Název
GYMNOCALYCIUM SAGLIONIS (Cels) Br. et R. emend. Krainz
 

Taxon
Gymnocalycium saglione (Cels) Britton et Rose, The Cactaceae III, : 157, s. obr., 1922
Echinocactus saglionis Cels, Portef. Hort., : 180, 1847
Echinocactus hybogonus Salm-Dyck, Cact. Hort. Dyck, : 167-168, 1850
Echinocactus hybogonus saglionis Labouret, Monogr. Cact., : 257, 1853
Saglionis podle francouského kaktusáře J. Saliona.

 

Popis
Tělo
rostlina s kořeny plošně rozloženými, jednoduchá, kulovitá, nahoře zaoblená, modrozelená, až 300 mm v průměru, vrchol slabě zapuštěný a otrněný, se sporou vlnou. Žeber 10-13 nebo více, ostrými podélnými brázdami rozdělena na zaoblené, na bázi 5-6tistranné hrboly. Areoly 20-40 mm vzdálené, podlouhlé, 10-14 mm dlouhé, s bílou nebo šedou vlnou, ve stáří téměř holé. Okrajové trny šídlovité, trochu drsné, hnědé až černé, nakonec šedé, po pokropení červené, paprskovité, mírně k tělu zahnuté.
Květy
kolem vrcholu, 35 mm dlouhé i široké, široce nálevkovité až zvonkovité, trubka krátká, pokrytá polozaoblenými šupinami. Semeník světle zelený, krátký, se sporými polozaoblenými, zelenými, bíle orámovanými šupinami. Okvětní lístky kopisťovité, špičaté, zoubkované, vnější lístky vně zelené, vnitřní bílé nebo červenavé. Tyčinky velmi krátké, prašníky žlutavé, čnělka velmi krátká, 7 mm dlouhá se 12-14 světle žlutými bliznami, nepřečnívajícími nad prašníky.
Plod
kulovitý, až 20 mm v průměru, červenavý, otevírající se stranově od báze.
Semena
malá, asi 1 mm v průměru, oválná, tvaru čepice, se světlím pupkem, testa leskle černohnědá, bradavkovitě tečkovaná.

 

Variety
Jedná se o velmi variabilní druh, lišící se zejména v otrnění. V cenících i literatuře byly uváděny variety
albispinum,
flavispinum,
roseispinum,
rubrispinum,
tucumanense.
A. V. Frič nabízel ve svém ceníku v r. 1929 G. saglione
var. longispinum a C. Backeberg nalezl u Vipos téměř černotrnou formu.
Jedinou varietu, kterou považoval za oprávněnou, uvedl C. Backeberg v Kaktus - ABC, : 295, 1935 pod názvem G. saglionis
var. tilcarense Backebg. a současně tutéž varietu uvedl ještě před tím v čas. Kaktusář, : 106, 1934, ve formě provizorního názvu G. saglione
var. jujuyense Backbg.. Avšak v roce 1942 stanovil pro tuto varietu zcela nový a samostatný rod Brachycalycium (Backbg.) Backbg. - Cact. Jahrb. DKG. II, : 78, 1942.

 

Výskyt
Kordillery v severozápadní Argentině u Catamarky, ve státě Tucuman, San Juan, La Rioja od San Luis do Salry.

 

Pěstování
V dobře propustné, výživné kaktusové zemi s mírně kyselou reakcí. V létě na teplém místě při dostatečné vlhkosti. Rostliny ve vzrůstu snesou plné slunce. Přezimují při teplotách kolem 8 stup. C, v naprostém suchu. Roubují se jen výjimečně, a to na T. spachianus. Rostliny jsou květuschopné v průměru asi 70 mm. Rozmnožujeme semeny.
Autor textu a fotografie: Karel Crkal.

 

Poznámky
Jedná se o velmi variabilní druh, nejen v délce a barvě trnů, ale i v jejich počtu a také ve velikosti a počtu žeber. Toto Gymnocalycium se v literatuře vyskytuje střídavě s druhovým názvem ve tvaru buď saglionis nebo saglione. Britton a Rose přeřadili ve svém díle The Cactaceae tuto rostlinu z rodu Echinocactus do rodu Gymnocalycium avšak s gramaticky špatnou koncovkou tj. G. saglione. Takové chyby se obvykle neopravují, pokud se jich dopustí autor původního názvu, ale autoři přeřazení do jiných rodů jsou povinni zachovávat původní znění druhového jména, případně je uvést do správného gramatického tvaru. Protože v tomto případě byly porušeny obě zásady, mělo by být užíváno původního názvu saglionis od Celse v tomto správném tvaru i pro Gymnocalycium, kde je tento tvar zároveň správný i gramaticky. Protože na uvedené skutečnosti upozornil ve své monografii kaktusů Die Kakteen, : CVIe, H. Krainz, měl by takto opravený název mít doplněk emend Krainz, jak je uvedeno v hlavním názvu tohoto listu.

 

Literatura
Backeberg C. Die Cactaceae III, : 1772, 17786, s. obr. : 1787, 1959
Britton N. L. et Rose J. N., The Cactaceae III, : 157, s. obr., 1922
Krainz H., Die Kakteen, : CVIe, s obr., 1956

 

Autoři
Autor textu a fotografie: Karel Crkal.
Rostlina pochází ze sbírky Pavla Pavlíčka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a deset