Název
REBUTIA KARIUSIANA WESSN.
 

Taxon
Rebutia kariusiana Wessner, Kakt. und and. Sukk., 14 : 149, 1963
Rebutia calliantha Bew. var. kariusiana (Wessn.) Buin. et Don., Cact. Succ. J. Gr. Brit., 27 : 41, 1965
Rebutia minuscula K.Sch. subsp. violaciflora (Backeb.) Don. f. kariusiana (Wessn.) Don., Ashingtonia, 2, 1976
Rostlina byla pojmenována na počest dr.Kariuse z Muggensturmu (Baden-Württembersko).

 

Popis
Tělo
jednoduché nebo odnožující, kulovité, až asi 50 mm v průměru, pokožka listově zelená, temeno snížené a otrněné. Žebra spirálovitá, rozložená v hrbolky; areoly dlouho šedohnědé plstnaté, asi 5 mm vzdálené. Okrajových trnů 8-10, 3-6 mm dlouhé, bílé až světle hnědé, zpočátku světlejší; středové trny 3-4, až 6 mm dlouhé, tmavě hnědé, na bázi zesílené.
Květy
asi 45 mm dlouhé, 40 mm široké, uvnitř i vně růžové, v barvě intenzivně růžově zbarvených plameňáků; poupata špičatá, světle zelená; lůžko květní bledě až olivově zelené; trubka 12 mm dlouhá, s bledě zelenými šupinami; nitky žluté; čnělka nahoře bílá, dole narůžovělá, blizna žlutá; okvětní lístky špičatě kopinaté, vnější světle nahnědlým středním proužkem na vnější straně.
Plod
ve zralosti žlutozelený, 6 mm v průměru.
Semena
leskle černá, hilum bílé.

 

Variety
Rebutia kariusiana projevuje v našich sbírkách jen minimální variabilitu. Barevný odstín květů je velmi jednotný a charakteristický. Drobné rozdíly v odstínu vybarvení trnů jsou zřejmě jen důsledek rozdílů kultury, případně stáří rostlin.

 

Výskyt
Oblast rozšíření R.kariusiana leží v severní Argentině, v provincii Salta, mezi areály Rebutia violaciflora a Rebutia beryllioides.

 

Pěstování
Rebutia kariusiana roste dobře i pravokořenná a ochotně kvete. Svým otrněním a zejména květy charakteristického zbarvení představuje skutečně zajímavou rostlinu, která by si zasloužila mnohem většího rozšíření do našich sbírek, nabídka je však omezována cizosprašností této rostliny.

 

Poznámky
Rebutia kariusiana byla namnožena a rozšířena Wessnerem, který ji také roku 1963 popsal. Nálezcem byl údajně sběratel Lembcke, který ji poslal společně s R.senilis a R.marsoneri. Podle polohy naleziště a rovněž některými svými znaky ukazuje R.kariusiana přechodný charakter mezi druhy R.violaciflora a R.calliantha, jak to také naznačuje její zařazení v minulosti. V roce 1965 byla R.kariusiana Buiningem a Donaldem zařazena jako varieta k R.calliantha, kde se zdá vykazovat nejbližší vazby k R.beryllioides. V posledních zpracování rodu Rebutia (Donald 1976) zařadil Donald R.kariusiana do příbuzenstva R.minuscula jako formu k subsp. violaciflora druhu R.minuscula, což odvozuje ze struktury květů a semen. Naproti tomu značné rozdíly (větší vzrůst s minimálním odnožováním, špičatá světle zelená poupata, žlutozelený plod a cizosprašnost) nesvědčí pro příslušnost R.kariusiana k R.violaciflora, navíc ještě pouze na úrovni formy.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 384, 1966
Donald J.D., Ashingtonia, 2, 1976

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a sest