Název
MAMMILLARIA BAUMII Bödeker
 

Taxon
Mammillaria baumii Bödeker, Zeitschrift für Sukkulentenkunde, : 238-242, s obr., 1926
Dolichothele baumii (Bödeker) Werd. et Buxb., Sukkulentenkunde, Jahrbücher der Schweitz.Kakteen-Ges. IV., : 14, 1951
Baumii podle objevitele této rostliny, zahradního inspektora Hugo Bauma z Rostoku.

 

Popis
Tělo
rostlina kulovitá až vejčitá, až 80 mm vysoká a 60 mm v průměru, většinou však slabší, roste zpočátku jednotlivě, později na spodní části odnožuje, matně lesklá, listově zelená, šťáva vodnatá, vrchol trochu zapuštěný, vlasovými trny překrytý. Bradavky ve spirálních řadách 5:8, volně stojící, válcovité až krátce kuželovité, asi 8 mm dlouhé, na bázi 5 mm silné. Areoly malé, okrouhlé, v mládí s bílou vlnou, brzy holé. Axily jen zpočátku se sporou vlnou, brzy holé. Okrajových trnů 30-35 až 15 mm dlouhé, vlasovitě jemné a do sebe zapletené, bílé. Středových trnů 5-6, až téměř 20 mm dlouhé, uspořádané stejně jako okrajové, trochu žlutší, na bázi světle hnědavé.
Květy
jemně voní, o samotě, ve věnci, trochu vzdálené od vrcholu, nálevkovité, až 30 mm dlouhé, otevřené až 40 mm široké, šupiny na perikarpelu hnědavě růžové, 18 mm dlouhé, semeník oválný, malý, světle zelený. Vnější okvětní lístky kopinaté, zevně žluté růžovými středními proužky. Vnitřní sírově žluté s hedvábným leskem, kopinaté, ve stejné délce jako vnější, ostře zašpičatěné, asi 20 mm dlouhé, 3 mm široké. Tyčinky dole bělavé, nahoře žluté, prašníky oranžově žluté. Čnělka zelenavá s 5 světle zelenými bliznami, přečnívajícími nad prašníky.
Plod
asi 15 mm dlouhý, 10 mm silný, podlouhle okrouhlý, šedozelený.
Semena
tmavě hnědá, 1 mm velká, krátce ledvinovitá, testa hladká, lesklá.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Mexiko, Tamaulipas u San Vincente, pod křovím. Vyskytuje se poměrně vzácně.

 

Pěstování
Tuto rostlinu lze považovat v kultuře za nenáročnou a dobře rostoucí na vlastních kořenech. Snadno také u nás zakvétá výraznými žlutými květy, takže ji lze doporučit do sbírek i začínajícím pěstitelů. Protože v domovině roste ve stínu křoví, lze jen doporučit ochranu před prudkým sluncem v plném létě. Rozmnožování semeny také nečiní obtíží. Je však možno s výhodou využít k zakořenění četných odnoží u starších rostlin.
Autor textu a fotografie: Karel Crkal.

 

Poznámky
M. Baumii je blízce příbuzná M. surculosa, která se vyskytuje v poměrně nedaleké vzdálenosti, asi 15 km. Obě rostliny je však možno spolehlivě rozlišit a v přírodě se zřejmě nekříží. G. Lindsayi začátkem tohoto století popsal M. Radiaissima, jejichž naleziště mělo být v Baja California. Jde zřejmě o záměnu či jiný omyl a Lindsayi asi znovu popsal exemplář M. baumii. Tak alespoň usuzují současní odborníci Glass a Foster, D. R. Hunt, J. Pilbeam a jiní.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae V : 3522, obr., 1961
Berger A., Kakteen, : 288-289, 1929
Bödeker F., Ein Mammillarien-Vergleichs-Schlüssel, : 22, 1931
Craig R. T., The Mammillaria Hadbook, : 291, s obr., 1945
Hunt D. R., Jména mamilárií v běžném užívání I., překlad z čas. The Journal of the Mammillaria Society, který vycházel ve zpravodaji Mammillaria, : 8, 1970-1977
Pažout F., Živa, : 100, obr., 1961. Živa, : 101, obr., 1965
Pilbeam J., Mammillaria A collector`s Guide, : 36, 1981

 

Autoři
Autor textu a fotografie: Karel Crkal.
Rostlina ze sbírky Pavla Pavlíčka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a pet