace přechodných typů, var. draxleriana je proti var. prestoana charakterizována celkově větším vzrůstem, větším počtem žeber, větším počtem výraznějších středových trnů a většími květy.

 

Literatura
Backeberg C., Haage W., Das Kakteenlexikon, p. 477, 1977
Rausch W., Lobivia, 1 : 56, 1975
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 633, 1980

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a devet