Název
REBUTIA HAAGEI Frič et Schelle
 

Taxon
Rebutia haagei Frič et Schelle, Kaktusář, 1 : 88, 1930
Digitorebutia haagei (Frič et Schelle) Frič, Succulenta, 22 : 52, 1940
Mediolobivia haagei (Frič et Schelle) Backeb., Cactaceae (DKG), 2 : 35, 1942
Lobivia neo-haageana Backeb. in Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 243, 1935
Mediolobivia pygmaea sensu Backeb., Die Cactaceae, 3 : 1502, 1959
Druh byl pojmenován na počest Friedricha Adolfa Haage sen. zakladatele kaktusářské firmy v Erfurtu.

 

Popis
Tělo
jednoduché nebo odnožující, stonky malé, 10-30 mm dlouhé, 12-20 mm široké, na temeni poněkud zúžené, kořeny dlouze řepovité, pokožka šedozelená až namodrale zelená, někdy také fialově nabíhající. Žeber 8-12, rozložená na malé hrbolky, báze žeber zachovaná; areoly 2-3 mm vzdálené, slabě plstnaté. Trny jen okrajové v počtu 10-12, světle sklovité, hřebenovitě postavené, přiléhající, tenké, na bázi tmavší a poněkud zesílené, až 7 mm dlouhé.
Květy
lehce zahnuté, téměř vzpřímené; lůžko květní s malými šupinami, vlasy a jemnými štětinami; květní trubka s vlasy, nálevkovitá; okvětní lístky růžově až lososově červené, v intenzitě i odstínu barvy proměnlivé, zčásti s tmavším středním proužkem, široce lžičkovité.
Plod
kulovitý, asi 6 mm v průměru.
Semena
hnědočerná, přes 1 mm velká.

 

Variety
Rebutia haagei je typická vysokohorská rostlina, která je značně variabilní. Variabilita se kromě zbarvení pokožky a tvaru okvětních lístků projevuje zejména ve vybarvení okvětních lístků, které mají opravdu širokou škálu od světle růžové až po lososově červenou s různou sytostí a šířkou tmavších až fialových středních proužků. Tak v Kreuzingerově seznamu z roku 1935 byla Fričem nabízena R.haagei v 17 různých formách, které se lišily převážně ve vybarvení okvětních lístků, některé z nich však nebyly dědičně ustálené. Jako R.haagei byly označeny nálezy FR 57 a WR 576.

 

Výskyt
naleziště druhu R.haagei bylo Fričem uvedeno v blízkosti Vulkan Chani, ve výšce asi 4000 m v hraničních území provincií Jujuy a Salta. Oblast rozšíření nálezu FR 57 byla udána v provincii Jujuy, v horských polohách zhruba od středu provincie na jih.

 

Pěstování
Rebutia haagei roste i pravokořenná a kvete velmi bohatě, pokud ji poskytneme jen trochu vyhovující podmínky. Jedná se o vysokohorskou rostlinu, vyžaduje proto dostatek čerstvého vzduchu a světla ve vegetaci, ale ochranu proti vysokým teplotám, a v době klidu suché a chladné umístění; pak se nepříznivě neprojeví ani nedostatek osvětlení. Při suchém a dostatečně chladném přezimování je rostliny možno umístit i zcela ve tmě, v násadě květů se to projeví prakticky jen jejím posunutím na poněkud pozdější dobu. Rebutia haagei lze snadno množit jak ze semen, tak i odnožemi. Druh je samosprašný, dostatečné množství semen vytvářejí již docela malé rostliny.

 

Poznámky
Druh R.haagei Backeberg ztotožnil s druhem Rebutia pygmaea (R.E.Fries) Br. et R., jehož oblast rozšíření se rozprostírá v jižní Bolívii a jen částečně zasahuje do severní Argentiny v provincii Jujuy. Podle informací F.Rittera se jedna varieta druhu R.pygmaea (FR 1107) nalézá v oblasti rozšíření R.haagei, aniž by při společném výskytu tvořily hybridy nebo přechodné morfotypy, což svědčí pro rozlišení těchto dvou taxonů na úrovni druhu.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1502, 1959
Kreuzinger K., Verzeichnis amerikanischer und anderer Sukkulenten, p. 27, 1935
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 593, 1980

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a tri