Název
GYMNOCALYCIUM PARVULUM (Speg.) Speg.
 

Taxon
Gymnocalycium parvulum (Spegazzini, Nuev. Not. Cactolog., 61, 1925
Echinocactus platensis parvulus Speg., Cactacearum Platensium Tntamen, 505, 1905
Gymnocalycium platense parvulum (Speg.) Y. Ito, Cacti, : 89, 1952
Druh je nazván podle charakteristického drobného vzrůstu, "parvulus" je v překladu velmi malý, maličký, nepatrný".

 

Popis
Tělo
kulovité, malé, asi 30 mm vysoké i široké; epidermis matná, popelavě šedozelená. Žeber většinou 13, přímých s mnoha hrboly. Trny štětinovitě jemné, často zkroucené, přitisklé k tělu, počet 5-7, 2-4 mm dlouhé, šedobílé, u báze červenohnědé nebo hnědé; střední trn chybí.
Květy
přímé, dosti velké, 45-60 mm dlouhé; semeníková trubka řídce porostlá šupinami, petály bílé, vnitřní u báze červené.
Plod
šedozelený, podlouhlý, asi 25 mm dlouhý.
Semena
velká asi 0,8 x 1,5 mm, tvaru mušle, polokulovitá, trochu stlačená, k arillu rozšiřující; testa červenavě hnědá, vysoce lesklá, jakoby lakovaná, bazální hilum velmi velké s tlustým okrajem, který hilum podkovovitě obklopuje. Semena náleží do subgenu Trichomosemineae Schütz, subtypu Quehliana Buxbaum.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Argentina, provincie San Luis. Rostliny rostou na kamenitých pahorcích.

 

Pěstování
Pěstování rostlin tohoto druhu je zcela nenáročné, stejně jako většina gymnokalycií jim vyhovuje stíněné stanoviště, humózní zem, vlhký vzduch, častější zálivka a teplota 30-35 stup. C. Zimování může být tmavé, zásadně suché a teplota může kolísat v rozmezí 5-15 stup. C, při tmavém zimování pak mezi 5-10 stup. C. Rozmnožuje se bez problémů semeny i odnožemi, semenáče rostou zvolna, květuschopné jsou při průměru asi 30 mm.
Autor textu i foto: Václav Jiránek.

 

Poznámky
Rostliny jsou velmi podobné druhu Gymnocalycium quehlianum (Haage jr.) Berg., hlavním rozpoznávacím znakem je velikost rostlin. Gymnocalycium quehlianum (Haage jr.) Berg. dosahuje větších rozměrů (běžně nad 100 mm), zatímco Gymnocalycium parvulum je miniatura. V kultuře se poněkud, ne však zcela, tento rozdíl stírá, v našich podmínkách narůstá Gymnocalycium parvulum (Speg.) Speg. více. Vyobrazená rostlina je stará 10 let a má průměr 60 mm. Ve sbírce botanické zahrady University Karlovy v Praze byl pěstován přes 20 let import a dosáhl průměru asi 120 mm a výšky asi 160 mm. Vedle velikosti těla můžeme pozorovat další rozdíly - drobnější a jemnější vytrnění, zásadním rozpoznávacím znakem však je, že Gymnocalycium parvulum (Speg.) Speg. začíná ve vyšším věku odnožovat.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae III : 1724, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, : 172, 1976

 

Autoři
Autor textu i foto: Václav Jiránek.
Rostlina pochází ze sbírky V. Jiránka z Prahy-Modřan.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a tri