Název
SCLEROCACTUS SPINOSIOR (Engelm.) Woodruff et Benson
 

Taxon
Sclerocactus spinosior (Engelmann) Woodruff et L.Benson, Cact. Succ. J. (US), 48, 1976
Echinocactus whipplei Engelmann et Bigelow var. spinosior Engelmann, Trans. Acad. Sci. St. Louis, 2 : 199, 1863
Echinocactus spinosior (Engelmann) Hirscht, Monatschr. Kakteen., 11 : 89, 1901
Echinocactus whipplei Engelmann et Bigelow f. spinosior (Engelmann) Schelle, Handb. Kakteenkultur, p. 158, 1907
Sclerocactus whipplei (Engelm. et Bigelow) Britton et Rose var. spinosior
(Engelm.) Biossevain in Biossevain et Davidson, Colorado Cacti, p. 51-52, 1940
Latinské jméno spinosior značí trnitější, velmi trnitý.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, vzácněji odnožující, stlačeně kulovitý až vejčitý, 40-70 (140) mm vysoký a 45-60 (90) mm široký. Žeber 13(14), víceméně bradavičnatých. Areoly okrouhlé až eliptické, 2-6 mm široké, 6-12 mm vzdálené. Trny husté, avšak nezakrývající tělo (na mladých rostlinách trny hustě pýřité, hygroskopické, na starších rostlinách trny lysé); okrajových trnů 8-12, poměrně rovných, bělavých, 12-25 mm dlouhých; středových trnů 6-8 ve dvou skupinách - 4 dolní bílé, 60-80 mm dlouhé, hákovité; horní přímé, avšak některé mohou být hákovité, hnědé až purpurové, 25-50 mm dlouhé.
Květy
20-40 mm v průměru a přibližně stejně dlouhé; dolní okvětní lístky se zelenohnědým nebo červenohnědým středním pruhem a růžovým nebo červenopurpurovým okrajem; horní okvětní lístky větší, obkopinaté, 10-20 mm dlouhé, 4,5-7 mm široké, navrchu zahrocené a drobně zubaté; barva okvětních lístků červenopurpurová, červenofialová nebo levandulová s hnědavým středním páskem a světlejším okrajem; blizna obvykle žlutá, dělená na 5-6(10) laloků 1,5-3 mm dlouhých, úzkých; květní lůžko za květu asi 6 mm dlouhé a stejně široké.
Plod
zprvu zelený, lesklý, později zčervená a vysychá; šupiny většinou chybějí nebo jen 1-2; soudkovitý plod se otevírá vertikální štěrbinou (nebo několika).
Semena
černá, 2-2,5 mm dlouhá, 3-4 mm široká a 1,5-2 mm tlustá - velmi veliká jako u všech sklerokaktusů.

 

Variety
S. spinosior je značně proměnlivým druhem co do habitu rostliny či velikosti a barvy květů. Sbíral jsem jej na několika lokalitách v Utahu a Arizoně, např. v horách východně od Sevier na jedné z lokalit jalovcových lesů (Juniperus osteosperma) v porostech pelyňků, nazývaných zde sagebrush (volně přeloženo "štětec ze šalvěje") - Artemisia tridentata. Tyto křovité, až 2 m vysoké pelyňky vytvářejí charakteristické společenstvo - "pelyňkovou poušť" - sagebrusch desert, která se táhne suchými kopci od severního Mexika přes Skalisté hory a Velké Pláně až nahoru do států Washington a severní Idaho za Kaskádové hory. Je dosti únavné chodit mezi keři se svítivě stříbřitým olistněním, které za horka vydávají silnou siličnatou vůni a kde skoro na každém kopečku narazíte na chřestýše. Sklerokaktusy většinou vyhledávají polostín, anebo osidlují úpatí agáv, juk a dalších polokeřů, případně úpatí větších balvanů. Našel jsem rostliny se silnými karmínově červenými hákovitými trny (JJH 7421) a naproti tomu s tenkými velmi dlouhými hákovitými trny (až 120 mm), téměř bílými (JJH 7426). Mezi nimi pochopitelně i mnoho přechodných forem.

 

Výskyt
Skalnaté půdy a kopce v poušti v nadmořské výšce 1500-1800 m. Utah (od JZ Toole Co. po Iron a Sevier Co.) a Arizona (Coconino Co. poblíž Houserock Valley).

 

Pěstování
obecně jsou sklerokaktusy považovány za obtížně pěstovatelné rostliny. Téměř výhradně je ve sbírkách nalézáme roubované na silných, vzrůstných "teplých" podnožích, z nichž nejpoužívanější je Eriocereus jusbertii, ale i Trichocereus pasacana či kříženci rodu Echinopsis a další. Tito roubovanci se v běžné kultuře nedožívají příliš vysokého věku. Zde bych chtěl navázat na výše zmíněnou poznámku o klimatu nalezišť. Převážná většina sklerokaktusů (mimo S. polyacistrus) je v našich podmínkách naprosto zimovzdorná, pokud jim zajistíme suché zimování a dostatek čerstvého vzduchu. V zimě za slunného počasí je i v nevytápěném skleníku třeba větrat. Situace však bývá taková, že z úsporných důvodů jsou skleníky na zimu izolovány polyetylénovou fólií a možnost větrání je minimální, takže houby a občas zakapávající voda vykonají své. Pravokořenné rostliny udrží v našich podmínkách jen velmi zkušený pěstitel s citem pro optimální závlahu a kultivaci vůbec. Progresivní pěstitel roubuje zimovzdorné druhy na zimovzdorné podnože - zde se přímo nabízejí zimovzdorné opuncie, lépe však "válečkovité" - O.fragilis, O.rhodantha, dlouhá O.imbricata, z plochých pomalu rostoucí O.basilaris var.aurea - jedna z nejodolnějších opuncií vůbec. Stejně vhodné jsou odolné echinocereusy - E.triglochidiatus, E.coccineus, E.chloranthus, E.viridiflorus, E.reichenbachii a řada dalších. Rostliny roubované na tyto podnože bez potíží přezimují v nevytápěném skleníku, navíc rostou spoře a vytrňují tak, jak to na jiných podnožích nedocílíme.
Foto: Karel Crkal a Josef Halda.

 

Poznámky
Sklerokaktusy jsou dobře adaptované na pouštní a polopouštní kontinentální, silně aridní klima jihu a jihozápadu USA. Léta jsou horká a suchá, chudá na srážky a nejsou výjimkou oblasti, kde nezaprší několik let. Naproti tomu zimy jsou velice chladné, teploty klesají hluboko pod bod mrazu (až -40 stup. C) a sněhové srážky jsou většinou zanedbatelné, protože sníh vysublimuje, aniž by mohl být rostlinami využit. Následkem toho rostliny velmi brzy ukončí vegetaci a silně svrašťují, takže jsou schopny dlouhodobě přežívat nepříznivé klimatické podmínky.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 2677, 1961
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 737, 1982
Britton N.L., et Rose J.N., The Cactaceae, 3 : 213, 1923
Cullmann W., Götz E., et Gröner G., The Encyclopedia of Cacti, p. 272, 1986
Earle W.H., Cacti of the Soudwest, p. 127, 1980
Mohlenbrock R.H., Where have all the Wildflowers gone?, p. 151, 1983
Weniger D., Cacti of Texas, p. 105, 1984
Schumann K., Gesamtbschrbg., p. 337, 1898

 

Autoři
Foto: Karel Crkal a Josef Halda.
Text: Josef Halda.
Fotografované rostliny pocházejí ze sbírek Pavla Pavlíčka a Jaroslava Kohouška z Mělníka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a devet